| LittleandLiars a întrebat:

Buna am nevoie de cateva regionalisme pentru. la scoala legume daca puteti va rog din zona Moldovei. Multumesc happy

3 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Copchila, chicere(picioare), culiher(un fel de camara), mestecau(facalet) omat(gradina din fata casei) ship(sticla), sopon(sapun), cuptior(cuptor), balana(blonda), fleonc (fundita).

| madalina_8123 a răspuns:

Varza= curechi, ardei=chiperi, pepene rosu=harbuz, pepene galben=zamos, porumb=papusoi, rosii=patlagele, cartofi=barabule. Cam atat imi amintesc. Sper ca ti-am fost de folos. Mult succes si sa iei nota maretongue

| madalina_8123 a răspuns:

Chiperi=ardei. Chiparusi e un diminutiv, nu inseamna piper. Documenteaza-te putinwinking