| anonim_4396 a întrebat:

Am ajuns sa tin la o prietena foarte mult, dar ea tot timpul imi reprosa anumite lucruri ce tin de persoana mea. Suntem persoane diferite, dar doi oameni care au pasiuni diferite pot sa fie prieteni. Ea tot timpul imi reprosa ca i se umple paharul si ca nu mai are rabdare din ciuda evenimentelor neplacute din viata ei din trecut. Singura greseala care am facut-o e ca am sufocat-o sau stresat-o sa zicem. Ii trimiteam mesaje sau o sunam doar sa vad daca e bine pentru ca ma interesa. Mi-a zis ca s-a terminat prietenia noastra din cauza ca eu nu tin pasul cu ea si ca fac lucruri de 2 lei dupa parerea ei. Mi-a reprosat ca o prietenie vine din ambele parti, nu doar ea spre mine. M-am simtit prost fiindca am facut lucruri pentru ea si am ajutat-o de multe ori, dar se pare ca nu a vazut...a zis ca ramanem amice. Ce parere aveti? Mai are rost sa continui sa vorbesc cu ea?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca nu-ti merita prietenia si este cazul sa nu mai pierzi timpul cu ea, Cauta-ti o alta prietena adevarata!
Evident, asta nu este o prietena adevarata, care vede doar partea negativa a lucrurilor si nu stie decat sa reproseze.
Alta, pentru ca asta te poate duce la pesimism, depresie, rautate, iti poate schimba parerea despre tine chiar.
Asemenea prieteni sunt manipulatori inascuti, obisnuiti sa conduca si sa manipuleze pe toata lumea, iar atunci cand nu poate, te pune jos, ca sa-ti arate ca nu ai incotro si nu-i poti rezista, decat daca te supui.
Personal, cred ca este timpul sa te desparti de ea si sa uiti de existenta ei!

| Assassina a răspuns:

Nu ma intelege gresit dar eu cred ca ar trebui sa te revansezi fata de ea si sa ii lasi spatiu.Insa,dupa ce mi-ai spus ca azis, asta nu mi se pare OK.Gen,daca nu a observat cate ai facut pentru ea, atunci niciodata nu ti-a fost prietena si nu merita.Da ia spune-mi mie, inainte sa iti reproseze tie ceva, nu ar trebui sa se uite in oglinda si sa se gandeasca daca ea e asa perefecta incat sa judece pe altii? Eu zic sa o lasi in pace, e o cauza pierduta.Ia demonstreaza-i tu cate a pierdut ca nu a ramas prietena cu tine.Veziti de treaba ta, dar fi tu insuti, nu lasa pe cineva sa iti schimbe caracterul.Nu te lasa manipulata.O seara frumoasa! PS:O sa vezi cand sa regreta ca nu mai primeste atata atentie, cum o sa incerce sa se reiprieteneasca cu tine. Sfatul meu beste sa fii tare si sa ai grija sa nu ajungeti in aceeasi situatie.Imi pare rau a ai ajuns in aceasta situatie, e nasol rau, dar rata se intoarce...winking

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru Assassina):

Ai dreptate! O sa-i acord spatiu si o sa o las in pace! O sa-mi vad de treaba mea si cum ai zis probabil mai tarziu o sa realizeze ceea ce a facut si cum s-a comportat. O sa realizeze asta in momentul in care isi da seama ca m-am oprit din a face anumite '' gesturi '' frumoase pentru ea. Sunt sigura ca atunci o sa aprecieze cu adevarat, dar sper sa nu fie prea tarziu! Doi oameni cu caractere diferite, pasiuni diferite pot sa fie prieteni! Nu trebuie sa fie posesiva pe o idee sau chiar pe o persoana. Nu ne putem schimba prietenii dupa bunul nostru plac si nu trebuie sa ne jucam cu sentimentele unei persoane care ne iubeste. Multumesc frumos! :*

| Assassina a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Vai ma simt flatata, am si eu dreptate odata si cineva o recunaste. Vrei sa fim prietene?(sunt si eu fata si urasc sa fiu amica cu cineva).Si parca spui acuma ca esti in clasa a 11a sau a 10a ca imi fac cruce...(eu sunt mai mica, ma rog, nu foarte nu iti imagina ca sunt in a cincea, doamne cat im lipseste clasa perioada aceea...sad)

| Assassina a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Oricum eu o stiu din experienta, aveam o prietena din clasa a cincea si mereu viam sa stau cu ea, faceam totul i preuna pana am realizat ca nu via asta si i-am dat drumul.Acum e bine,suntem prietene, dar nu BFF, nu imi plac BFF-urile, nu stiu de ce, poate ca m-am uitat la prea multe filme cu drama school(am auzit-o intr-o replica)

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru Assassina):

Lasa-mi facebook-ul tau aici sa-ti trimit cerere :*

| Assassina a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Daca as avea ti l-as da

| Assassina a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Nu se poate altfel?

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru Assassina):

Nu ai Instagram, Snapchat, Whastapp?

| Assassina a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

AA,da am W dar eu credeam ca trebuie sa pun nume, prenume si email sau ceva

| MoonWolf a răspuns:

Uite,daca chiar tii la ea, spune-i in fata tot ce simti pentru ea ca prietena, si sunt sigur ca daca are o inima o sa fie din nou prietena cu tine.

| mvcxzghjjhgfdsjhgf a răspuns:

Uita de ea, am avut si eu la fel o prietena, am preitenit 5 ani si pe urma ne-am certat, eu am incercat sa fim cele mai bune prietene dar nu sa primit.De la inceput mi-a fost greu dar acum nici nu o eu in seama, mai vb dar nu ca cele mai bune prietene