| Roxannnafader a întrebat:

Bună!
Am 16 ani iar iubitul meu 21 știu ca exista o diferență de vasta dar noi ne iubim,ieri am plecat de la el,mama a fost de acord sa fac pastele cu el,deși nu este de acord sa ne mutăm împreună deoarece sunt minoră, am certuri cu ea și nu mă înțeleg cu ea, iar familia lui mă înțelege atât de bine….ce e de făcut?
El e de la 600 de km de mine și ne-am văzut de multe ori cu acordul mamei, și am făcut sărbătorile mereu împreună de 2 ani, suntem împreună de 2 ani de zile. Vă rog vreau răspunsuri foarte sincere, nu mai suport stresul de acasă

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Familia lui greseste foarte mult daca acceptă asa ceva.
Nu cred ca le-ar conveni sa fie in locul parintilor tai.
Pana la 18 ani nu poti pleca de acasa.
Lasa iubirea ca esti prea mica pentru asa ceva.

| dullcat a răspuns:

Buna.Faci o greseala uriasa daca doresti sa te muti la el. Telul tau principal la aceasta varsta trebuie sa fie terminarea studiilor, altfel depinzi de iubit si crede-ma ca nu asta iti doresti, sa te afli intr-o pozitie vulnerabila unde nu vei avea respect pentru ca nu poti aduce cine stie ce bani in casa.Pana si celor cu liceul terminat si bacul luat le este greu sa gaseasca ceva decent, daramite celor numai cu 8 clase terminate.Tu ce ai de gand sa faci? Mergi acolo si te inscrii la alta scoala? Eu tind sa cred ca nu, te va tine el acasa si de aici incolo va fi vai si amar.Aceasta este realitatea crunta pentru o groaza de fete naive si credule.Mama ta chiar a acceptat ca la 14 ani sa iti incepi o relatie cu cineva de 19 ani? Stii cum se numeste asta din punct de vedere legal? Greu de crezut...Fii cu capul pe umeri alege intelept, eventual mai asteapta pana cand mai cresti ca sa va mutati impreuna.Indiferent cat de mult se cearta parintii, ei sunt singurii care iti vor dori binele, intotdeauna.Ai grija...

| sofisis a răspuns:

Sa te muti la el adica sa trebuiasca sa te intretina parintii lui? Nu ti se pare ca esti cam....cu tupeu?

| eliancodrut a răspuns:

In primul rand pana la varsta de 18 ani esti sub tutela parintilor si acestia raspund in fata legii daca isi dau acordul sa te muti la iubitul tau.
In al doilea rand te invit pe tine, dar mai ales pe iubitul tau sa citeasca din Codul penal ce spune referitor la relatiile sexuale cu un minor. Daca cineva face o sesizare el infunda puscaria daca te primeste la el.
Nu am inteles ce mama ai, care ti-a permis sa faci sarbatorile cu iubitul cand aveai 14 ani. Si asta faceparte din prevederile Codului penal: corupere de minori.
Eu zic sa-ti vezi de scoala ta daca nu vrei ca pe parintii si iubitul tau sa-i vizitezi la puscarie.
Da, este un raspuns sincer, de la un om ce stie ce spune.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Poți sa vorbești părinții tăi, cu băiatul și cu părinții baiatului sa vezi daca sunt de acord toți sa se mute baiatul la tine, pana faci 18 ani, fiindca esti minora, si mama ta oricum nu te va lasa sa te muti la 600 km de casa, nici un părinte responsabil nu ar face asa ceva.Succes.

| Korike a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa astepti pana la 18 ani sau dupa terminarea liceului, si in relatia mea este o diferenta de 5 ani dar in cazul meu am 19 ani iar nici parintii mei nu sunt de acord cu mutarea pana la facultate iar acest fapt este de inteles, cel mai bine ar fi sa mai ai putina rabdare iar cu iubitul tau te poti vedea in vacante tinand cont distanta, oricum eu nu te judec si eu am facut un an naveta spre o tara straina in vacante, daca voi sunteti sinceri si aveti o relatie stabila puteti sa o duceti si la distanta pana la terminarea studiilor, stiu ca este greu dar iti spun ca se poate doar ca mutarea acum nu este o solutie prea buna, si acum vorbind de partea legala, ca am mai vazut comentarii cu corupere de minori si sa te desparti de el daca nu il vrei la puscarie, din momentul in care ai implinit 16 ani iti poti da consimțământul, am mai vazut relatii cum ai tu, chiar la o prietena buna si acum are aproape 20 de ani, totul depinde doar de voi si mentalitatea voastra, deci sfatul meu e sa astepti pana la terminarea studiilor dupa traba voastra faceti ce vreti, dar cel mai corect ar fi sa ai cele 12 clase terminate pentru a te putea angaja si a deveni independenta odata cu decizia mutarii