| Gianinaelena12 a întrebat:

Dacă după 22 de zile de la ultimul contact sexual am făcut test de sarcina iar acesta a fost negativ dar îmi întârzie ciclul de 3 zile ce înseamnă? sunt insarcinata?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sarcina ectopica, posibil ciclul de tip neregulat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Testul de sarcina se face la 7-14 zile de la intarzierea menstruatiei daca doresti un raspuns concludent. Apoi, asa cum a zis si Robert2526, 2-3 zile nu e chiar intarziere daca ai un ciclu regulat, e marja de eroare care se accepta, ca nici lunile nu au acelasi numar de zile si totusi suntem oameni, nu robotei, vor mai exista mici fluctuatii hormonale, mai ales in functie de schimbarile care apar in acea luna (stres, alimentatie, odihna, medicamente etc).

| Emilian65 a răspuns:

Dacă testul de sarcina a fost făcut asa cum zici tu și a ieșit negativ, nu poți sa fii gravida.

| VoidEternal a răspuns:

Mai poți face unul maine ca sa elimini posibilitatea unui test fals negativ.

| Robert2526 a răspuns:

Inseamna ca ar trebui sa intelegi ca 3 zile de intarziere nu este "intarziere". O sa vina menstruatia curand. Ai avut simptome premenstruale?

| Gianinaelena12 explică (pentru Robert2526):

În ultimele 2 zile am simțit dureri de burta inclusiv azi de dimineață, asa înseamnă că îmi vine?

| Robert2526 a răspuns (pentru Gianinaelena12):

Da, categoric urmeaza sa vina. Nu te mai ingrijora inutil.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Nu! E doar o întârziere.