| alzoafn4729 a întrebat:

Bună seara, pe data de 27 aprilie am intretinut relatii intime fara prezervativ cu iubitul meu, acesta ejaculand afara, a doua zi, pe data de 28 seara, iarasi am facut sex neprotejat, din nou acesta ejaculand afara, eu astazi pe 29 am luat pastila EllaOne, intrebarea mea e, isi face efectul?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Retine ca pastila de a doua zi isi face efectul in procent de 95% daca este administrata maxim la o zi dupa contactul sexual, insa ulterior eficienta scade la 80% daca este administrata a doua zi si 50% daca este luata in a treia zi.Procentele variaza un pic in functie de sursa, dar cred ca ai inteles ideea.

,, Dacă am depășit cele 72 de ore sau 5 zile, își mai face efectul?
Răspunsul este NU. Tocmai de aceea momentul administrării este important și anume că posibilitatea de a evita riscul unei sarcini depinde de acest aspect.'' - https://www.planificaneprevazutul.ro/totul-despre-pastila-de-a-doua-zi/

,, Cât de eficientă este pastila de a doua zi
Eficiența pastilei de a doua zi diferă în funcție de momentul în care a fost administrată. Se recomandă folosirea ei în termen de până la 12 ore, iar efectul său este de până la trei zile după contactul sexual neprotejat.

De asemenea, amânarea administrării pilulei de a doua zi scade eficacitatea ei de la 95% (cât are în primele 24 de ore de la contactul sexual) la 58% (procentajul eficienței dacă pastila a fost luată între 48 și 72 de ore de la contactul sexual).

În schimb, pilula de a doua zi nu va avea niciun efect dacă pacienta a rămas însărcinată, rolul ei fiind doar de prevenție. '' - https://enayatimedicalcity.ro/blog/pastila-de-a-doua-zi/

https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu stie nimeni!

| Emilian65 a răspuns:

Da, își face efectul.

| VoidEternal a răspuns (pentru Emilian65):

Știu concret caz de sarcina cu pastila luată la 8 ore după. Deci...

| VoidEternal a răspuns:

La 48 de ore după primul contact eficienta pastilei e minima. Totul depinde de cat de regulat e ciclul tau și daca erai la ovulație sau nu.

| Robert2526 a răspuns:

Pai daca a ejaculat afara, de ce ai luat pastila?

| alzoafn4729 explică (pentru Robert2526):

Pentru siguranța mea, am vrut eu să fiu sigură

| ayannn a răspuns:

Depinde ce aroma are