| Anet a întrebat:

Nu prea stiu cum sa incep fiindca problema la care necesit un raspuns e destul de grava.In urma cu aproximativ jumatate de an parintii celei mai bune prietene ale mele au divortat, urmand ca imediat dupa aceea mama ei sa se mute impreuna cu un alt barbat.Desigur a luat-o cu ea si pe prietena mea, in varsta de 17 ani precum si pe fratele ei, in varsta de 8 ani.Prin septembrie prietena mea mi-a povestit ca intr-o dimineata s-a trezit cu tatal vitreg langa ea in pat atingand-o si chestii de genul.Am sfatuit-o sa vorbeasca cu mama ei si sa ii spuna ce s-a intamplat lucru pe care l-a si facut insa reactia acesteia nu a fost cea asteptata in sensul ca nu a crezut-o deloc, sau dupa cum spunea "tipul doar glumeste". In seara asta am avut iarasi o discutie si mi-a spus ca e disperata:tatal ei vitreg i-a dat un ultimatum:are la dispozitie o saptamana sa intretina relatii sexuale cu el sau o da afara din casa.Momentan e intr-o stare groaznica si are idei de suicid, considerand ca asta e unica solutie. I-am spus din nou sa ii spuna mamei sale ce se intampla, dar o tine sus si tare ca e degeaba ca maicasa il iubeste pe tip si nu ar crede-o pe ea niciodata, la fel cum nu a crezut-o nici inainte.Am sfatuit-o de asemenea sa se mute cu tatal ei dar dupa ce l-a sunat si acesta i-a spus ca nu poate sa stea la el.Chiar nu mai stiu ce sa ii zic, cum sa o ajut.Va rog tratati problema cu seriozitate si ajuta-ma sa o ajut cat mai repede.Va multumesc!

16 răspunsuri:
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Sa fuga de acasa, pana la urma, exista organe competente care o va ajuta sa rezolve problema

| Ayshee a răspuns (pentru AIRIUS):

Vorbeste tu cu ai tai si daca ei inteleg situatia, sa vorbeasca ai tai cu ai ei. poate ca de la un adult s`o trezi si ea la realitate, cine stie.

| AIRIUS a răspuns (pentru Ayshee):

Pai de ce imi spui mie chestiile astea? Eu nu o cunosc pe fata asta care a postat intrebarea, pur si simplu, i am raspusns si eu ca orice user. Ai mei nici atat nu se cunosc cu ai ei!

| Ayshee a răspuns (pentru AIRIUS):

Nu mai. big grin ii spuneam lui Anet.

| Ediiii a răspuns:

Wow. Poate o poti ajuta tu oferindu`i cazare cateva zile pentru ca mama ei sa isi dea seama ca ea nu minte! Si ma gandesc ca o metoda de credibilitate ar fi doveziile! Adica sa ia un telefon,reportofon, sa-l ascunda si sa il inregistreze cand ii spune toate chestiile astea! Si daca mama ei nu actioneaza, atunci sa o faca ea. Ori se complace in situatia asta ori merge la politie! Sper sa iti fie de ajutor happy

| kr.mdy a răspuns:

Politia,asta e solutia, sa faca o plangere.

| alecx4music a răspuns:

Chiar daca nu poate sa stea la taicaso, sa-i spuna ce se intampla. Probabil o sa ia mai multe masuri decat maicasa...

| Anet explică:

Metoda cu inregistratul i-am spus-o si eu, insa din cate spunea ea chiar daca ii dovedeste mamei sale ca nu a mintit si ca avea dreptate in totalitate nu ar face decat sa le cauzeze mai multe probleme atat fratelui sau cat si mamei, fiindca nu ar mai avea ei unde sa stea dupa asta.L-a mine nu vrea sa se mute fiindca maica-mea e mai"comunista" sa zic asa+ ca eu sunt plecata la facultate si stau acasa doar un weekend pe luna.Prietena mea pe langa faptul ca merge la scoala, mai si lucreaza in regim part-time la o pensiune ca ospatar si nu cred ca ar fi o problema sa stea acolo o perioada, insa ea e foarte incapatanata si nu accepta niciuna dintre variante.Chiar nu stiu ce sa ii mai spun...nu vreau sa o mai aud in starea asta de disperare in care e acumsad

| sophieLY a răspuns:

Pai,problema e foarte fragila. Eu in locul tau,cu siguranta,as invita-o sa stea la mine provizoriu, pana se poate vedea cum se va actiona. Alta idee chiar nu am, fata trebuie scoasa din casa aia cat mai repede cu putinta. Nici nu vreau sa imi imaginez ce s-ar intampla daca nu s-ar gasi macar o solutie temporara. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai (nu cred ca sunt asa de cruzi incat sa nu bage in seama o discutie asa de delicata) si sa ii rogi sa te lase sa o aduci pe prietena ta sa stea cu tine. E cea mai buna solutie deocamdata.
Sper ca te-am ajutat!

| ExXify50 a răspuns:

Pai ar fi bine sa o roage pe mama ei sa zica ca pleaca de acasa pentru cateva ore(geva de genu trebuie sa ii zica mamei ei:mama nu ma crezi uite zi lui ca pleci nujj pe unde si dupa intoarcete acasa si ai sa vezi ca am dreptate)totusi traim in sc 21 nu? nu are telefon cu camera? sa filmeze cum se da la ea si dupa sa ii aete mamei ei asa cred eu.ala trebuie impuscat direct in cap nenorocitul

| zahre a răspuns:

Problema e foarte grava, iar mama ei e o tampita. Sa se duca la politie (neaparat) sau sa plece la bunici.

| ilisium a răspuns:

1. Trebuie să plece în acest moment de acolo, pentru o preveni ce este mai rău, să înopteze la tine eventual.
2. Dimineață la prima oră va trebui să o sune pe mama ei încercând să poarte din nou o discuție lungă cu mama ei, să vorbească calm, să afle de ce aceasta nu crede în ce spune fiica sa. Să îi spună fără ocolișuri tot ce s-a întâmplat. Dacă întradevăr mama ei nu o va crede nici de această dată, atunci:
2. Să poarte aceeași discuție cu tatăl ei. Dacă nici el nu o crede atunci:
3. Să discutați cu părinții voștri dacă ar putea rămâne temporar la voi si eventual să vorbească tatăl și mama ta cu părinții ei. Nu va putea sta mult deoarece mama ei parcă are dreptul să vină să o ia acasă(de asta nu sunt sigur). A încercat să vorbească cu bunicii ei, sau cu alte rude?
4. Dacă nici așa nu se rezolvă nimic atunci protecția copilului(telefon 116 111) și poliția.

Dacă situația este așa serioasă ar trebui să vină acum la tine sau la altă prietenă, fără nici o întârziere. Nu ști niciodată ce îi trece tipului prin cap. Dacă nu poate pleca de acasă acum atunci sâ-și ia un cuțit, orice i-ar permite să se apere, pe furiș, la ea în cameră. Și dimineața la prima oră vine la tine.

| Magellanaa a răspuns:

Fata trebuie scoasa neaparat din acea casa...nu cred ca mai are rost sa-i arate mamei sale o dovada deoarece tipul mi se pare unul foarte convingator... Daca are tentative sinucigase ar trebui s-o cazezi la tine ( cat mai repede sad )si sa o pui la o discutie fata in fata cu tatal si mama ei.

| benquE a răspuns:

Eu zic sa se duca la politie... si sa il reclame. sincer nu cred ca are dreptul sa isi ameninte si santazeje fiicahappy

| Chocolatecupcake a răspuns:

Pai ar trebui sa contactati autoritatile daca situatia este atat de grava. Mi se pare inuman ce se intampla, plus ca este josnic ca o mama sa nu isi creada propriul copil, mai ales cand este vorba de o situatie grava. Daca tot nu reuseste sa o convinga pe mama sa ca tot ce spune ea este adevarat, politia va sti ce este de facut. Este probabil sa se creeze un oarecare scandal, dar este singura solutie pe care o gasesc eu personal. Sper ca te-am ajutat si sper ca totul sa fie bine. :*

| BeCareful a răspuns:

Ah, Anet, e foarte nasol. Daca cu adevarat iti iubesti prietena, ar trebui sa vorbesti tu cu mama ei. happy Sa ii spui ca iubirea te orbeste cateodata, dar un copil e mai important decat orice. Spune-i ca ar trebui sa o creada si sa nu fie prea tarziu, fiindca daca se sinucide va avea toata viata constinta incarcata pentru. ca nu a reactionat la timp. sad Si daca nici atunci nu te crede oblig-o pe prietena ta sa ia legatura cu politia fiidca nu e de joaca cu acest gen de phisopati. Si incearca sa iei legatura, de asemenea, cu tatal ei si povesteste-i tot. Tu esti nevoita sa o salvezi! sad