| Dani118 a întrebat:

Salut. Eu sunt Doni și am 28 de ani. În trecut mă masturbam destul de des. Pot spune că a devenit o dependenta. Aveam un apetit sexual normal sau chiar crescut. Obișnuiam să mă uit destul de des la filme pentru adulți și chiar când stăteam pe Facebook și vedeam fete imi treceau prin minte fel și fel de gânduri iar penisul meu intra in stare erecta instantaneu.
Am încetat să mai continui cu masturbarea și câteva zile a fost groaznic sa mă lupt cu ea. Tot felul de gânduri in treceau prin minte, nu mă puteam concentra, etc... După câteva zile chiar săptămâni de abstinenta apetitul sexual s-a diminuat. Acum nu mai chef de masturbare și nici de sex. Întradevăr gândurile nu mai îmi trec prin minte dar mă sperie acest apetit care era ridicat și dintr-odată foarte scăzut.
Menționez că de o perioada de timp nu am mai întreținut nici relații intime de teamă că nu voi avea o erecție destul de puternica.
Înainte nu știam ce să îi fac iar acum nu mai sta sculata așa cum ar trebui. Ea se ridică dar nu mai e cum a fost.
Imi este teamă ca pe viitor sa nu am alte probleme.
Este normal ce se întâmplă?
Va rog sa îmi răspundeți sincer să știu dacă-și voi in urma abstinenței ai întâmpinat probleme de acest fel.
Ce pot face in aceasta situație?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Focuseaza-te pe un job, pe traiul de zi cu zi si apetitul sexual iti va reveni, cand iti vei gasi si o iubita potrivita.
Evita sa faci din masturbare ceva obsesiv, ca asta iti va afecta viata sexuala cu o femeie.

| doctorandus a răspuns:

Din moment ce ai renuntat la masturbare, ai nevoie de psihiatru. Spune-i lui ca ai renuntat la masturbare si explica-i de ce.

Functia creeaza organul, functia intretine organul. Use it or lose it.

Credinta ca masturbarea produce boli mintale este simptom de psihoza.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este normal ce ți se întâmplă. Pentru rezolvarea problemei, consulta de urgenta un medic urolog.

| Lupică27 a răspuns:

Deci, esti Dani sau Doni?

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu sunt barbat, dar iti pot spune din ce am auzit de la prietenii mei baieti. E mai mult teama de vina acum, nu abstinenta. Ti-e teama sa nu reiei acelasi cerc vicios. Poti sa ai o viata sexuala normala cu o femeie, nu iti face probleme. Creierul a fost obisnuit cu pornografie, care nu portretizeaza relatiile intime din viata normala, dar vei reveni la normal.