| Anemius34 a întrebat:

Bună TPU, voi ce ați face dacă familia nu este de acord cu relația ta? Sunt cu un băiat de 2 ani și jumătate, eu am 20ani, el are 21 de ani, ne iubim foarte mult, am avut probleme cu ai mei din prima, nu au vrut să audă de el pentru că este din altă religie, așa că am adunat bani împreună cu iubitul meu, am ținut relația secretă, zilele trecute am decis să plec cu el, așa că am lăsat un bilet în camera mea, am plecat cu el, ne-am găsit o chirie, dar după câteva ore îmi deschid telefonul, văd că familia mea mă căuta în disperare. Așa că m-am întors acasă cu greu și cu lacrimi, am ajuns acasă să rezolv problemele cu ai mei, dar ei au început cu amenințările asupra iubitului meu, scandal monstru, l-au făcut cu ou și oțet pe iubitul meu, deși băiatul mă iubește foarte mult și nu am putea trăi unul fără celălalt.
Țin să precizez că în toți anii părinții nu au avut o relație cu mine, mereu mă înjoseau și făcea diferențe între mine și sora mea mai mare.
Mereu tatăl meu a avut o atitudine ca și în armată.

20 răspunsuri:
| Armyanka a răspuns:

Of,draga mea, prin asta trec eu acum, doar ca la noi e diferenta de etnie, el e tigan si ai mei nu il vor. te-as lua in brate daca as putea, chiar am nevoie sad. am avut scandal monstru de 2 saptamani,stau fara telefon si acte. eu inca n-am fugit poate s-a mai schimbat ceva in situatia ta din martie.dar voiam sa-ti zic sa o joci inteligent, daca tu ai si fugit cu el si ei tot nu pricep ca va iubiti(asa ar face si ai mei de altfel) atunci prefa-te ca nu mai ai contact cu el, dar normal ca va veti vedea in secret, incearca sa nu faci scandal cu ei, nu ii lua in seama, zi doar "da, asa e", si oricum, tu esti MAJORA, ca si mine, strange-ti bani cu iubitul, si cand prind ai tai incredere, lasa-le alt bilet/mesaj si spune-le negru pe alb ca pe el il alegi. incearca sa fii cat se poate de independenta, pe banii tai, si incet incet sa pleci din cuib cum s-ar zice. nu lua decizii pripite pentru ca costa, crede-ma. iti poti face rau si tie, si lui, si familiei tale, stiu ca iti iubesti familia, asa cum e ea, si nimeni nu ii vrea raul propriei familii. ia-o cu calm, incetul cu incetul, cu pasi marunti.iti doresc tot binelesi sper sa putem iesi din asta

| ania a răspuns:

Ce insemna din alta religie? Daca e musulman te poti trezi ca peste un an isi ia inca o nevasta.In Biblie scrie sa nu te injugi la un jug nepotrivit cu cel necredincios. Diferentele de convingeri religioase si de principii de viata sunt o sursa de mare tensiune intr- un cuplu
Noi avem o familie de prieteni la care initial parintii fetei au fost total impotriva dar ei au planificat in secret casatoria civila si pe urma au fugit dar erau deja casatoriti.Incirajarea mea e sa mu te muti cu el fara casatorie, nu aveti binecuvantarea Creatorului.

| Anemius34 explică (pentru ania):

Desigur este creștin, dar este dintr-o altă sectă religioasă, desigur am planificat cununia dar părinții sunt împotrivă cu totul

| Anemius34 explică (pentru ania):

Da și eu cu el nu suntem religioși, dar credem în Dumnezeu și desigur avem același principii

| ZyRRe a răspuns (pentru ania):

Stimată doamnă Ania,
Vă rog frumos să lăsați toate bazaconiile astea, deoarece, Creatorului nu îi pasă că ești creștin, musulman, budist etc. Pe el îl intereseaza altele. Nu vă mai lăsați îndoctrinați de biserică, care până la urmă, este doar o instituție și nimic mai multe. Nu sunt dovezi că ar avea sau a avut vreodată legătura directă cu Creatorul.
Toate cele bune și sper să folosiți prezervativ data viitoare, că dacă mai faceți mulți copii pe care-i spălați pe creier cu treaba asta, nu o să fie bine.

Cu drag,
"Un trimis al Domnului"

| sofisis a răspuns:

De ce te-ai mai intors daca tot ati strans bani? Daca vrei sa fii cu el, du-te tare si aia e.

| Anemius34 explică (pentru sofisis):

Pentru că soră mea ma manipulat și a spus că tatăl și mama mea fac preinfarct, și că se usucă pe picioare, pentru mine este un chin, prin tot ce trec

| sofisis a răspuns (pentru Anemius34):

Foarte bine. Te-ai intors, ai vazut ca nu e asa...du-te

| Anemius34 explică (pentru sofisis):

D A le-am oferit o șansă și familiile mele dar nu a meritat

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa fii bine și cu ai tai, in fond ei îți vor binele, poate în timp vor accepta relația. Ce secta este? Ce înseamnă mai precis? Nici mie nu îmi suna prea bine chestia asta, ma duce cu gândul la niște fanatici religioși sau ciudați. Dacă chiar va iubiți, o sa reușiți sa fiți împreună dacă nu va iubiți cu adevărat și doar vrei sa faci un lucru interzis atunci mai gândește te. În fond părinții vor accepta dacă iubitul tău este un băiat ok, de fapt asta contează cel mai mult, ca el chiar sa fie un tip ok

| haileewatson a răspuns:

Nu trebuia sa te intorci. Probabil te-ai intors fiindca iti era mila de ei, dar gandeste-te si la tine. Esti adult. Ai propriile vise si dorinte. Ei nu isi vor schimba conceptiile prea curand, iar tu iti faci nervi si stres degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

Din ce ai povestit aici pare că părinții tăi și -au dezvoltat o gândire ca mulți alți părinți care s-au născut înainte de 89 și nu doar ăsta ar fi motivul

Dacă ei sunt limitați în gândire și îți iau dreptul la libertate, te controlează, toate aceste lucruri nu sunt despre iubire sau respect

Nu îți rămâne decât să pleci și să fii independentă, ist cum lor nu le pasă cum te simți tu poate că ar fi o idee sa îți pese ție și în momentul în care vor dispera, când vor vedea că manipularea sau șantajul emoțional numai funcționează, se vor bucura și de cea mai mică urmă de atenție din partea ta

Așa că te încurajez să-i pui la respect, doar tu poți face asta

Este viața ta și nimeni altcineva n-are dreptul să aleagă pentru tine

Mult succes!

| Anemius34 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru acest mesaj și pentru susținerea ta❤️

| FredericChopin a răspuns:

Esti destul de mare sa te descurci SINGURA trebuie sa pui piciorul in prag daca aveai 12-14 ani atunci nu din pacate nu puteai face nimic dar de la 15 ANI tu nu mai depindi de grija parintilor iar de la 18 nu nai depinzi deloc de ei tu trebuie sa pui piciorul n prag sa le fix asa mama tata eu o sa ma duc la prietenu meu X ma mut cu el voi nu puteti DELOC interveni deoarece dragostea nu are varsta limit si nu tine cont nici de orientarea politica/religioasa (poti sa ii ameninti ca ii dai in urmarire daca te mai obliga sa ramai ) parintii tai is "de moda veche" cum is si ai mei de altfel stiu si eu prin ce treci dac pe mine nu m-au innebunit cu sa nu ai o relatie pana la 18 ani sa nu faci sex inainte de casatorie si... Babisme inainte da poate era altfel dar in ziua de azi omul are de urmat o favultate o cariera un servici nu mai are tim de prostii finastea na omul a evoluat na acumainafara de puradei cine se mai marira la 18 ani nimeni raspuns corct da deci in concluzie trebuie sa iei ATITUDINE tu stii cum le-am spus eu la ai mei ca tot la fel nu erau de acord ca iubita mea era din Spania ei ce crezi ca mi-au zis mie mama ca eu la ea acasa nu calc cu una din spani ca nu stiu ce ca stie ea ca acolo is numai tigani la care am avut o discutie intre 4 ochi si pana la urma a inteles si a aceptato deci totul e sa ai ATITUDINE in fata lor sper ca te-am ajutat bafta succes

| Anemius34 explică (pentru FredericChopin):

Mulțumesc pentru că ți-ai făcut timp să îmi răspunzi, da am luat atitudine, aștept să treacă puțin timp, desigur nici relația cu ei nu vreau să rămână rece dar ei mi-au spus dacă te duci cu el " noi numai suntem familia ta" deși eu nu am făcut nimic rău să rănesc pe nimeni

| FredericChopin a răspuns (pentru Anemius34):

Te vor intelege ai sa vezi ca totu i bine

| ZyRRe a răspuns:

La ce te-ai mai intors? Daca zici ca nici comportamentul parintilor nu a fost adecvat. Gasiti o chirie, un loc de munca sa va intretineti pana va puneti pe picioare. Dar ai grija totusi, sa nu apara probleme in relatie mai tarziu si sa ramai singura, si fara iubit si fara familie, Parintii tai nu au ce sa-ti faca, nici macar cu politia.

| Anemius34 explică (pentru ZyRRe):

Desigur am găsit și chirie, și apartamentul stă gol de câteva zile, niciodată nu am avut o relație bună cu ai mei

| Anemius34 explică (pentru ZyRRe):

Sigur părinții mei sunt persoane posesive și religioase, iubitul meu a suportat mereu situația și ma cerut și în căsătorie

| sarpelethau a răspuns:

Fugi da baga un sprint din ala ca usain bolt la maraton