| 112desert a întrebat:

Heiii. puppy dog eyes Imi puteti spune niste carti interesante? Specific ca am 16 ani si chiar nu am idee ce sa mai citesc thinking Funda :*

Răspuns Câştigător
| RetardedRacoons a răspuns:

Cam ce genuri?
Eu ti-as recomanda Saga lui Ender de Orson Scott Card (incepi cu Jocul lui Ender, Vorbitor in Numele Mortilor, Xenocid si Copiii Mintii) e S.F. dar dezbate si multe probleme morale, filosofice si sociale.
Papillon de Henri Charriere - Autorul sustine ca e povestea lui reala. E vorba de un tanar care este condamnat pe nedrept la munca silnica pe viata si incercarile lui multiple de a evada. E foarte misto si usor de citit.
Daca vrei Horror atunci Citeste orice de H.P. Lovecraft, omul creaza o atmosfera destul de apasatoare, subiectele abordate de el sunt variate, de la zei ce pot distruge omenirea printr-o simpla clipire si pana la doctori nebuni ce cauta sa readuca mortii la viata.
Tot horror ti-as recomanda Cimitirul Animalelor de Stephen King.
Apoi iar S.F. - Replay de Ken Grimwood - un om moare si ajunge sa-si retraiasca viata iar si iar si iar pierzand si castigand de fiecare data lucruri diferite.
Carantina de Greg Egan - Chiar n-as sti sa explic despre ce-i vorba, dar e pur si simplu fascinanta.

http://forum.retardedracoons.com

10 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Tarzan din neamul Maimutelor
Intoarcerea lui Tarzan (bestiale, poveste difera foarte mult de film)
Cronicile Wardstone
Cronicile din Narnia
Harry potter

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului"- margaret Mitchell
"Insula pierduta"- Margaret Mitchell
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Panza de painajen'- Cella Serghi
"Maitreyi"- Mircea Eliade
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-SWtowe
"Qvo vadis"- Henryk Sienkiewicz
" Fii si indragostiti"- D. H. Lawrence
"Rosu si negru"- Stendhal
"Manastirea din Parma"- Stendhal
"madame Bovary"- Gustave Flaubert
Lectura placuta orice ai alege!

| user5493 a răspuns:

Google it

| UzzY475 a răspuns:

Jurnalul unui pusti/unei pustoaice, Nu prea mai stiu.

| sbafbsvlisach a răspuns:

Eu iti recomand: Vampirii din Morganville,Academia Vampirilor, Nu plange sub clar de luna, Fortele Raului Absolut, Shadow Falls,Blestemul Focului,Pretty Little Liars, Jurnalele Vampirilor,Casa Noptii,Diary of a Wimpy kid,Harry Potter, Instrumente Mortale, Dispozitive Infernale, Nauca si Nalucul, Anna Dressed in Blood, si, chiar daca nu are nicio legatura cu genul SF Baltagul a fost prima carte mai veche care chiar mi-a placut.E foarte faina despre o crima si e interesant sa vezi cum personajul principal se prinde de toate chestiile la care tu poate nu te'ai ganditsmugsmug Mai spuneau unii ca e faina si Shining de Stephen King da am auzit ca are multa descriere fara rost. Sper ca te'am ajutatwinking

| RodicaGabriela a răspuns:

"Cartea fara nume" de Anonymoussmugwinking

| RodicaGabriela a răspuns:

Poate o gasesti ca "Ochiul lunii". E aceeasi carte.

| DjYonutz a răspuns:

1001 de nopti Harap Alb Amintiri Din Copilarie

| PalaghiaElenaGeorgiana a răspuns:

Tabara,Jurnalul unui pusti, Minunea, Praf de stele, 1, 2, 3, Ai castigat, Omilii la Hexaomberon

| Teodor_Lupoiu_1990 a răspuns:

Depinde de ce gen de carti citesti daca vrei S.F. iti recomand H.G. Wells n-o sa-ti para rau.