| LisaJulie a întrebat:

Pentru cei care ați dat la arhitectura câte ore de desen ați făcut și câta matematica? O prietena se gândește sa dea în sfârșit dar nu prea știe de unde sa înceapă cu învățatul!

6 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

25 % algebra cls. 9-12 " blana " 25 % geometrie plană / spatiu
50 % desen plan / spatiu
Sa pună mana sa înceapă sa învețe Autocad Arhitectural ca o sa " mance pe pâine " in facultate!
Asta asa de " Joaca "!

| MistarGoGu a răspuns:

Pe site la Institutul Ion Mincu cred ca va gasi ceva detalii legate de admitere din anii trecuți! * ( exemple de subiecte )? Poate?
Pe RegieLive.ro site de studentime pot sa existe ceva materiale legate de admitere / teste de desen / mate / geometrie

| LisaJulie explică (pentru MistarGoGu):

Tu când ai dat admiterea? A fost greu? Câți erau pe loc?

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu sunt arhitect dar cunosc cativa cat sa stiu cu ce se " mănâncă " treaba Asta! Cam aceeasi chestie si pe la Fac.Constructii! Algebra, geometrie, trigonometrie o leaca! CUM spuneam in postarea 2. Sa caute pe site la Institutul Ion Mincu ca sigur gaseste detalii despre subiectele de anii trecuți!

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Chiar daca NU este încă studenta sa isi facă o scrisoare de intentie si sa mearga personal la câteva birouri de arhitectură sa vorbească cu un arhitect poate o primeste ca voluntar macar 20 - 30 ore intr-o luna sa vadă exact cu ce se " mănâncă " meseria asta! In modul asta isi da si ea seama despre ce ESTE vorba! Poate trimite scrisoarea pe mail daca fizic nu poate merge!

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Asta *( Arhitectura ) si Medicina CELE mai grele!