| Mokaxoxo a întrebat:

Ajutor! Am uitat cum se scriu fractiile sub forma de numere zecimale.Va rog spuneti-mi.

Răspuns Câştigător
| JIJ a răspuns:

Daca ai de exemplu 0, 5 va di egal cu 5 supra 10, deasupra se pune valuarea pe care o vezi (fara zero) iar dedesubt se pune 1 urmatde atatea zerouri cate cifre vezi dupa virgula.

| andreiuuutza a răspuns (pentru JIJ):

Nu prea vad ce legatura are intrebarea cu raspunsul, intreaba invers, adica cum scrii in zecimale 3/4? Nu e logic raspunsul tau, in aceaasi categorie face parte de exemplu 0, 75, scrie-l fractie.Cu logica ta am ajunge la 75/100, dar profu o sa-ti taie, ca el vrea 3/4, ma rog, fiecare cu matematica lui.In alta ordine de idei, cea mai simpla metoda de a scrie o fractie in numere zecimale este sa imparti numaratorul la numitor, deci 3/4, fractie, se scrie in zecimala 3:4=0,75,pentru ca fractia exact asta inseamna, impartire.

1 răspuns: