| Effy35 a întrebat:

Sunteti de acord cu afirmatia: Dacă poți înlocui cu ușurință o iubire, chiar și o iubire neîmpărtășită, atunci iubirea nu este cu adevărat mare?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este clar ca aceea nu este iubire, chiar deloc, daca te muti cu atat usurinta.

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Shit.

| Effy35 explică (pentru sadrian46):

În cele mai multe cazuri, dacă nu în toate, asta ar fi.
Nu poți schimba cu ușurință partenerul pe care l-ai iubit profund și sincer.

| dullcat a răspuns:

Nu prea. Iubirea neimpartasita care s-ar zice ca e cu atat mai profunda si mai valoroasa cu cat suferinta e mai mare, in cazul acesta, e o idee asa destul de toxica, demna de carti si atat.laughing Adica, acolo ar trebui si sa ramana, in universul imaginar al cartilor.Consider ca niciun om nu merita sa ajunga in pragul disperarii din asa ceva, in primul rand din respect pentru propria sanatate.

De acord cu J0B0MAT, se stie deja, suferinta cauzata de traumele emotionale chiar ne face rau, la propriu, nu doar sufleteste. Orice iubire reala este impartasita de ambii, in opinia mea.Ce nu este se rezuma doar un atasament escaladat peste masuri de unul dintre protagonistii implicati, ceea ce ar fi dus oricum la o relatie disfunctionala.Despre cat de usor se poate inlocui nu ma pot pronunta, ar fi nepotrivit si nici nu pot da exemplul propriu deoarece nu am avut asemenea experiente, au fost iubiri superficiale, pana la actualul.

| sabin89 a răspuns:

Prima dată vorbești la persoana a doua - dacă poți (adică tu) - apoi la persoana a întâia - aș spune (adică eu). Poate vrei să corectezi.
Și da, cu iubirea nu-i de jucat. Trebuie luată în serios. Nu o înlocuiești cum ai înlocui o pereche de ciorapi.

| Effy35 explică (pentru sabin89):

Da, textul a fost preluat dintr-o conversație pe care am avut-o cu cineva. L-am corectat acum.

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă o înlocuiești, iubirea deja nu prea mai e.O iubire neîmpărtășită se va termina, pentru că altfel o dai în obsesii, psihoză și nu ai decât de suferit, iar o altă iubire o înlocuiești când ești înșelat/ă, rănit/ă în diverse forme, iar iubirea în cazul ăsta dispare încet încet. În cazul în care tu înșeli, îți faci amant/ă, da, iubirea nu e atât de mare.Mai este cazul unui deces, iar iubirea poate să fie tot mare, dar rămâne doar o amintire.Nu o înlocuiești, ci apare o altă iubire.

| Effy35 explică (pentru J0B0MAT):

Este adevărat că iubirea rănită se poate transforma în ură, dar poate rămâne tot iubire, iar tu să rămâi doar cu dezamăgirea în suflet.

Legat de "iubirea neîmpărtășită se va termina..."
Dacă este o iubire sănătoasă, adică un atașament sănătos, atunci poate continua fara probleme si fără a dezvolta obsesii.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Effy35):

Sănătos este doar atunci când îți exprimi sentimentele, iar dacă îți sunt acceptate ok, iar dacă nu treci peste. Iubire neîmpărtășită în sensul că îți știe sentimentele, dar nu simte la fel, iar tu continui să trăiești cu sentimentul ăla obsesiv, nu e sănătos.

| Effy35 explică (pentru J0B0MAT):

Treci peste asta, dar sentimentele trebuie să rămână, altfel nu putem vorbi de atașament, ci de îndrăgostire, care este cu totul altceva.

Deci dragostea nu "se termină", cel puțin nu dragostea adevărată, care include un atașament sănătos.
Și dacă "s-a terminat", s-a terminat în sensul că mergi mai departe dorind fericirea persoanei iubite mai presus de a ta.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Effy35):

Ce spui tu aici e toxic.Dragostea adevărată e între două persoane, atât. Când rămâi doar tu în ecuație, poți vorbi doar de iubire pentru propria persoană. Altfel de iubire, de o singură parte, nu îți va face bine, se transformă în obsesie. Iubire adevărată e între două persoane aflate în relație sănătoasă. Când se termină relația din diverse motive, iubirea scade până când devine o amintire.

| Effy35 explică (pentru J0B0MAT):

Nu este nimic toxic în a iubi pe cineva într-un mod ne-egoist și ne-obsesiv.

Da, este toxic sa iubesti intr-un mod obsesiv si egoist.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Effy35):

Dacă iubești pe cineva în tăcere, care nu te iubește, un timp îndelungat, e ceva extrem de toxic.De la asta pornesc cei care în timp fac obsesii și îi vezi la știri că au omorât, violat pe x.
Repet, iubire este între doi oameni.Restul sunt fantezii, obsesii, obiceiuri toxice de care trebuie să scapi cât mai repede, în primul rând pentru binele propriu.

| Effy35 explică (pentru J0B0MAT):

Chiar crezi că e nesanatos sa iubesti pe cineva in tăcere și într-un mod ne-obsesiv?
Eu nu as crede.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Effy35):

Da, faptul în sine este obsesiv dacă durează o perioadă lungă și nu faci nimic pentru a scăpa de acest sentiment.

| Effy35 explică (pentru J0B0MAT):

E adevarat, dar diferența dintre a avea gânduri obișnuite despre cineva și a fi obsedat de acea persoană se reflectă în intensitatea și frecvența acestor gânduri, precum și în modul în care acestea te afectează.
Atunci când iubirea este echilibrată, gândurile despre cealaltă persoană nu iti afecteaza viata de zi cu zi.

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin iubire...

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

Atasament.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Îți zic din capul locului că nu e adevărat!
Iubirea neîmpărtășită e o iubire latenta,deși negi prezenta ei în sufletul tău,îți garantez că dacă acel om ți-ar propune o întâlnire ai fi topita după el.
Însă există și cazuri în care iubirea e imposibilă și rămâne neîmpărtășită, dar asta nu înseamnă că nu e reală, ci ai refuzat-o, crezând că nu ai șanse.
De fapt, iubirea neîmpărtășită e cea mai aprinsă forma de iubire, din punctul meu de vedere.

| ioana748 a răspuns:

Sa nu confundam problemele de atasament si sa credem ca o iubire neimpartasita care iti ofera suferința este vreodată indicata vreunui suflet. Fiecare merita sa traiasca o iubire impartasita si daca apare sa o aprecieze, caci este un lucru rar.

| Effy35 explică (pentru ioana748):

Toată lumea merită o iubire împărtășită, sigur, dar uneori se întâmplă ca sufletul potrivit să nu fie făcut pentru tine.

Ei bine, dacă mă întrebi pe mine, sufletul potrivit pentru tine te va iubi, pentru că dacă el este potrivit pentru tine, atunci rezultă că și tu ești potrivită pentru el, altfel cum am putea vorbi de o potrivire?

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

De acord cu tine. Se intampla uneori ca un suflet sa se agate de alt suflet, pentru ca i se pare ca este cel de care are nevoie. lnsa daca sufletul respectiv nu rezonează, inseamna ca undeva un alt suflet este pregatit pentru iubire.

| Effy35 explică (pentru ioana748):

Exact!

| LisaJulie a răspuns:

Acum iubirea este de multe feluri! După părerea mea da deoarece iubirea adevărată se uita cel mai greu

| Effy35 explică (pentru LisaJulie):

O dragoste adevărată și profundă nu se uită ușor.
Cine spune că poate uita ușor, acel cineva confunda iubirea autentică cu alte sentimente precum îndrăgostirea sau atașamentul superficial, care pot fi mai ușor de depășit.

| MrAM a răspuns:

Depinde de context si de circumstanțele desparțitii, insa e subiectiva situația. Trebuie luat in calcul motivul desparțirii, varsta celor 2 persoane, tipul de personalitate, felul in care arata etc Dupa tragi concluzii cu cata usurința se poate inlocui acea " mare iubire"

| Effy35 explică (pentru MrAM):

Când dragostea este cu adevărat adâncă și semnificativă, ea lasă o amprentă durabilă care nu este ușor de șters sau înlocuit.

Dacă dragostea poate fi ușor uitată sau înlocuită, poate sugera că acea conexiune nu a fost la fel de profundă sau implicată emoțional pe cât ar fi putut să pară inițial.

Despre asta ar fi vorba.

| MrAM a răspuns (pentru Effy35):

Acele "amprente" se numesc blocaje emoționale sau traume.

| Effy35 explică (pentru MrAM):

Amprentele sunt traume dacă dragostea a fost toxică pentru tine, dar dacă nu a fost așa, atunci acele amprente sunt sub forma unor amintiri frumoase, lecții valoroase și modele de comportament sănătos în relații.

| kuhuayedikaalzemuaze a răspuns:

Nu, dar sunt de acord cu faptul ca mi-o sugi

| Effy35 explică (pentru kuhuayedikaalzemuaze):

Vă rog să raportați cine vede acest răspuns. Vă mulțumesc