| Scarlettt a întrebat:

Voi mai citiţi în ziua de azi?
Mulţi copii numai citesc. Pe zi ce trece se prostesc mai multe generaţii, fetele se tatuează, fumează, lumea numai merge la biserică, copii iau note mici şi asta s-a văzut la bac sau la E.N. Din ce în ce avem mai mulţi analfabeţi.

Răspuns Câştigător
| felixbbimage a răspuns:

Adriana, eu sunt mai in varsta si pot sa-ti spun cum am descoperit eu lectura.Parintii mei, cand aveau 30 de minute timp liber erau cu o carte in mana.Profesorul meu de limba romana, cand intram in laboratorul sau inainte de ora, era cu o carte in mana iar la televizor, atunci, era doar Ceausescu.Alternativa la cititul unei carti era sa bati mingea pe terenul de joaca pentru ca alte distractii erau interzise.Nu aveam internet! Dar am si fost educati sa ne deschidem mintea si sa cultivam lectura iar odata ce ai prins gustul, da dependenta happy. Sunt anumite carti care te pot face sa iubesti scrierea si scriitorii, trebuie doar ca persoana potrivita sa-ti puna in mana cartea potrivita.A, sa mentionez ca nu eram un tocilar, eram in lotul national, facand sport de performanta, si aveam o iubita, nu "prietena", inca din clasa a VIII-a asa incat nu citeam din lipsa de ocupatie sau din plictiseala happy.

9 răspunsuri:
| Gorath a răspuns:

Asta-i generalizare pripită, fără sens."Mulţi copii NU MAI citesc "-de unde ştii asta? Ai făcut cumva un sondaj de opinie ca să vezi câţi copii citesc şi câţi nu? Şi în legătură cu ultima afirmaţie, mi se pare că eşti soi de-ăla care generalizează aiurea şi o dă în penibil.Nu-i regulă ca toţi copiii să facă asta,în generaţia asta. Fetele (de ce nu şi băieţii? )se tatuează pentru că vor, la fel şi cu fumatul, nu merg la biserica pentru că nu majoritatea sunt deschişi la minte, astfel încât să-şi dea seama că religia e doar un mod de a manipula lumea în masă.Iau note mici ori pentru că nu-s stimulaţi la maxim, deşi au potenţial, ori din simplul fapt că nu vor.În legătură cu analfabeţii-total de acord cu tine, aş vota pentru eutanasierea în public a specimenelor, dacă aş putea.

| Crucified a răspuns:

Puteai sa spui "nu mai", nu "numai" ca are sensul de "doar".
Aici sunt de acord cu tine, acum lumea s-a prostit, mai ales ca se uita si la filme porno, copii d-aia micii de 9-10 ani laughing pfff. ce sa mai zic? laughing Acum in ziua de azi este posibil orice, chiar sa umpli gol pusca pe strada sau fetele sa umble cu sanii goi si fara bluze, doar in slip rolling on the floor In ziua de azi lumea si toti adolescentii astia care se cred "jmekerashi" se lauda cu "aifoanele" lor laughing De note nu mai zic. laughing Ce copil sa mai citeasca cand netu-i la putere? Dar fumatul? Dependenta Romaniei laughing Tatuaje cat se poate de multe, chiar unii se tatueaza pe puta. rolling on the floor Piercing-uri cat se poate de multe, adica acum se infing si in ochi. laughing

Ce naiba sa faci? oh go on

| Scarlettt explică:

N-am spus ca dau funa. si scuze pentru greseala

| diiiiiiiana a răspuns:

Imi place sa citesc! smug cu mana pe inima rolling on the floor

| Euforie a răspuns (pentru diiiiiiiana):

rolling on the floor)))))Acum toti vor spune ca le place sa citeasca pentru a primi funda?

| diiiiiiiana a răspuns (pentru Euforie):

Nu neaparat laughing)) eram sincera :p!

| deea1919 a răspuns:

SAlut! da chiar imi place sa citesc foarte mult.Tocmai am terminat o carte! si maine ma gandesc sa ma duc la biblioteca sa imi iau alta.

Da nulti copii nu mai citesc din cauza calculatorului sau daca este interesat de o carte cauta filmul pe net si nu mai trebuie sa citeasca.

fundita?

| Heartless562 a răspuns:

Mulţi copii NU MAi citesc.
numai = doar; decat.
(troll logging off)

| Drawings a răspuns:

Cand am chef, da happy