| LoveUbutUdontCare a întrebat:

Cati aveti curaj sa faceti dragoste/sex fara protectie? Ma refer: deloc, fara prezervativ, anticonceptionale etc. Vi se pare prea riscant sa urmezi doar metoda calendarului, iar cand ii vine sa ejaculeje, el sa ejaculeze in afara?
Situ ca depinde de la femeie la femeie, si ca exista persoane care raman insarcinate si prin lichidul seminal, sau altele care raman greu si cand barbatul ejaculeaza inauntru.
Vi s-a intamplat vreodata sa aveti vreo surpriza facand sex neprotejat?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta nu este curaj, este tampenie daca nu-ti doresti copii. Intrebarea corecta este de genul: cati sunteti atat de prosti sa nu va protejati?
Eu m-am protejat mereu, dar cunosc zeci de femei care au ramas insarcinate cand foloseau ca "protecte" coitul intrerupt. Noroc ca majoritatea cuplurilor din ziua de azi sunt suficient de educate incat sa nu mai accepte oa asemenea metoda de contraceptie inainte de casatorie. Sigur ca mai exista idioti, dar cu putina educatie ii putem aduce la normal.

| Madilyn a răspuns:

Sincer, nu stiu daca as avea curajul sa o fac neprotejat. Chiar daca inca nu mi-am inceput viata sexuala, consider ca mai bine esti precauta si iei toate masurile de protectie, decat sa te trezesti pe la 17 ani cu burta la gura. happy Pana la urma, ai tot timpul din lume sa faci copii laughing

PS: Nu cred ca metoda calendarului e asa de eficienta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Am răspuns şi la întrebarea din martie, şi aici se menţin PARŢIAL acele observaţii ( făcute acolo, deci nu am să le reiau )!

În primul rând există o CONTRADICŢIE între afirmaţiile tale ( din această postare ) :

Spui/întrebi despre : "dragoste/sex fara protectie? Ma refer: deloc, fara prezervativ, anticonceptionale etc. Vi se pare prea riscant sa urmezi doar metoda calendarului, iar cand ii vine sa ejaculeje, el sa ejaculeze in afara?"

E vorba despre 3 chestii DIFERITE :
*sex FĂRĂ protecţie = sex normal, cu ejaculare intravaginală ( deci, FĂRĂ ejaculare exterioară - şi FĂRĂ a urma metoda "calendarului" )!
*ejacularea exterioară ( "în afară" ) = coitul întrerupt = metodă contraceptivă!
*metoda "calendarului" = metodă contraceptivă ( chiar denumirea ei sugerează acest lucru, şi înseamnă că în ANUMITE zile din perioada nefertilă/cu fertilitate scăzută se POATE ejacula în vagin )!

Apoi afirmaţia "Vi se pare prea riscant sa urmezi DOAR metoda calendarului, iar cand ii vine sa ejaculeje, el sa ejaculeze in afara?" - NU este CORECTĂ ( vezi semnificaţia metodelor respective, mai sus )!

AICI este vorba de COMBINAREA celor 2 metode - NU se foloseşte EXCLUSIV metoda "calendarului" - iar această combinaţie se face tocmai pentru a CREŞTE siguranţa contracepţiei!

Ca să RECAPITULEZ : nu e vorba de "CURAJ" - să faci sex/dragoste FĂRĂ protecţie este ca o "ruletă rusească" - dacă NU doreşti copii ( în acel moment ) - deci este un soi de INCONŞTIENŢĂ ( no offense )!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai intim şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| Demonull a răspuns:

Am curaj, daca respectiva nu e prietena mealaughing

| plosnitapufoasa a răspuns:

La inceputul relatie mele cu iubitul meu ne protejem. acum de o vreme nu ne mai protejem si multumesc lu D_zeu nu mi s-a intamplat sa patesc.si am incredere ca ma protejeaza de fiecare data chiar si cu riscul de a nu se termina, mentionez ca avem 1 an jumate impreuna.

| Mell1321 a răspuns:

Eu recunosc ca ma protejam candva...dar dupa ce s-a rupt de n ori, am renuntat si acum fac fara, probabil am o problema jos sau nu sunt foarte fertila, dar nefolosind nu am patit sa raman de la lichidul preejaculator.

| LoveUbutUdontCare explică (pentru Mell1321):

De cat timp faci fara?

| Mell1321 a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Pai cam de mult...de multe nenumarate ori am patit sa se rupa si dupa aia nu am mai folosit si a fost mult mai ok fara, poate mai bine de un an, dar mai sunt ocazii in care fac fara dar mai fac si cu.

| BezSensu a răspuns:

Buna,

In cazul meu a mers de fiecare data. Am citit multe raspunsuri pe tema aceasta si consider ca persoanele care au raspuns pana acum intr-un mod relativ nefavorabil, au fost probabil precaute si vor sa fereasca, atat baietii cat si fetele de astfel de metode. Pe scurt: orice metoda de protectie care nu include un tratament sau prezervative va fi variabila in functie de organismul tau cat si al partenerului.
Eu si sotul meu nu am avut probleme cu aceasta metoda si cred ca e mai placuta decat cu prezervativele, insa si subliniez acel insa, depinde de organismul vostru.
Pentru cei care tot va dati cu parerea intr-un mod exagerat, prezentand o realitate ceva distorsionata, apreciez ca ar trebui sa analizati atat varianta favorabila cat si cea nefavorabila, evitand postarea de raspunsuri care accentueaza intr-un mod exagerat partea negativa.
Eu sunt una din probabil milioanele de persoane care nu au avut probleme cu astfel de metode.