| DarkTemptation a întrebat:

TPU! As vrea sa stiu ce carti sunt recomandate pentru admiterea la medicina. Ah, da... Cat timp alocati invatatului in acest domeniu in fiecare zi?

Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Sa stii ca depinde si orasul intr-o masura. Uite manualele de pe care se invata si din care se fac cele mai multe grile:
http://www.librariaonline.ro/......corint.jpg
http://www.cartiabc.ro/......I-poza.jpg mi se pare ca cel albastru e mai bun, dar ambele sunt recomandate.
mai poti folosi si compendiu insa informatiile in acela sunt f detaliate si nu e tocmai ce iti trebuie tie.
Cauta si grilele pe site-ul facultatii, atat la bio cat si chimie.
La chimie nu sunt in masura sa iti recomand o carte anume.
Ti-ar prinde bine daca ai face macar o luna meditatii sau daca cunosti pe cineva care face la bio si chimie sa iti dea materialele macar sa le xeroxezi si sa iti faci o idee.
Am cautat la facultatea din Cta si uite mai exact ce trebuie:
1. Facultatea de Medicină – concursul constă dintr-un test grilă unic, cu 100 de întrebări (biologie şi chimie organică). Sunt valabile manualele: Biologie - Manual pentru clasa a XI-a, autori: Dan Cristescu, Carmen Sălăvăstru, Bogdan Voiculescu, Cezar Niculescu şi Radu Cârmaciu, ed. Corint 2008; Biologie - Manual pentru clasa a XI-a, autori: Ionel Roşu, Călin Istrate şi Aurel Ardelean, ed. Corint 2008. Pentru chimie sunt valabile toate manualele de chimie organică tip C1 pentru clasele a X-a şi a XI-a aprobate de Ministerul Educaţiei Naţionale.
nu stiu daca se aplica intocmai si pentru judetul tau.mai documenteaza-te pe net.multa bafta!

3 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Multumesc mult pentru apreciere si sper sa ajungi la ce facultate ti-ai propus.Mult noroc!

| toatenumelecualexsuntluate a răspuns:

Culegerile de admitere pe langa manualele din liceu
culegerile le gasesti pe
http://www.culegeri-admitere.com/

| ValeriuC a răspuns:

As zice sa inveti sa ii ajuti pe copii orbi sau fara auz pentru ca nu stii cand o sa ai nevoie, verisoara mea face medicina si aloca mult timp