| sadboy a întrebat:

am si eu o problema cu prietena mea sau cu mine, nu sunt sigur inca cine greseste.
sa incep cu inceputul... sunt intr-o relatie cu o fata, ne-am despartit respectiv impacat de mai multe ori (aproximativ 5) si sunt constient cu sunt o fire foarte, foarte geloasa. chestia este ca ea imi intinde intr-un fel sau altul nervii si rabdarea deoarece stie ce simt pentru ea. tot timpul imi face faze de genul "uite-l pe ala ce bun e, ce-mi mai place", toate astea le face pentru a ma supara, practic incearca sa ma tina la respect laughing. pe langa asta are o relatie foarte deschisa cu baietii in general si aici ma refer la faptul ca ii mai invita la ea sa se uite la filme, uneori mai si raman la ea dar sunt sigur ca nu fac nimic.
v-as fi recunoscator pentru un raspuns cu o metoda de a lua si eu putina initiativa sau daca mi-ati putea zice daca eu sunt cel care greseste si cum pot controla/schimba asta. multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

Intr-adevar, de obicei cei care au fost manipulati intr-o relatie anterioara, se razbuna pe urmatorul. Sau mai bine spuns nu toti se razbuna, altii incearca sa-si demonstreze lor insisi ca nu sunt atat de slabi precum le-a demonstrat partenerul din relatia anteriora si din dorinta de a-si spala stima de sine, in urmatoarea relatie cel putin vor sa-si demonstreze ca si eu pot, doar ca nu ai fost atenti la inceput sau ca au avut prea multa incredere.
In aceasta capcana am picat si eu, ultimile doua relatii au fost de relativ lungi si ambele s-au terminat dupa un "razboi crancen", ele incercau marea cu degetul si eu nu ma lasam calcat in picioare. Acum din frica de a nu patii aceleasi lucruri si in relatia de fata am tendinta sa fiu poate prea precaut in anumite circumstante, mi-e greu sa ma incred pe deplin in ea, mai bine spus, mi-e frica, cu toate ca avem de 3 ani de relatie in care nu m-a mintit cu nimic sau cel putin nu am prins-o cu nimic si nu am avut nici o banuiala. Dar cum spuneam... am ramas cu acea frica de instinctiva si cu niste idei preconcepute. Atat ideile preconcepute cat si frica, incerc sa mi le controlez constient pentru ca vad ca prietena mea nu e genul de fata pe care sa merite asa un "tratament". Dar cum spuneam, ma controlez cat pot sa nu o fac sa traga si ea din cauza esecului meu anterior, si-mi iese cred eu in proportie de 90%.
Cand crezi ca are starea de spirit necesara pentru a purta o discutie serioasa, spune-i sa se comporte normal cu tine atata timp cat tu nu joci pervers cu ea. Tu nu ai nici o vina pentru probleme ei din trecut si ar trebui sa se comporte cu tine asa cum meriti. Daca nu intelege eu te sfatuiesc sa cauti o fata care nu cauta un baiat pe care sa-si verse frustrarile create de alti baieti/barbati. Poti sa o lasi pur si simplu sau sa incerci sa o manipulezi tu, daca se lasa manipulata bine, poate se poate indrepta ceva, daca nu se lasa, veti pune punct. Sau, mai poti sa ramai in relatia asta si sa o lasi sa te faca sa suferi pana ai sa-ti doresti sa scapi de ea si ai sa te retragi de buna voie, cum am facut eu, neinitiat fiind happy, fara cineva apropiat care sa-mi dea un sfat ca eram singur si departe de casa si in acelasi timp fiind deja scalvul obisnuintei in relatiile respective. Intr-o relatie care nu merge, cea mai mare belea e obisnuinta, cand te obisnuiesti cu partenerul si chiar daca te certi cu el/ea tot timpul parca ti-e foarte greu si urat fara el/ea.
In concluzie, ar trebui sa-ti dai seama in primele doua zile dupa aceasta discutie daca relatie are sanse sa mearga sau nu! Succes!

5 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Intr-o relatie, dupa iubire, pe locul 2 la mica distanta vine respectul. Iubirea fara respect nu exista, dar respectul fara iubire se poate. La cum se comporta ea cu tine, pot spune ca in cel mai fericit caz vrea sa te manipuleze pentru a detine puterea si controlul asupra relatiei voastre si totodata asupra ta. Faza cu filmele vizionate cu baieti, si mai si ramane cate unu pe la ea... ar trebui ca din respect fata de tine si pentru ca teoretic te iubeste, sa nu faca asa ceva mai ales ca te stie gelos.
Nu stiu sa-ti spun sigur daca ea chiar nu stie ce inseamna sa iubesti sau daca pur si simplu are un motiv pentru care sta cu tine dar eu, gandind la rece si privind la din exterior as lasa-o balta, poate sunt mai orgolios sau poate m-am lovit de prea multe ori de fete neserioase. Nu zic, si baietii sunt la fel, nu e nici femeia mai sfanta ca barbatul si nici invers. Diferentele constau in atitudinea fata de imaginea de sine, de imaginea ta ca individ in societate etc... din perspectiva mea.
Ti-am facut capul mare si nu cred ca stii nici acum ce ar fi mai bine sa faci. Cel mai bine las-o sa creada ca nu mai esti interesat de ea, ca esti descurajat de ralatia voastra, ca nu mai ai curajul si motivatia sa lupti pentru ralatia voastra. In rest nu-i da prea multe explicatii, asta o va convinge ca intr-adevar vrei sa te distantezi. In momentul ala ea se poate sa te lase ( si daca se intampla asta sa stii ca nu ai pierdut nimic, ca e mai bine sa o s-a terminat decat sa-ti termine ea nervii), sau se poate schimba ca sa te "recastige". Schimbarea va fi doar pentru timpul in care te va convinge sa te intorci la ea dupa care va revenii la vechile obiceiuri. Ca sa previi revenirea ei la manipulare, tine-o din scurt, fi putin mai rece decat de obicei, ca ea sa inteleaga ca te poti razgandi oricand si sa o termini cu ea daca se mai comporta aiurea.
Sper sa o scoti la capat, oricum, pana nu te frigi tu pe pielea ta nu ai sa intelegi mare lucru din "jocul" asta in doi. Suferinta e cel mai bun profesor.
Succes si numai bine!
Am avut si eu o relatie de aproape 4 ani in timpul careia ne-am despartit si impacat de vreo 3-4 ori. Pana la urma am ajuns amandoi la concluzia ca nu merge si am ramas in relatii civilizate.

| sadboy explică (pentru FerLin):

Dan33 am uitat sa mentionez faptul ca ea a avut o relatie de circa 3 ani cu un baiat si la inceput, in primele 3-4 luni a ajuns sa fie innebunita dupa el pana in momentul in care acel baiat si-a dat seama de ceea ce simte pentru el si a profitat, spunandu-i cv urat sau facandu-i o propunere, nu mai retin... din acel moment mi-a zis ca si-a propus sa se schimbe adica sa nu isi mai arate sentimentele fata de partener pentru a nu patii ce a patit in relatia respectiva si a facut exact ceea ce mi-ai recomandat tu, sa devina indiferenta, rece... ceea ce nu stiu este ce rol am eu aici? sunt in situatia ei de atunci deoarece i-am zis ce simt pentru ea?

| sadboy explică (pentru FerLin):

Am sa tin cont de ceea ce mi-ai zis si am sa revin cu un raspuns despre ce am rezolvat. multumesc mult Dan33 dar si celorlalti!

| FerLin a răspuns (pentru sadboy):

Intr-adevar, de obicei cei care au fost manipulati intr-o relatie anterioara, se razbuna pe urmatorul. Sau mai bine spuns nu toti se razbuna, altii incearca sa-si demonstreze lor insisi ca nu sunt atat de slabi precum le-a demonstrat partenerul din relatia anteriora si din dorinta de a-si spala stima de sine, in urmatoarea relatie cel putin vor sa-si demonstreze ca si eu pot, doar ca nu ai fost atenti la inceput sau ca au avut prea multa incredere.
In aceasta capcana am picat si eu, ultimile doua relatii au fost de relativ lungi si ambele s-au terminat dupa un "razboi crancen", ele incercau marea cu degetul si eu nu ma lasam calcat in picioare. Acum din frica de a nu patii aceleasi lucruri si in relatia de fata am tendinta sa fiu poate prea precaut in anumite circumstante, mi-e greu sa ma incred pe deplin in ea, mai bine spus, mi-e frica, cu toate ca avem de 3 ani de relatie in care nu m-a mintit cu nimic sau cel putin nu am prins-o cu nimic si nu am avut nici o banuiala. Dar cum spuneam... am ramas cu acea frica de instinctiva si cu niste idei preconcepute. Atat ideile preconcepute cat si frica, incerc sa mi le controlez constient pentru ca vad ca prietena mea nu e genul de fata pe care sa merite asa un "tratament". Dar cum spuneam, ma controlez cat pot sa nu o fac sa traga si ea din cauza esecului meu anterior, si-mi iese cred eu in proportie de 90%.
Cand crezi ca are starea de spirit necesara pentru a purta o discutie serioasa, spune-i sa se comporte normal cu tine atata timp cat tu nu joci pervers cu ea. Tu nu ai nici o vina pentru probleme ei din trecut si ar trebui sa se comporte cu tine asa cum meriti. Daca nu intelege eu te sfatuiesc sa cauti o fata care nu cauta un baiat pe care sa-si verse frustrarile create de alti baieti/barbati. Poti sa o lasi pur si simplu sau sa incerci sa o manipulezi tu, daca se lasa manipulata bine, poate se poate indrepta ceva, daca nu se lasa, veti pune punct. Sau, mai poti sa ramai in relatia asta si sa o lasi sa te faca sa suferi pana ai sa-ti doresti sa scapi de ea si ai sa te retragi de buna voie, cum am facut eu, neinitiat fiind happy, fara cineva apropiat care sa-mi dea un sfat ca eram singur si departe de casa si in acelasi timp fiind deja scalvul obisnuintei in relatiile respective. Intr-o relatie care nu merge, cea mai mare belea e obisnuinta, cand te obisnuiesti cu partenerul si chiar daca te certi cu el/ea tot timpul parca ti-e foarte greu si urat fara el/ea.
In concluzie, ar trebui sa-ti dai seama in primele doua zile dupa aceasta discutie daca relatie are sanse sa mearga sau nu! Succes!

| IndescribableChild a răspuns:

Nu trebuie sa faci asta.
Din ce ai tastat tu p'aici.nu pot sa regasesc decat un joc de cuvinte si n intrigi.
Daca ea considera metoda asta eficienta, cel mai bine ar fi sa "o lasi moarta". Cel mai bine ar fi sa te intrebi: " Ea ce simte pentru mine?" si dupa sa tragi concluziile.
Toti.meritam ceva mai bun.

| onutzaa24 a răspuns:

Chiar daca sunt tot fata am sa incerc sa te lamuresc.acum am 21 de ani si sunt casatorita, de cand eram prieteni pana acum ne tachinam reciproc, ceva de genul cum face prietena ta cu tine.si sotul meu era gelos cum spui tu ca esti, dar acum i-a trecut, deci in concluzie eu sunt aproape convinsa ca vrea in mod intentionat sa te faca putin gelos pentru ca asa ii acorzi mai multa atentie si cum ar crede ea mai multa iubire.