| Mateutu2000 a întrebat:

Buna, sunt o fata de 12 ani iar tot aud despre "sex" imi puteti spune ce este mai exact? La fel si "masturbare".

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta ocupa te de scoala nu de prostii

| Boss1big a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Trebuie sa înțelegeți ca copii vorbesc despre chestiile asta la scoala sau ori unde …, eu am 14 ani și am început sa aud de la copii din clasa de filme pentru Adulți in clasa a III-a și dacă nu sti își bat joc de tine și tot …, aveam in clasa o fata care nu știa sie era și penticostala și baieti își băteau joc de ea.
Nu puteți compara vremurile in care trăim noi copii fata de ale voastre …, răspundeți la mes de genu pentru ca ii ajuta in dezvoltare și ori cum dacă nu pot întreba părinții tot o sa afle fiindcă sunt curioși …

| Violleta2022 a răspuns:

Esti fata dar ti-ai pus nume de baiat?
Hai, du-te si te culca ca esti prea mic pentru asemenea discutii. revino pe la 17-18 ani!

| Boss1big a răspuns (pentru Violleta2022):

Trebuie sa înțelegeți ca copii vorbesc despre chestiile asta la scoala sau ori unde …, eu am 14 ani și am început sa aud de la copii din clasa de filme pentru Adulți in clasa a III-a și dacă nu sti își bat joc de tine și tot …, aveam in clasa o fata care nu știa sie era și penticostala și baieti își băteau joc de ea.
Nu puteți compara vremurile in care trăim noi copii fata de ale voastre …, răspundeți la mes de genu pentru ca ii ajuta in dezvoltare și ori cum dacă nu pot întreba părinții tot o sa afle fiindcă sunt curioși …

| Violleta2022 a răspuns (pentru Boss1big):

Atunci cere explicatii de la parintii tai, ca educatia sa fie completa.

| Boss1big a răspuns (pentru Violleta2022):

Și dacă părinți nu sunt deschiși …, nici ai mei nu sunt și atrebuit sa aflu de la alți…, dacă nu aveți un răspuns nu răspundeți ca nu va obliga nimeni sa răspundeți la 10 intrebari sau mai stiu eu câte dacă nu vrei sa răspunzi ca nu ți se pare Ok nu răspunzi …, și gata

| Violleta2022 a răspuns (pentru Boss1big):

Nu-i nimic, vei invata la lectia de anatomie din clasa a VII-a!

| Boss1big a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok nu mai zic nimic

| dullcat a răspuns:

Buna.Afli tot ce trebuie sa stii urmarind acest playlist:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLejwvuY0eTV2xSIxk5pPfskU9oXoN5BDh

| Emilian65 a răspuns:

La vârsta ta, ar trebui sa te preocupe probleme legate de școală și nu probleme legate de sex și masturbare.

| Hyperion7 a răspuns:

Sexul este modul prin care apar copiii.
Oamenii au nevoie de acest sex pentru a putea exista.Copiii nu sunt aduși de barza, asta sa fie clar.
Masturbarea este un proces prin care un bărbat sau o femeie obține plăcere prin frecarea organelor genitale.
Mai multe detalii ai in acest playlist, sper sa te ajute.
https://youtube.com/......?/playlist

| Anonim56789013 a răspuns:

Sex înseamnă atunci când ți-o bagă un băiat în "păsărică" și poți să faci copii iar masturbarea atunci când îți provoci tu o stare plăcută folosind "păsărica" și mai poți folosi și alte obiecte.

| fata357 a răspuns:

Sexul este metoda de concepție a adulților(adică de a face copii), de a se reproduce.
Masturbarea este procesul prin care un adult se satisface singur.

| doctorandus a răspuns (pentru fata357):

„Masturbarea este o activitate sexuală recunoscută ca aparținând normei și fiziologicului. Atitudinile sociale vizavi de masturbare sunt însă destul de variabile, păreri precum: este un păcat, este un semn de imaturitate, este nenaturală sau inhibă dezvoltarea organelor sexuale tind să nu aibă legătură cu realitatea obiectivă, ci mai degrabă cu cea subiectivă. Este practicată în proporție importantă în populația generală, de până la 95% în populația masculină, respectiv 65% în cea feminină. Este mai frecventă la adolescenți și adulți tineri, dar nu este exclusă nici la persoanele vârstnice. Atitudinea generală față de această practică sexuală este modulată de factori externi: model grup social-religie-mituri-familie."
— Dana Stoian (2020) Sexologia de la A la Z

Stoian, Dana (2020). „V. Comportamentul sexual normal 5.2.3. Autogratificarea sexuală". În Navolan, Dan; Stoian, Dana; Craina, Marius. Sexologia de la A la Z (ed. a II-a). Timișoara: Editura „Victor Babeș". p. 69. ISBN 9786067861922.