| anonim_4396 a întrebat:

As dori parerile voastre.asta e primul capitol din cartea mea(SF):

Doarm liniştită şi visez când mă readuce cu picioarele pe pământ o voce cunoscută ce zice:"Hai draga mea, trezeşte-te, e prima zi de liceu!". Of, realitarea... şi, ca întotdeauna eu spun"Încă 5 minute, mamă!"
Cu greu mă trezesc, îmi pun nişte jeanşi pe mine, o cămaşă, îmi prind părul, mă aranjez atât cât să nu arăt ca un monstru, şi pornesc spre liceu.
După o oră de stat în picioare şi plictiseală cât cuprinde, intrăm în sălile de clasă pentru a face cunoştinţă cu noii colegi şi diriginţii.
Adopt faţa de "ce încântată sunt să mă aflu aici" şi zâmbesc tuturor în timp ce fac cunoştinţă. La un moment dat, mă întorc şi dau cu ochii de un băiat misterios, căruia puţin îi păsa de tot ce se petrecea în jur.Rămân pentru o clipă împietrită, de parcă eram o ciudată. Când realizam că mă holbam la el, îi întind mâna şi îi spun:"Eu sunt Zoey, dar poţi să îmi spui Zo", la care el îmi replică sec, alături de un zâmbet ştrengar:"Patch".
Din păcate a trebuit să îmi desprind privirea de la ochii lui negri şi pătrunzători când vine în clasă noul nostru diriginte.Este înăltuţ, creţ cu ochii albaştri şi cu o privire caldă. Urmează apoi plictiseală, se împart manualele bla, bla...eu tot trag cu ochiul la colegul misterios, ce stă aşezat în ultima bancă de la fereastră, privind în zare.
Când am terminat cu manuale, orar şi ce mai era, ni s-a dat drumul. Când să ies pe uşă, el apare înaintea mea şi se dă la o parte ca să pot ieşi, apoi se uită la mine, îmi zâmbeşte şi îmi spune:"Îmi pare bine de cunoştinţă, Zo!

Răspuns Câştigător
| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Deci eu sunt mai critica in ceea ce priveste literatura :
in primul rand ai talent si merita sa dezvolti acest lucrui
ce mai trebuie lucrat:
ai nevoie de un pic mai multe descriere a personajelor si nu una simpla ceva ce sa te prinda sa te captiveze 'misterios' si 'ochii patrunzatori' nu e destul. personajele ar trebui sa fie mult mai ample daca intelegi ceva de genul : si dau cu ochii de un baiat ce imprastia un aer plin de mister. avea pielea alba ca spuma laptelui, parul nlond si sclipitor ca razele soarelui intr-o tunsoare scurta ce ii evidentia fruntea lucioasa dar ma rog poti schimba infatisarea a fost doar un exemplu...desi este sf ai nevoie si de ceva figuri de stil pentru ca daca ar fi un film ar consta mai mult in dialog si imagine de genul 'imi pun niste jeansi uzati si o camasa alba dantelata usor pe colturi' nu foarte ample dar totusi sa existe... sper sa iti fie de folos si sa te indrepti pe drumul cel bun
Multe Bafta!

| MâţaD a răspuns (pentru TεaсhMεHoωToDomε):

Mersi mult de tot pentru sfat,de asta aveam nevoie,de critici! O sa tin cont de ce mi-ai spus, si stiu ca nu sunt prea priceputa, insa o sa imi dau silinta!

25 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Esti un deliciu cu postarea asta! Am cazut in muta admiratie, zau!

| Dmonik a răspuns:

Ma bag si eu in seama, tarata aici de raspunsurile unor oameni pe care ii plac. Leo are dreptate. Pornesti de la propria experienta de lectura.
Am observat un lucru: oamenii sunt atat de ocupati, de grabiti sa se exprime, li se pare din ce in ce mai mult ca ceea ce au ei de spus e mai important decat ceea ce exprima altii, atat de preocupati de ei si de neatenti la zicerile - si poate la adevarurile! - celor din jur, incat uita cu totul scopul spunerii - indiferent de forma acestei "spuneri".
Hai s-o scurtez, ca bat campii: citeste(adica "asculta"-i si pe ceilalti) si formeaza-ti un stil propriu! Bafta!

| Leocerba a răspuns:

Care este cartea SF care ti-a placut cel mai mult, dintre cele pe care le-ai citit? discutia ar putea porni de aici.

| MâţaD a răspuns (pentru Leocerba):

Sunt multe carti care mi-au placut..."Jurnalele vampirilor","Casa noptii","Ingerul noptii".etc happy

| Leocerba a răspuns:

Ce spui despre "Solaris" - Stanislaw Lem,"Fundatia"(toata seria) si "Robotii" - Isaac Asimov, "Fahrenheit 451" - Ray Bradbury,"Picnicul" fratilor Strugatki? Vorbim dupa ce le-ai citit? Io am rabdare si...merita.
Iti place SF-ul sau tu doresti mult sa scrii?

| Leocerba a răspuns:

`Neata!
Ma bucur ca ai bagat in seama raspunsul meu si sper ca vei citi,treptat,recomandarile pe care ti le-am facut.
Acum sa vedem ce facem cu fragmentul tau.Ia reciteste-l ca si cum nu tu l-ai fi scris si spune-mi: de ce n-ai vrea sa lasi din mana o carte care incepe asa? ce are ea atat de captivant? o fata-n jeansi care urmeaza sa aiba o relatie previzibila cu un coleg misterios? cum te "prinde" actiunea? cu acel "bla,bla..." care denota nu plictiseala ci superficialitatea exprimarii? si ce facem cu expresia "a face cunostinta" pe care o repeti.Dar cu timpul verbelor,pe care il scapi,usor,din condei?
Ce-ar fi ca inceputul sa ma frapeze,fie prin inedit,fie prin indrazneala,fie prin umor,fie printr-o simplitate ce tine de forma voit saracacioasa a propozitiilor(adica zgarcenie in metafore,epitete,etc.),fie prin agresivitatea cu care arunci in lumea mea noi perspective, fie printr-un joc nebunesc al imaginatiei, ca doar asta inseamna literatura SF-curajul de a anticipa sau de a formula fantezii ce par a se proba?
Iti spun eu ce-ar fi: te-as citi din curiozitate.

| marina28 a răspuns:

E foarte dragut. Trebuie sa iti marturisesc ca in timp ce citeam ma gandeam ca daca ari fi un film cu aceasta poveste cu siguranta l-as urmari. Ai talent! Nu'l irosi! Poate imi trimiti un PM cu continuarea! Succes! :*

| MâţaD a răspuns:

Http://adolescenta2011.blogspot.com/
Le-am refacut si sper sa fie mai ptuin trase de par.mi-am dat seama ca sunt varza, insa o sa incerc sa imbunatatesc, daca am ce:D

| PornoxxlSelect a răspuns (pentru MâţaD):

Ce sa imbunatatesti? Daca tu habar nu ai pe ce lume traiesti.

| MâţaD a răspuns:

Ok.mersi mult de sfaturi. a fost tare.cum a dai, cum o invartesti.tot nu e binelaughing...

| TheAce a răspuns:

Salut. Am sa-ti scriu in calitate de scriitor, asadar voi fi mult mai critic decat cei care ti-au scris pana acum. Vreau sa te incurajez, in general incurajez toti scriitorii foarte tineri, mai ales cei nedebutanti. Problema e ca aceasta paginuta a ta nu preinta absolut nimic SF si e cam trasa de par. Adica tu intr-o pagina ai acoperit ore intregi...Ia-o mai incet, focuseaza-te pe personaje, pe descrieri si pe dialog sad''orar si ce mai era''...- pare scris in graba si e chiar suparator.) Nu spun ca nu ai talent, se prea poate sa existe in tine un zacamant intreg de talent dar acel zacamant trebuie deocamdata scos la iveala prin mai multa munca( si ma refer aici la mai mult exercitiu). Nu scrie in graba, si fa-o mai lejer ( acest text imi pare deosebit de incordat). Nu uita: practice makes perfect! Succes!
Ps: daca ai vreodata vreo nelamurire de orice fel, scrie-mi pe facebook: Tudor A. Ursente -will be happy 2 help

| MâţaD a răspuns (pentru TheAce):

Mersi mult...o sa tin cont big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai cam primit criticile si indrumarile care acopereau ceea ce-ti lipseste, acum vin eu si comentez asupra unui aspect care pe mine m-a deranjat un pic: de ce nu folosesti nume romanesti? Se observa clar ca actiunea se petrece in Romania: ai diriginte, se impart manuale la inceput de an... Eu n-am auzit nume de romanca, Zoey, poate Zoe. Cat despre Patch, nici atat.
Baga si tu un Tomberon, un Semafor, o Mercedesa, ca sa capeti credibilitate.

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing asta pentru ca nu ai citit "Casa noptii", "Jurnalele vampirilor", "Ingerul noptii", etc. acolo exista un Zoey, ia pune mana!

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Ma faci sa-mi fie rusine cu ignoranta mea.sad
Oricum, eu cu SF-ul sau Fantasy-ul sunt ca baba cu un agheu in maini, un Kalashnikov in spate si un trabuc cubanez in coltul buzelor.laughing

| PornoxxlSelect a răspuns:

Se vede de departe ca ai un talent inascut doar ca stai cam prost cu gramatica si scrierea limbi romine.Reproduc ceea ce ai scris tusadDoarm)asa se scrie fataaaa liniştită şi visez când mă readuce cu picioarele pe pământ

| MâţaD a răspuns (pentru PornoxxlSelect):

S-a gasit cine sa-mi dea lectiilaughing

| PornoxxlSelect a răspuns (pentru MâţaD):

Inca nu e tirziu sa te inscrii la o scoala ajutatoare. Poate scapi de analfabetism daca stii ce e ala.

| MâţaD a răspuns (pentru PornoxxlSelect):

Stii ce? cel mai destept cedeaza primul.Si,draga mea, lasa-ma pe mine in analfabetismul meu si vezi-ti de treaba ta.

| PornoxxlSelect a răspuns (pentru MâţaD):

Vai draga doar nu ai remuscari pentru ca tiai batut joc de mine?

| MâţaD a răspuns (pentru PornoxxlSelect):

Nu mi-am batut joc de tine, si daca asta ai crezut, e treaba ta.Insa chiar nu are rost sa ma cert pentru ca ai tu chef.Asa ca fa-mi o favoare, si cearta-te cu altcineva.

| PornoxxlSelect a răspuns (pentru MâţaD):

Te deranjeaza ca iti raspund la intrebarile postate? S-au te deranjeaza ceea ce ai scris?

| Suzy97 a răspuns:

Dupa parerea mea este foarte tare ce ai scris happy.Imi place ca ai imaginatie si ca stii sa te exprimi.sincer mi-as dori sa iti citesc cartea cand o termini pentru ca e deja de la primul capitol este frt interesant. mult succes kiss