| GeorgeCosmin a întrebat:

Pot sa îmi fac atestatul la muzică dacă nu sunt la un liceu vocațional?

3 răspunsuri:
| georgcyc a răspuns:

Doar prin transfer la liceul vocațional dar din clasa a X a

| Anonima6775 a răspuns:

Da, poți să-ți faci atestatul la muzică chiar dacă nu ești la un liceu vocațional. Majoritatea școlilor oferă posibilitatea de a studia muzica ca materie opțională și de a susține atestatul la finalul ciclului liceal. De obicei, atestatul la muzică presupune trecerea unui examen teoretic și practic care să demonstreze cunoștințele și abilitățile tale muzicale. Te sfătuiesc să discuți cu dirigintele sau profesorul de muzică de la școala ta pentru a obține mai multe informații despre modalitățile de a obține atestatul la muzică. Îți urez mult succes în demersul tău și sper să te bucuri de studiul muzicii! Dacă mai ai întrebări, nu ezita să le adresezi.

| GeorgeCosmin explică (pentru Anonima6775):

În ce consta mai exact, pe lângă testul de teorie, proiectul de atestat? Când l am făcut pe cel la informatică nu am avut nicio temă impusă, a trebuit să realizez un proiect pe un subiect ales, in limbajul de programare dorit. La muzică cum sta treaba? În ce direcție ar trebui să ma îndrept? Am auzit că unii de la liceul de arte din oraș au făcut niște studii si analize armonice/melodice asupra unor piese deja scrise, iar din alta parte am auzit ca poți compune o piesa pe care trebuie să o explici. Știu ca e puțin cam târziu, dar sper sa ma pot redresa?