| MariaVictoria a întrebat:

Parintii mei sunt intr-un proces de divort. Eu am 14 ani,si am inteles ca voi fi nevoita sa aleg cu cine voi vrea sa stau. Eu nu pot alege. Ce le spune celor de la proces? sad Daca voi ramane cu mama si ea isi va gsi un alt barbat? Eu nu pot sa ii zic " tata " unui strain,sau sa stau in casa cu el! Pur si simplu nu pot! Asta e valabil si in cazul in care as stau cu tata!

Nu vreau si nu pot sa stau si sa imi impart in casa cu niste straini. Va rog,nu spuneti chestii gen VEI VEDEA CUM VA FI. sunt genul de persoana care nu isi schimba parerile. Indiferent de cum s-ar comporta mama/tatal vitreg/vitreca tot nu ar putea sa imi intre pe sub piele. Nu vreau sa le dau vreo sansa acestor straini, pentru ca nu vor putea lua locul mamei/tatei.
Eu am si o sora de 6 ani,ei cred ca ii va fi indeferent cine va veni nou in casa, dar pentru mine nu va fi asa simplu sad
Ce pot sa fac in o asa situatie?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Poti sa ii spui exact asa judecatorului, ca nu poti alege intre mama si tata si ca vrei sa ramai in egala masura la amandoi.
Custodia copiilor va fi oricum comuna, iar in privinta domiciliului, tocmai a aparut in presa un precedent interesant: nu s-a stabilit un program de vizita, urmand ca ambii parinti sa aiba acces nelimitat la copii. Poti locui fara probleme cateva zile la unul, cateva zile la celalalt, sau sa mergi de la scoala direct la mama, iar spre seara la tata etc.
In privinta surorii tale, decizia instantei va fi aceeasi ca si in privinta ta, fiind prioritar sa nu va desparta.
Oricum, nu trebuie sa privesti lucrurile asa cum le-ai descris. Parintii tai divorteaza unul de celalalt, nu divorteaza si de voi, ramanand parinti, indiferent de cine va intra in viata lor; nu trebuie nici sa le spui tata sau mama daca nu vrei, nici sa consideri ca il vor inlocui in vreun fel pe celalalt. Faptul ca parintii tai nu se mai inteleg nu are absolut nici o legatura cu faptul ca sunt parinti, un divort nu le poate lua aceasta calitate.

17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu tu imparti casa cu niste straini, ci parintii tai.Nu esti obligata sa spui mama sau tata unui strain, dar trebuie sa intelegi ca fiecare are dreptul la fericire! Chiar daca ramai la unul din parinti asta nu inseamna ca nu-l iubesti si pe celalalt la fel, ca nu discuti cu el, ca nu va vizitati!

| onasis1961 a răspuns:

In situatii de genul acesta, greu de dat sfaturi.Nu trebuie să te atasezi de respectivii, dar si parintii au viata lor de trait.

| didiDia a răspuns:

Ciau,

Uite parerea mea. Este mult mai bine atat pentru tine, cat si pentru sora ta sa ramaneti cu mama voastra dupa divort. O mama va tine intotdeauna mai mult decat un tata la copii. In plus, spui ca mama a stat cu voi cat timp tata a lucrat in Anglia, deci precis s-a creat o legatura mai stransa intre voi si mama. Referitor la partea cu parintii vitregi, mi se pare ca este prematur sa te gandesti la asa ceva. Pe de alta parte, este destul de posibil ca parintii tai sa se recasatoreasca intr-o buna zi. Te simt foarte revoltata la ideea de parinti vitregi. Problema e ca atata timp cat depinzi de parinti (mai ales de cel cu care vei ramane), va trebui sa accepti ideea ca si parintii tai merita sa fie fericiti, chiar daca asta inseamna in bratele unei persoane straine. Viata lor nu poate sta in loc doar pentru ca tu esti incapatanata si nu vrei sa accepti pe cineva strain. Daca persoana respectiva este buna, iti va cuceri inima pana la urma, sunt sigura.

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa alegi.Nici singure nu puteti sta.Sunteti minore.Mergeti cu cel cu care crezi ca va intelegeti cel mai bine.Si nu te obliga nimeni sa spui tata sau mama, dupa caz.Imi pare rau pentru voi.Nu este vina voastra ca s-a intamplat asa.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Viaţa face câteodată surprize nu dintre cele mai plăcute. De aceea, este foarte important să învăţăm a ne adapta la ele deoarece de multe ori nu putem schimba situaţia.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Maria,

Vrem sa te ajutam sa-ti gestionezi mai bine emotiile. Hai sa stam de vorba, vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| RefinedStrings a răspuns:

Este o decizie imposibil de luat fara a avea regrete sau intrebari de "ce-ar fi fost daca". Problema este de fapt la parinti. Discutia asta trebuie sa o porti impreuna cu ei. Noi nu stim ce situatie ai tu, nu stim cum s-au purtat ei cu tine sau cum te-au tratat. Stim doar ca ei divorteaza, ca nu s-au gandit ca au doi copii si ca nu mai vor sa stea impreuna. Chiar nu as putea sa iti dau vreun raspuns. Si sincer, nu cred ca ar putea cineva sa iti dea raspunsul asta.
Repet: Ce poti sa faci este sa discuti cu ei, fix despre lucrul asta: Nu stiu cum as putea sa aleg intre voi doi, si daca ar fi dupa mine, ati ramane impreuna.

| MariaVictoria explică (pentru RefinedStrings):

Tatal meu a lucreaza in Anglia de 7 ani. Si ( normal ) vine mereu pe acasa. Noi stam doar cu mama. Nu mi-a lipsit niciodata nimic. Am avut tot ce mi-a trebuit. Am facut o ditamai casa, cu 2 etaje, pentru ce? straight face
Sincer, mama nu vrea sa vorbeasca despre asta. Eu habar nu am cand si de ce s-au certat.

| paceandlove a răspuns:

Spune-le chesia asa, ca nu esti,, carpa lor,,

| tracicus a răspuns:

Mergi cu sora ta, nu vei fi singura indiferent de ce se intampla

| dariana17 a răspuns:

Imi pare rau sa aud, cel mai bine e sa discuti cu ei, esti destul de mare si ei maturi incat sa poata discuta sincer cu tine.In ceea ce priveste unde vei locui singura trebuie sa decizi, dar mama e foarte importanta mai ales ca esti fata vin problemele adolescentine si ea te va sfatuii cel mai bine, ea te cunoaste in toate, zici ca tatal tau a fost plecat 7 ani in Anglia pai el ce mai stie ce se intampla cu tine? poti pastra o relatie buna cu amandoi indiferent unde vei merge, parinti iti vor fi pana isi vor da ultima suflare.Sa sti ca nu esti singurul copil care trece prin asta.sunt altii si mai gravi, trebuie sa intelegi ca asta ne este soarta si cu bune si cu rele trebuie sa mergem mai departe.Tu sa inveti si sa ii faci pe parintii tai sa fie mandrii de tine indiferent de ceea ce fac ei

| rauzan94 a răspuns:

Ascultama punete pe genunchi si roaga-te la Dumnezeu sati spune care e calea cea mai buna pe care o poti alege pentru ca el stie tot si numai el iti poate da solutia ce mai buna

| sax15tag a răspuns (pentru rauzan94):

Pana ii raspunde Dumnezeu o sa fie deja in mormant (poate nici atunci), nu se poate baza pe asta!

| anaid6 a răspuns:

Îmi cers scuze daca voi fi prea directa.Si parintii mei sunt divortati, numai ca eu nu am frati si stiam exact la ce parinte voi ramane:mama.Mai ales ca esti fata, ar trebui sa stai cu mama si cam o data pe saptamana sa te vezi cu tatal tau.Si eu a trebuit sa accept pe cineva strain, la început mi-a fost foarte greu, dar acum sunt fericita cu familia mea actuala.Nu-i spun,, TATA" respectivului om din viata mamei mele, dar suntem foarte buni prieteni.NU FI EGOISTA! lasa si pe parintele ales sa fie fericit, vei întelege mai bine cand vei fi si tu casatorita.Ma bucur daca ti-am fost de folos, daca nu...

| Mirceaxo a răspuns:

Frate gandeste ce ii mai bine pentru. tine lasa-i pe alti... gandeste-te la sora ta si atat. Ramaneti cu parintele care poate sa va ofer un trai bun de viata si cu care te intalegi m-ai bine.

| GrooveGSE a răspuns:

Singura solutie ar fi ca ei sa se impece... dar cum aceasta nu cred ca va fi posibila... eu propun sa ramai cu mama o perioada, iar tatal tau sa vina sa va viziteze happy

| Field_Chester_1995 a răspuns:

Amandoi sunt parinti tai, chiar daca ei s-au despartit, nu conteaza. Poti sa stai la amandoi, niciodata sa nu faci diferente. Ei nu sau putut intelege, e viata lor, tu la o anumita varsta nu o sa mai locuiesti cu ei. sfatul meu este sa te comporti normal si sa nu faci diferente intre parinti tai...