| Horatiu26 a întrebat:

am 17 ani si sunt intr-o relatie cu o fata de 15. Parintii ei nu vor sa avem aceasta relatie. Ne iubim foarte mult unul pe celalat si am incercat sa vorbim cu parintii sa ne lasa. Ei nu vor nici cum. La inceputul relatia a fost bine, am fost la gratar cu familia ei, am fost la ei acasa, la parinti le placeau de mine, dupa o luna nu o mai lasau pe prietena mea nici sa iese din casa. Ea le-a explicat ca ma iubeste si nu vrea sa ne despartim. Nu au lasat-o dar noi am continuat sa en vedem pe ascuns. I-a luat telefonul, nu am mai putut sa o sun, si i-am dat telefonul meu asa macar pot comunica cu ea. Intamplator i-a gasit telefonul si m-au sunat si din nou scandal la telefon. Am hotarat, impreuna cu ea, sa se mute la mine acasa, mama este de acord cu ea, se inteleg foarte bine. La mine are conditii deoarece eu in afara de liceu, merg si la munca, deci conditii de crestere ii pot oferii, dar nu cred ca legal se poate face schimbarea de domiciliu.
Precizez ca fata isi doreste mult sa stea cu mine. Mama este plecata in strainatate, se intoarce doar in 2-3 saptamani, dar tin legatura cu mama zilnic. Ce asi putea sa mai fac, credeti ca asi rezolva ceva daca s-ar muta la mine? Parintii ei nu ma vor nici cum, tatal ei ma amenintat ca ma calca cu masina, infine, nu mi-e teama de amenintarile lui, vreau doar sa fiu fericit alaturi de fata pe care o iubesc. Va rog dati-mi un sfat

6 răspunsuri:
| alina58 a răspuns:

Are 15 ani. Cand aveam 15 ani parintii mei imi spuneau ce sa fac, nu prietenul. Trebuie sa fie un motiv pentru care nu va mai lasa sa va vedeti. Ganditi-va bine, si o sa vedeti ca au dreptate. Iar mutatul impreuna sigur nu e o solutie. In primul rand, voi nu o sa stati impreuna toata viata...si poate peste 2 ani va despartiti(ea ce va face atunci? o sa ramana pe drumuri). In al doilea rand, ea o sa fie tot timpul trista, fiind certata cu a ei. In orice caz, mai ganditi-va, puneti in balanta lucrurile bune si rele, si trageti o concluzie.

| Horatiu26 explică (pentru alina58):

Ma inteleg prea bine cu ea, su nu o sa ramana pe drumuri... am inima in mine!

| alina58 a răspuns (pentru Horatiu26):

Asta zici acum, dar peste cativa ani o sa vezi lucrurile total diferit. Nu o sa tina o viata, la un moment dat o sa va saturati unul de celalalt. Aveti rabdare...

| IsabelaIssa a răspuns:

E minora si parintii pot venii cu politia la tine la usa sa o "recupereze". Trebuie sa astepti sa faca 18 ani ca sa va puteti muta atat timp cat parintii nu sunt de acord. Pana atunci daca va iubiti si totul e ok intre voi, ramaneti tot asa pe ascuns, ca nu prea aveti de ales. Prima data ai spus ca ai iesit cu parintii ei si ca totul a fost ok, dar ceva i-a facut sa isi schimbe parerea, pote ceva in comportamentul tau, cine stie, si acum e imposibil sa mai intrii pe sub pielea lor. Gandeste-te si ca ea e inca mica si poti trece prin atatea cu ea si apoi sa va despartiti. Parerea mea e sa nu va grabiti cu nimic.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Buna! Daca va iubiti cu adevarat si vrei sa stea la tine trebuie sa ai grija sa nu isi neglijeze scoala deoarece probabil de asta isi fac griji pentru ea parintii. Daca ea intr-adevar vrea sa se mute la tine atunci ar fi foarte bine.
O zi frumoasa!

| Aislinn a răspuns:

Prietena ta are 15 ani.La vârsta aceasta părinţii sunt cei care decid ce e mai bine pentru ea.Probabil ei nu vor ca relaţia să devină prea serioasă...Nu cred că mutatul e cea mai bună idee pentru că ţi-ai face şi ţie probleme, dar şi ei...şi aţi da dovadă de imaturitate.