| Andra08032005 a întrebat:

Buna ziua, sunt cu logodnicul meu de 5 ani până acum am folosit prezervativ că metoda contraceptiva, eu neavând voie sa iau pastile. Și de curând el mi-a propus sa folosim crema contraceptivă Pharmatex. Va rog sa îmi spuneți părerea dvs despre eficienta ei, eu sunt puțin îngrijorată că na nu sunt sigura daca câțiva mll cat intra in acel aplicator o să reușească să elimine total cantitatea de lichid seminal. Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Daca e vorba de prevenit sarcinile nedorite, nu e la fel de buna ca prezervativul, pe net zice ca sansa de sarcini e pe la 20% deci na. E mai buna decat nimic, dar nu e ideala daca nu va doriti un copil.

| Andra08032005 explică (pentru RoCkKiD):

Nu imi doresc de acum pentru ca na avem nunta si nu vreau sa am probleme cu rochia de mireasa dar el tot a insistat sa facem si fara prezervativ. si sa folosim asta. citisem pe prospect ca ofera protectie similara prezervativului si pilulei. previne riscul de sarcina dar nu il elimina de tot. 20% mi se pare cam riscant. voiam sa aud parerea mai multor fete care au folosit. daca s-a intamplat ceva sau a mers totul bine

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andra08032005):

E un motiv pentru care nu o prea foloseste nimeni.

Daca nu poti lua pastile exista totusi sterieltul sau injectii. Poti sa cauti pe net metode alternative.

15 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

De 5 ani esti la stadiul de logodnica iar logodnicul nu vrea copii? hmmmmm

| Andra08032005 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Eu nu vreau big grin, ideea e ca eu vreau tot cu prezervativ numai ca el vrea sa sa incercam si cu crema ca nu il las eu cu nimic

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai voie sa iei pastile, inseamna ca nu ai voie sa iei nici crema aia care contine medicatie foarte puternica, fiindca omoara spermatozoizii, asdar NU-ti recomand la sex altceva decat prezervativul, care NU contine chimicale si nu are efecte secundare nici pentru tine si nici pentru el.

| Andra08032005 explică (pentru Violleta2022):

Nu ca nu am voie dar nu vreau sa bag hormoni in mine ma simt ok asa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andra08032005):

Asta- o mentalitate buna, ca refuzi sa bagi ceva ce te poate afecta, ca-i anticonceptional sau creme cu hormooni tot acelasi lucru sunt, de aceea este recomandat prezervativul, ca nu contine nimic care sa te afecteze, doar un balon care se pune pe penis, fara efecte secundare, fara dureri, fara repercursiuni.
Experti sexologi spun chiar ca dubleaza timpul sexului si ofera placere mai multa, pentru ca iti elimina complet stresul si frica de a lasa femeia gravida, bucurandu-va de placerea momentului.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Andra08032005):

Daca nu vrei sa faci un copil si nici sa bagi hormoni in tine, recomand steriletul de cupru simplu, nu are absolut niciun hormon, il pui odata si ai scapat de grija intre 7-10 ani. El omoară spermatozoizii prin simplu fapt ca e de cupru, este foarte mic, si nici nu simți deloc ca il ai, nu se simte nici la contactul sexual, nici eu nu credeam până nu mi-am pus.

| Andra08032005 explică (pentru Madaxo97):

Si se poate monta chiar daca nu am fost insarcinata niciodata?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Andra08032005):

Mie mi-a spus doctorul ginecolog ca da. Si google spune ca da: "Steriletul se poate monta la orice vârstă, chiar dacă femeia respectivă a fost însărcinată/ a născut înainte sau nu." Faci cum consideri acum, cum crezi tu ca e mai bine. Nu stiu de ce fugi așa si de anticoncepționale, eu am luat 5 ani de zile înainte sa ma decid sa imi pun steriletul, pe mine ma enerva faptul ca mai imi întârzia sau apăreau sângerări între menstruatii dar era si din vina mea pentru ca nu le luam la același ora(alt lucru care ma deranja pentru ca stau prost cu organizarea timpului si uitam sa iau pastila) din cauza asta am renunțat la pastile, in rest nu mi-au făcut rau, stiu doar ca nu e bine sa le iei pe termen lung, dar sunt femei care ia si 10-15 ani pastile si sunt in regulă, nu le afectează viața cu nimic. Vorbește si cu un doctor ginecolog mai bine, sa iți explice riscurile si avantajele, si sa iți prezinte si alte metode de protecție chiar. Succes!

| Andra08032005 explică (pentru Madaxo97):

Ms fain de raspuns, am inceput de ieri crema asta acum na sa vedem cum e sper sa nu fie surprize, am vb si de sterilet da mi-a zis ca dupa ce nasc., de asta vreau sa evit pastilele de efectele secundare spuse si de tine.

| sofisis a răspuns:

Recomand inelul vaginal NUVARING. Crema nu e buna deloc.

| Andra08032005 explică (pentru sofisis):

Acum. am inceput sa o folosesc laughing dc zici ca nu e buna?

| anonim26262 a răspuns:

Parerea mea e ca puteti folosii, durex feel thin sau ultra thin e ca si cum ai face farahee hee

| Andra08032005 explică (pentru anonim26262):

Din alea folosim big grin dar ne isi doreste fara si a zis ca sa folosim crema in loc de nimic.