| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a X-a. Unde pot sa depun o plangere/reclamatie impotriva unui director de liceu la care doresc sa ma transfer, care mi-a cerut in mod abuziv testare la mate si la info (sunt la mate-info si raman la acelasi profil la liceu la care doresc sa ma transfer) cu toate ca acest lucru nu este mentionat in Regulamentul intern al liceului la care vreau sa ma transfer si scrie doar ca "Transferul elevilor se realizeaza pe baza prevederilor din ROFUIP, conducerea scolii

rezervându-si dreptul de a analiza situatia disciplinara a elevului care solicita transferul" si nu este scris niciun criteriu dupa media generala, nota la purtare sau alt ceva.

O alta problema este ca cei care intra in cl. a IX-a la acel liceu au si note sub 5 obtinute la Evaluarea national si eu daca as lua la testare nota sub 5 am transferul RESPINS...

4 răspunsuri:
| QueenofLove a răspuns:

Buna Alexandru...poti depune o plangere la Inspectoratul Scolar... daca locuiesti in Bucuresti adresa este strada Icoanei, nr 19. Sper ca ti-am fost de folos si mult succeshappy

| AndreiGabi a răspuns:

Hmm,poti incerca la inspectoratul scolar. http://www.tineriimpotrivaviolentei.edumanager.ro/......j-uri.html aici gasesti un nr de telefon dar nu sunt foarte sigur ca o sa obtii rezultate :-/. Poti incerca, bafta!

| bia0000 a răspuns:

In colegiul la care invat este obligatoriu sa dai diferente indiferent daca ramai la acelasi profil dar in alta clasa.Se dau teste initiale pentru a vedea nivelul la cre se afla elevul si daca merita sa faca parte din acel colectiv,(la mine este vorba de un colegiu de prestigiu, dar la alte licee din oras li se aproba transferul doar daca se prezinta cu un dosar; totul sta in regulamentul intern, iar un director poate sa ia decizii in legatura cu ce examene se tin in acel liceu).

| darkrider a răspuns:

Pai cred ca pot sa faci plangere la inspectorat.