| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa faci pentru ca o carte scrisa de tine sa fie editata de o editura

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa te adresezi cu manuscrisul acelei edituri. Daca editorul gaseste cartea valoroasa, o tipareste si isi recupereaza banii investiti din vanzarea ei. Daca dispui de bani, poti s-o tiparesti pe baza de comanda personala. Mira

| psiholoaga a răspuns:

Depinde. Daca e buna, trimiti manuscrisul la diverse edituri si ei ti-o vor publica. Daca e nasoala, ti-o publici singur, platind o tipografie sau editura. Mai sunt si concursurile pentru debutanti, unde, la fel, poti participa si premiul este publicarea cartii.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Ai doua solutii: ori o publica editura (cazul fericit), iar tu primesti drepturi de autor; ori platesti cheltuielile de tiparire (eventual si editare, tehnoredactare), din bani personali, sau de la eventuali sponsori. Depinde cum stii sa zambesti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BUNA ZIUA. Dreptul de autor se plateste la o editura?
Si corectarea manuscrisului se plateste separat? Sau cum trebuie facut, care este procedura pentru a nu-ti fura ideea si a fi produsa de catre alceva? Multumesc