| Damyan_Herlo_ a întrebat:

Am un prieten care tot se intreaba o chestie ciudata. Eu nu am asa experienta si am zis ca poate aveti voi un raspuns pentru el.Eu am zis ca ii ciudata situatia happy
Deci : El are o relatie la inceput si fata din cate am inteles de la el, a zis ca " daca ma inseli spune direct nu ma lasa asa ".Si el se gandeste ca, daca il inseala pe el, pentru ca : ea a zis ca, a avut multe aventuri si acum el se intreaba daca il inseala.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca o poate accepta asa cum e, atunci sa continue relatia.
Altii /altele isi inseala partenerele /partenerii, fara sa le spuna nimic. Doar intamplator se afla.

| Damyan_Herlo_ explică (pentru Bula):

Inteleg. Eu nu cred ca il inseala pentru ca ea este destul de matura si fostul ei dupa ceva timp de relatie de 4 ani parca, si dupa 4 ani a inselat o si nu cred ca ar face si ea asta pentru ca stie cum ii sa suferi asa mult. Cred eu acum ...Nu stiu.

| Violleta2022 a răspuns:

Lasa-l pe prietenul ala in pace, ca tu nu ai de ce sa te bagi in relatia lui, cu iubita lui, ca nu-i normal sa faci asta.

Sfatuieste-ti prietenul sa lase naibii gelozia si obsesia prosteasca ca va fi inselat, ca nu va sta nici o fata cu el daca se comporat suspicios si uracios cu fetele.

| dullcat a răspuns:

Buna.Fata i-a cerut sa ii spuna direct daca are de gand sa o insele, sa stie sa isi vada de drum, nu sa joace prietenul tau la doua maini.Nu vad nimic gresit aici. Oricine merita transparenta si sinceritate.Cand nu mai simti nimic pentru acea persoana ar fi mai bine sa spui, nu sa inseli.

De ce ar intrepreta respectivul ca ea il inseala pe el? Trecutul e trecut. Aventuri nu inseamna obligatoriu inselat.Prietenul tau nu are gura sa intrebe ce si cum? Comunicarea e cheia.Bafta pentru el(sau pentru tine?). laughing

| Damyan_Herlo_ explică (pentru dullcat):

Habar nu am daca a intrebat sau nu

| dullcat a răspuns (pentru Damyan_Herlo_):

Pai si atunci ce rost mai are intrebarea? Se pot interepreta aiurea foarte multe lucruri, mai safe este sa intrebi mereu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

El e bou. Poate ca fata a avut multe aventuri tocmai de aia ca a dat peste imbecili cu zero comunicare, ca el.

| ioana748 a răspuns:

Pai, sa nu se ataseze si sa i spuna si el direct sa il anunte cand iese cu altcineva.
In general este indicat sa nu aiba asteptari si va fi linistit.
Daca relatia trece peste etapa de inceput stabilesc ei alte date.
In momentul in care te tot gandesti daca celalalt te inseala inseamna neincredere in propria persoana.

| Damyan_Herlo_ explică (pentru ioana748):

El de iesit nu merge, dar el are faza asta in cap ca : " daca si el este doar o aventura " asa cred eu ca este el acum. Ea este o fata destul de matura mintal, a trecut prin multe chestii din cate am auzit si dupa cum am vazut-o / auzit o cand vorbeste. Acuma mna.

| ioana748 a răspuns (pentru Damyan_Herlo_):

Daca el vrea o relatie stabila poate vorbi deschis cu ea.Comunicarea este esentiala intr o relatie. Daca spui ca este fata matura, inseamna ca poate discuta cu ea despre cum vede el aceasta relatie si ce isi doreste. Daca se plac reciproc si exista chimie pot lucra la relatia lor.
Dar partenerul nu are cum ghici ce isi doreste celalalt.
Comunicare, comunicare si iar comunicare.

| Madaxo97 a răspuns:

Poate a avut multe aventuri in trecut, contează sa nu il înșele acum, nu ce a facut in trecut. Are motive reale sa o bănuiască de infidelitate?
La partea cand i-a zis " daca ma înșeli spune direct, nu ma lăsa așa", cred ca vrea sa spună ca in caz de o înșală sa nu ii ascundă asta si sa ii spuna pentru a nu o minți, a nu face pe la spatele ei acest lucru, si să se despartă direct, sa nu o lase "așa", sa pice de fraiera. Gen daca vrei sa înșeli, mai bine te desparti, apoi faci ce vrei cu cine vrei, cred ca asta vrea sa spună fata.

| Damyan_Herlo_ explică (pentru Madaxo97):

Da, asta vrea sa spuna, de asta eu cred ca nu ii cazu ca ea sa il insele. Cred