| CireasaOtravita a întrebat:

Hey TPUhappyam o intrebare pentru fete anticonceptionale se iau inainte sau in timpul sarcini?

Răspuns Câştigător
| Bubu4 a răspuns:

Buna, anticonceptionalele sunt pentru a preveni o sarcina, a trata acneea, a opri durerile menstruale, a regla ciclul, etc. Deci nu se iau in timpul sarcinii in niciun caz, pentru ca orice exces de hormoni in perioada sarcinii este daunatoare fatului, iar el se poate naste cu malformatii.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Anticoncepţional ( sens gramatical ) = anti + concepţional = împotriva concepţiei; deci PREVINE o eventuală sarcină!

ANTICONCEPȚIONÁL, -Ă, anticoncepționali, -e, adj., s. n. (Substanță) care împiedică fecundația. [Pr.: -ți-o-] – Din fr. anticonceptionnel.
Sursa: DEX '98 (1998)

Înseamnă că tabletele anticoncepţionale ( contraceptivele orale ) se iau ÎNAINTE de a rămâne însărcinată, pentru a PREVENI o eventuală sarcină NEDORITĂ!

Este strict INTERZIS să iei anticoncepţionale în timpul unei sarcini, deoarece dăunează fătului şi sănătăţii tale!

| Oana92 a răspuns:

Anticonceptionalele nu se iau in timpul sarcinii! pot cauza probleme foarte grave copilului! anticonceptionalele sunt pentru a preveni sarcina(anti-conceptie!)

Răspuns utilizator avertizat
| caus3lov3ya a răspuns:

Pff bine ca ai intrebatwinking deci nu iei o pastila inainte de contact si gata esti sigura ca nu ramai cu burta mare anticonceptionalele sunt un tratament se iau zilnic astea timp de o perioada du-te la doctor nu le lua de capul tau...si 2 la mana daca esti in timpul sarcinii dc sa mai iei anticonceptionalelaughing)oh go on

| alexa2829 a răspuns:

Aoleu azi la categoria asta sunt niste intrebare de care poti zice Doamne multi ai in gradina ta1insa nu ma refer la tine cu asta.Nu,nu se iau in timpul sarcinii aceste antibebe se iau impotreiva sarcinii.Eu cunosc o pers care a luat in timpul sarcinii si avea vreo 4 luni si a putrezit copilul in ea.Aigrija de tine!

| babypowder87 a răspuns:

Anticonceptionalele se iau ca tratament pentru a preveni o sarcina nedorita, tratamentul se urmeaza numai in urma unui consult ginecologic si numai pe baza prescriptiei pe care medicul ginecolog o face. Aceste pastile nu se iau dupa ureche, asa ca ai grija.

| asdfescu a răspuns:

Daca esti insarcinata nu lua anticonceptionale. Daca vrei ceva de rontait, iti recomand covrigei, sau biscuiti, sau ceva napolitane, sau poti mesteca Orbit, da' nu anticonceptionale