| Anxiousy a întrebat:

Vreau sa va povestesc despre relatia mea si ce ar trebui sa fac ca nu mai stiu nimic. sunt total confuz. am o relatie de 8 luni, o iubesc foarte mult si nu voi renunta la ea niciodata, nu vreau sa imi spuneti sa ma despart de ea, ca nu o voi face sub nicio forma, o iubesc prea mult si mai bine lupt si gasesc o solutie si apelez si la voi sa imi dati sfaturi.
Relatia a fost ok un timp, pe urma ea a inceput sa fie indiferenta. (3 luni a fost mai indiferenta cu mine dupa primele 2 luni de relatie care a fost totul super) iar eu la un moment dat, nu am mai rezistat si i-am zis ca nu mai suport ca mai bine este fara ea decat sa o mai vad indiferenta cu mine si cum isi punea prietenele pe primul loc si petrecea mai mult timp cu ele decat cu mine, iar cand a auzit asta a inceput sa planga si mi-a inchis telefonul, cand am auzit-o ca plange, pentru prima data si m-am suit pe scuter si am fost la ea sa vad ce se intampla, am intrat in casa, ma am foarte bine cu parintii ei ma pot duce la ea oricand si mi-a spus ca ea este la ea in camera si se uita la TV (eu deja stiam ca nu se mai uita la TV daca imi inchisese telefonul acum 10minute plangand) si cand am intrat la ea in camera, era intr-un colt si plangea continuu. nu putea nici sa vorbeasca si i-am zis sa se opreasca, i-am zis ca nu are de ce sa planga, i-am zis ca nu i-am gresit cu nimic sa planga si ea mi-a spus ca ii pare rau ca a fost indiferenta ca isi doreste foarte foarte mult o sansa sa imi demonstreze ca nu se mai intampla si ca a facut asta ca a crezut ca o iubesc prea mult si i-am aratat prea multa siguranta si si-a luat-o in cap, cand am vazut ca stie ca ma raneste, si pe ea plangand, am inceput si eu sa plang, am facut cea mai mare prostie, ca baiat sa plang pentru o fata! dar nu ma puteam abtine o iubesc prea mult si nu stie cat inseamna ea cu adevarat pentru mine. si de curand, am inceput eu sa fiu mai indiferent cu ea(am vazut ca daca eu sunt mai indiferent, ea ma alinta mai mult, ma iubeste mai mult etc) si am fost pe urma PREA indiferent si a inceput sa planga ca o doare indiferenta mea si i-am zis ca nu o sa se mai intample, iar acum eu sunt iar ca la inceput nu mai sunt indiferent si astazi i-am spus ca eu daca o iubesc si sunt asa, ea nu mai ma alinta. nu mai ne vedem asa mult, sta iar mai mult cu fetele si mi-a spus ca ma supar din orice chestie eu. ca sunt prea suparacios si ca trebuie sa ma schimb aici. ea ii place sa lase totul pe maine daca ii zic ne vedem si noi azi ea zice ca daca iese, se duce cu fetele ca nu a mai iesit cu ele si ca noi avem timp maine. si mai mi-a spus ca o enervez daca ma supar asa mereu si ca nu mai vede relatia aia perfecta. si i-am zis ca nu am cum ca numai cu ea ma supar pentru ca la ea tin prea mult si daca nu o intereseaza sa luam o pauza si sa punem cap la cap sentimentele ca decat sa suferim amandoi, sau poate doar eu, mai bine nu, sa punem stop daca nu mai merge, si cand a auzit asta iar a inceput sa fie ok astazi si nu stiu ce sa fac cum sa mai ma comport cu ea. ca daca sunt indiferent nu ii place, daca sunt prea iubitor nu imi place mie ca nu mai se comporta ea frumos cu mine. si cateodata simt ca sunt pus pe locul 2 si este foarte dureros, poate ma supar eu prea repede dar tin mult la ea (eu am 17 ani si ea 16) si pe la 6 mi-a zis ca ea are treaba ca venise mama ei acasa si i-am zis ca o sun mai incolo si o sa o sun pe la 10 si ceva ca i-am zis daca ne vedem si a zis ca are treaba, dar eu simt in momentul asta ca este afara cu fetele. si daca imi zice asta sigur o sa ma supar pe ea si o sa se enerveze ca ii iau libertatea, etc chestii de-ale ei. poate relatia pare "copilaroase" cu lupte de orgolii dar credeti-ma ca iubirea care o simt pentru ea este enorma si nu pot renunta la ea.

14 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Buna. Foarte frumoasa dar si tot odata trista, povestea ta. In primul rand ea e o copila, care nu stie aprecia ceea ce are langa ea, adica tu! Care ii oferi toata atentia pe care o merita orice fata, iar ea nu i-a asta in considerare. Cred ca, pe langa mine sunt multe alte cititoare, care vazand intrebarea ta s-a gandit prima data la : "uite frate, asta ii ofera toata atentia, o iubeste, ii este fidel etc... iar pe ea o cam doare-ncot si plange doar cand isi da seama ca e pe cale sa-l piarda". Din pacate, prietena ta nu te merita! Iar in ceea ce priveste iesitul afara cu fetele si renuntand la tine, greseste mult. Oricum, sunteti foarte tineri si la inceput, e normal sa fi-ti mai libertini, insa ea abuzeaza de acest fapt. Ea nu este constienta ca daca da peste altu, adica opusul tau, care sa nu-i pasa de ea, va suferi si ar vrea sa fie ca tine. Eu zic ca fata asta nu e de tine, meriti ceva mai bun. Stiu ca o iubesti si te doare ca am zis asta, insa... nu cred ca are rost, nu isi va da seama de ceea ce face. Tu... sa ramai tot asa si nu te schimba niciodata, o sa dai peste o alta fata care va aprecia si va avea nevoie de toate aceste calitati ale tale. Ai grija de tine si nu mai pune la suflet, incearca sa clarfici toate acestea cu ea, mai da-ti-va o sansa, iar daca tot asa face, las-o! Nu merita. Numai bine!

| Anxiousy explică (pentru h3r):

Uite si tu cum sunt si in seara asta suparat sad am sunat-o de 4 ori si nu mi-a raspuns, este afara cu fetele si nu m-am vazut de 5 zile cu ea si cand i-am spus sa ne vedem a spus ca are treaba si nu va iesi deloc afara sad

| h3r a răspuns (pentru Anxiousy):

Stai linistit, cunosc situatia. Asa ca iti spun ca ea este o nesimtita si ca nu te merita! Las-o! Da-i un mesaj in care ii spui ramas-bun, sa fie multumita de ceea ce a facut. Iar daca vine iar plangand si bla bla, nu o baga in seama si nu te lasa impresionat. Meriti ceva mai bun, meriti pe cineva care sa te aprecieze asa cum esti, ca esti bine! Ai grija ce faci, sper sa fii puternic si sa treci peste toate.

| Anxiousy explică (pentru h3r):

Crede-ma ca mai sunt fete care ma vor pentru aspectul asta si mi-au spus ca de ce nu incerc o relatie cu ele ca ea nu ma merita si chestii d-astea si le-am zis ca o iubesc prea mult si cand a aflat si iubita mea de fetele astea le-a sunat de pe telefonul meu si a fost foarte geloasa, nu trebuia sa faca asta ca rezolvasem eu totul pe o cale amiabila in care am fost inteles, dar ea a fost nervoasa, of sper cand o sa imi raspunda la telefon sa imi zica, ca a avut treaba si nu ca a fost afara, daca a fost afara atunci sigur voi pune punct relatiei pentru ca nu mai merge asa sad

| h3r a răspuns (pentru Anxiousy):

Normal ca nu mai merge mai. Ai incercat sa te prinzi de speranta ca poate se schimba, insa este in zadar. Din pacate...
Sper sa ai grija de tine, sa treci peste... indiferent de ce ar zice/minti ea sad.

| Anxiousy explică (pentru h3r):

Acum 5 minute am vorbit cu ea si nu a fost afara, era cu mami ei se uitau la o telenovela si telefonul era pe silentios la ea in camera, s-a dus sa faca baita si pe urma o sa ma sune ea ca sa vorbim, s-a purtat foarte frumos cu mine la telefon cred ca si-a dat seama ca sunt "suparat" dupa voce. eu nu pot ascunde cand sunt suparat oricat as incerca... imi doresc sa fie totul ok de acum incolo dar la prima abatere (eu nu i-am gresit niciodata ei decat atunci putin cu indiferenta dar nu eram asa daca nu ma facea ea, dar nu se va mai intampla niciodata) si pot spune adio fara multe regrete, cu toate ca voi suferi dupa ea dar nu voi avea regrete atata timp cat nu i-am gresit

| h3r a răspuns (pentru Anxiousy):

Sper sa nu minta. Insa, sa mai lase silentiosul, meriti si tu atentie ce naiba. Iti doresc numai bine in relatie si sper ca ea sa-si dea seama de ce prieten are langa ea si sa te aprecieze! Sa fi iubit!

| Anxiousy explică (pentru h3r):

Mda frumos fix acum 1 minut m-a sunat si mi-a zis ca imi recunoaste ca nu rezista sa ma minta mi-a spus ca vrea sa imi zica ceva fata in fata sau la telefon, si i-am spus la telefon si a zis ca a fost afara dar nu mult cam 20 minute si ca se simte impacata ca mi-a spus. si mi-a zis daca vreau sa ne vedem si i-am zis tu vrei sa ne vedema cum ca te simti vinovata, du-te fa baita si vorbim pe urma, ce sa ii spun cand iese din dus acum... imi este asa sa ii zic ca nu mai merge relatia si. off sad

| Nastia a răspuns (pentru Anxiousy):

Pff,ce se mai preface.vede c ao iubesti prea mult si nu o sa o lasi si te joaca pe degete.esti prea bun cu ea.eu nu gasesc pe cineva sa ma iubeasca asa mult. offf...

| Anxiousy explică (pentru Nastia):

Si ce pot face ca eu imi dau seama ca, cateodata sunt jucat si nu imi convine dar parca nu ii pot zice chestiile astea ca nu vreau sa ma despart de ea ca ma doare si o sa sufar enorm, chiar nu stiu ce pot face si vreau o solutie cat mai rapida. nu vreua sa ii spun mamei mele sau mamei ei ce sa fac pentru ca parintii nostri stiu ca avem o relatie perfecta, cu toate ca in interior nu e deloc asa sad

| Nastia a răspuns (pentru Anxiousy):

Nici eu nu pot renunta l ao relatie care imi usuca sufletul.e greu, ratiunea spune ca nu e pentru mine, ca nu ma merita.incearca sa-ti iei inima in dinti si sa spui "gata! m-am saturat! ne despartim azi, acum!"

| Anxiousy explică (pentru Nastia):

Crede-ma este usor de scris/spus nefiind in situatia mea. eu mereu stiu ce sa fac si gandesc totul okay si bine, dar cand vine vorba de ea, se schimba totul, parca nu mai sunt eu, nu mai "traiesc", si apropo pentru tine, crede-ma vei gasi pe cineva bun si care sa te iubeasca trebuie sa ai rabdare, uite de exemplu ea, pentru ea este prima relatia asta, si si-a dorit enorm o relatie frumoasa si m-a gasit pe mine si m-am indragostit de ea, dar sa nu faci ca ea te rog, sa nu iti bati joc de o persoana care te iubeste cu adevarat

| SakonSIUkon a răspuns:

Dar v-ati certat cam aiurea dupa parerea mea adica poate indiferenta aia a fost si asa de rutina zilnica acum pe bune si eu m-as satura sa aud toata ziua te iubesc te iubesc te iubesc..nu? daca auzi acelasi lucru de 7 en ori te saturi si tu poate a vrut sa o lase mai moale... fara suparare dar cand esti intr-o relatie nu ai voie sa te mai si distrezi la petreceri sau si cu alti prieteni...

| 마리아 a răspuns:

Nu trebuie sa fii indiferent cu ea, ci pur si simplu nu baga in seama fiecare chestie pe care o face pentru ca o sa te creada pisalog. Incearca sa nu iti arati iubirea foarte des (adica sa nu ii zici in fiecare zi ca o iubesti ca aceste doua cuvinte ce ar trebui sa fie speciale vor deveni banale si plictisitoare, uneori chiar enervante si ea va incepe sa aiba indoieli... cel putin asa as face eu, deoarece nu poti crede un baiat care poate sa spuna astfel de lucruri usor)