| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a X-a. Unde pot sa depun o plangere/reclamatie impotriva unui director de liceu la care doresc sa ma transfer, care mi-a cerut in mod abuziv testare la mate si la info (sunt la mate-info si raman la acelasi profil la liceu la care doresc sa ma transfer) cu toate ca acest lucru nu este mentionat in Regulamentul intern al liceului la care vreau sa ma transfer si scrie doar ca "Transferul elevilor se realizeaza pe baza prevederilor din ROFUIP, conducerea scolii

rezervându-si dreptul de a analiza situatia disciplinara a elevului care solicita transferul" si nu este scris niciun criteriu dupa media generala, nota la purtare sau alt ceva.

O alta problema este ca cei care intra in cl. a IX-a la acel liceu au si note sub 5 obtinute la Evaluarea national si eu daca as lua la testare nota sub 5 am transferul RESPINS.

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Orice reclamatie de acest nivel se poate face catre Inspectoratul scolar de care apartine liceul respectiv. Totusi ar trebui mai intai sa te interesezi ce este ROFUIP si ce anume prevede, pentru a nu inainta o reclamatie fara a fi in cunostinta de cauza. In plus, "vorba dulce, mult aduce", deci daca ar discuta parintii tai frumos cu directorul scolii poate ca reusesti sa te transferi.

| Ykuzo a răspuns:

Pai cel mai bien ar fi sa inveti sa iei nota peste 5. Nu cred ca este bine sa te pui rau cu cineva de un asemenea rang dar este bine sa te mai informezi happy Bafta!