| user12345555 a întrebat:

Salut!
Vreau să fac pentru prima dată sex pe bune cu iubitul meu, data trecută nu am reușit să facem până la capăt deoarece nu am rezistat la durere.
Cum ar trebui să procedăm următoarea dată ca experiența să fie una plăcută pentru ambii?
ar trebui să încercăm tot treptat să intre sau să o bage direct?
(P.s Suntem ambii majori/o facem protejat )

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, niciodata sa nu-i permiti unui barbat sa ti-o bage direct, fiind ca si violul, pe uscat, extrem de dureros si respingator, care te va face sa ai o exerinta urata si respingatoare, chiar marcanta pe viata.

EXTREM de important ca sexul sa se inceapa intotdeauna cu un PRELUDIU fact fetei, cu mangaieri, atingeri, saruturi, prin atingerea si stimularea clitorisului pana iti obtine un orgasm clitordian, deoarece vaginul se umezeste si se relaxeaza, abia atunci sa permiti sa intre vaginal cu penisul, fiindca abia atunci corpul tau este pregatit de sex cu penetrare, simtind placere, nu durere.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Îndrăznesc sa va întreb, dumneavoastră ați simțit placere de la primul contact sexual, cu toată lubrifierea din lume? Ma îndoiesc. Dezvirginarea doare de cele mai multe ori, indiferent de preludiu indiferent de lubrifiere, daca si dupa aceste lucruri ea tot simte durere cand încearcă baiatul o sa bage, nu pe uscat, evident, lubrifiata ca lumea si tot o doare, trebuie sa il lase sa o bage pana la capăt ca așa o va tine luni întregi mult si bine degeaba si mai rău se vor chinui amânând momentul penetrării mereu.

| Violleta2022 a răspuns:

Lubrefiantul nu se recomanda tinerilor, fiindca nu este necesar, ei fiind capabili sa se excite normal si natural, fara lubrefiante, fiindca organele lor tinere produc secretii naturale de lubrefiere, aratand ca vaginul este pregatit sa inceapa partida sexuala.

Lubrefiantul este recomandat dupa varsta de 50-60 de ani, cand femeia intra la femeia la menopauza si apare uscaciunea vaginala, iar sexul pe uscat devine dureros.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamnă lubrifiantul se recomandă tuturor, nu are importanță vârsta, din anumite motive chiar daca sunt tineri se poate întâmpla sa nu fie lubrifiere naturală destulă.

| mihai69 a răspuns (pentru Madaxo97):

N-ai cu cine...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Madaxo97):

Vaginul femeii se umezeste singur, deci nu are nevoie de lubrefiant, decat dupa menopauza, cand apare uscaciunea vaginala.
Este rusinos sa fii barbat si sa nu fi capabil sa exciti o femeie, facandu-i un preludiu, dar folosesti lubrefiant ca orice necunsocator in ale sexului, asta ducand la o partida de sex patetic.
Ma rog, lubrefiantul mai este reomandatla sexul anal, dar nu este cazul aici, odata ce fata vorbeste doar de cel vaginal.
Eu ti-as recomanda si tie, sa inveti sa-i faci partnerei tale de sex, un preludiu bun, ca vaginul femeii se umezeste involuntar singur, fiind un proces normal si natural la absolut toate femeie, fara sa fie nevoie de lubrefiant.
Un sex facut fara excitarea femeii si umezire naturala a vaginului femeii, va fi un sex patetic si nesatisfactor, care spune totul despre un barbat incompetent, incapabil sa-si satisfaca partenera.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Eu ti-as recomanda si tie, sa inveti sa-i faci partnerei tale de sex, un preludiu bun" - sunt femeie si eu, nu am o "partenera", ci un partener laughing.
"vaginul femeii se umezeste involuntar singur, fiind un proces normal si natural la absolut toate femeile" - nu la toate, sunt femei mai pudice care oricat preludiu le-ai face tot nu se uda cum trebuie, generalizați aici. Poate dumneavoastră nu recomandați lubrifiant decat "babelor", dar doctorii recomanda tuturor, așa ca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu-i nimic daca esti femeie, ti-as recomanda si tie sa citeste carti despre educatia sexuala si pregatirea pentru sex, ca sa intelegi ceea ce inca nu stii inca ori poate barbatul cu care faci sex nu-i prea priceput sa te excite facandu-ti un preludiu bun, ca alfel nu s-ar explica de ce recomanzi tu lubrefiantul tuturor.
Lipsa excitarii la femeie mai are si alte cauze, precum frigiditatea, caz in care este nevoie de investigatii medicale si depistarea problemlor care inhiba persoana, daca este de natural psihica sau fiziologica.
La o varsta cand femeia intra la menopauza, in Romania inca se recomanda un lubrefiant pentru sexul vaginal, dar in occident se folosesc de ani foarte multi: plasturii hormonali, spary cu hormoni sau ovule vaginale cu hormoni, care regleaza hormonii femeii eliminand bufeurile si uscaciunea vaginala, facand posibila o viata perfect nromala si sanatoasa, pana la adanci batraneti.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Va asigur ca eu nu am nevoie de lubrifiant cu sau fără bărbat sa ma excite laughing Am citit si eu destul, eu nu am zis ca recomand tuturor, am spus celor care au nevoie, e logic ca daca femeia se uda natural nu mai e nevoie de lubrifiant, dar sunt cazuri, nu mai generalizați, sunt cazuri de femei, care mai au nevoie, oricat le excita bărbatul, poate nu la 20 ani dar dupa 30, nu cum v-ați dus dumneavoastră tocmai la 50-60 ani. Unei virgine, da aș recomanda lubrifiant, pentru ca tinerii sunt de cele mai multe ori stângaci si neexperimentați cand vine vorba de sex, si e bine sa aiba un lubrifiant la îndemână, in caz de orice, pana prinde bărbatul sau poate baiatul, experiență cu preludiul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Madaxo97):

Tot nu ai priceput nimic din ce ti-am spus, de aceea ti-am recomnadat sa pui mana sa citesti, ca nu este nromal sa recomanzi lubrefiantul nimanui, in special tinerilor, fiindca coprul uman produce lubrefiere naturala, prin umezirea involuntara a vaginului.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am priceput, vaginul trebuie sa se lubrifieze natural, ok, adevărat, dar sunt cazuri in care NU se întâmplă asta, si nu e neapărat vina nimănui. Daca e așa cum spuneți dumneavoastră, atunci de ce se mai fabrica lubrifiant? Exclusiv pentru bătrâni, sau sex anal? Eu nu cred. Eu il recomand cui considera ca are nevoie, indiferent de vârstă, oricum rău nu are ce sa faca pentru ca majoritatea sunt pe baza de apa si nu provoacă reacții adverse, iritații etc. Dar fiecare cu părerea lui acum. Cat despre ce ați spus despre plasturi, spray si ovule cu hormoni, deja sunt chestii SF pentru români...

| Violleta2022 a răspuns:

Durere la dezvirginare va fi minima cand vaginul este excitat si umezit in urma unui PRELUDIU foarte bun, deci fara preludiu nu mai accepta sexul, fiindca este complet dureros si traumatizant.

| mihai69 a răspuns:

Tu trebuie să fii excitată la maxim dar în același timp și relaxată pentru ca experiența să nu fie dureroasă.
Până la plăcută... mai durează.

| mihai69 a răspuns:

Zău!
---
acum 3 ore | Violleta2022 a răspuns:
Lubrefiantul nu se recomanda tinerilor, fiindca nu este necesar, ei fiind capabili sa se excite normal si natural, fara lubrefiante, fiindca organele lor tinere produc secretii naturale de lubrefiere,
---
Miss knowitall strikes again. Din păcate, sunt și fete care au un deficit de secreții. Sau care din cauza emoțiilor, indiferent de strădania partenerului, nu se excită destul.
Așadar, chiar e bine să fie folosit.

| dullcat a răspuns:

Buna.Neaparat alege treptat, cu mult preludiu si lubrifiant, cu multa rabdare si mai ales comunicare! Primele partide cam asa vor fi, din nefericire, pana te vei obisnui.Colega unei prietene a zis ca abia dupa vreo 6-7 partide a inceput sa se simta ok, in rest era numai durere.E logic ca depinde de fiecare femeie si implicit fiecare cuplu in parte. Sper sa nu fie cazul si la voi.Numai bine!

| Emilian65 a răspuns:

Pentru un act sexual nedureros este bine ca începătorii sa facă un preludiu prelungit: sărutări, mângâieri, atingeri în zonele intime, excitari maxime, pana când obțineți o lubrifiere naturala. După aceasta lubrifiere naturala treceți la penetrare vaginala treptat sau rapid. Dacă lubrifierea naturala este maxima faceți penetrare rapida, chiar dacă este puțin dureroasa, cu timpul aceasta durere se transforma în plăcere. Dureri la penetrare vor mai fi și la urmatoarele acte sexuale, dar suportabile. Durerile vor fi transformate în plăceri pentru ambii parteneri după 6-7 acte sexuale. ATENȚIE, actele sexuale nu trebuie se fie consecutive. Între acte trebuie sa fie cel puțin o zi. Știu ca este greu pentru începători dar, pentru plăceri deosebite trebuie sa aveți răbdare.

| Madaxo97 a răspuns:

Mult preludiu si lubrifiant, pentru o dezvirginare mai rapida mai bine ar fi sa bage tot penisul direct, doare la început, o sa curgă si puțin sange probabil, nu ai ce sa faci, foarte puține sunt cazurile in care fata nu simte durere deloc. O sa ajungi sa simți si placere in timp, de la al doilea, al treilea contact ar trebui sa se diminueze durerea spre deloc, apoi după cateva contacte vei începe sa simți si plăcere. Eu asa zic, mai bine fa-o direct cu penisul pana la capăt nu doar pe jumătate, decat sa îți prelungești durerea. Curaj, o sa fie bine in timp.

| okman a răspuns:

Prezervativ/ lubrifiant pe baza de apa

| vasilicamarioana a răspuns:

Asa am pățit și eu prima data, o sa te doară și a doua oara dar trebuie sa fie o bage incet, si e posibil sa sângerezi