| 69hri a întrebat:

Salut TPU! În timpul contactului sexual s-a rupt prezervativul, am luat pastila de a doua zi iar nelămuririle mele sunt următoarele:
-Există riscul ca pastila să nu își facă efectul?
-Îmi poate întârzia menstruatia datorită pastilei?

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

In cazul tau, nu ar avea de ce sa nu iti faca efectul
Da, iti va intarzia menstruatia, da peste cap tot organismul, orice simptom, nu te ingrjijora

| 69hri explică (pentru Miruna333):

Mulțumesc pentru răspuns, mi-a venit astăzi și îmi întârziase în jur de câteva zile?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuia sa iei deloc pastila o sa ai dereglari hormonale si întîrzîierea ciclului cateva luni.

| Miruna333 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dupa tu treceai printr-un avort sau ea?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista riscul ca pastila sa nu-si faca efectul, avand o maja de eficacitate de 94% (scrie asta chiar in prospectul medicamentului), apoi mai exista si riscul ca corpul femeii sa respinga acea medicatie, fiind alergica la ea sau pur si simplu nu functioneaza pentru ea.

Da, pastila de a doua zi va deregla hormonal menstruatia si si ovulatia, pe o perioada de 6-12 luni, fiindca este considerata o bomba hormonala care "spulbera" un ovul fecundat.

Cum o alta pastila de a doua zi nu mai poti lua in viata ta, din cauza efectelor negative foarte mari, va trebuii sa invatati sa folositi pREZERVATIVUL, care va protejeaza in totalitate, atunci cand il cumparati de masura corecta, pe grosimea penisul baiatului.

Prezervavul se rupe numai dintr-un singur motiv: cand este prea MARE (larg) pentru cuculetul baiatului, fiindca fiind larg are loc sa se rasuceasca pe penis in timpul sexului, pana se intinde la maxim si apoi pocneste.

Prezervativul se cumpara numai dupa GROSIMEA pensiului barbatului, trebuind sa intre foarte greu pe penisul erect, fara s afaca pliuri sau cute, stand perfect intins si lipit de piele, precum pielita de la salam, pe salam. Numai in acest caz nu va avea cum sa se mai rasuceasca in timpul sexului si nici nu se va mai rupe.

| dullcat a răspuns:

Buna.Am lasat aici, recent, un raspuns in privinta eficientei:

https://www.tpu.ro/......d-afara-a/

Si da, pastila poate deregla ciclul menstrual cu aproximativ o saptamana, depinde de fiecare organism in parte.Mai pot fi si alte efecte adverse pe langa acesta.Ce varsta ai?

https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

https://www.reginamaria.ro/......icatii-are

https://www.medlife.ro/......de-urgenta

| orailibrail a răspuns:

Pastila de a 2-a zi duce la infertilitate.
unii medici vorbesc de faptul ca nu trebuie sa iei mai mult de 1 pastile/viata