| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara TPU. Deci am o relaţie cu iubita mea de 3 luni jumate aproape. De o lună încoace, lucrurile au început să meargă altfel între noi. Tot ne certăm pentru că nu-i ofer destulă atenţie ceea ce mă face pe mine să mă simt penibil şi să mă încarc de nerviangry. Ea e învaţată să i se acorde foarte multă atenţie, pentru că foştii prieteni aşa o tratau. Eu nu sunt aşa, sunt mai indiferent dar asta nu înseamnă că nu ţin la ea şi că nu o iubesc. Îmi scoate ochii că nu-i trimit sms-uri dimineaţa, cu: "Neaţa iubi, ce faci?" Cică nu mă gândesc la ea. Noi vorbim într-una. şi la liceu, şi pe mess, şi prin mesaje, dar ea tot nemulţumită e. Eu nu ştiu cum să mai procedez că mă apucă nervii. A-şi vrea să mă lămurească unii băieţi care au avut relaţii de genul, spuneţi-mi dacă sunt eu tâmpit sau nebun şi nu fac ce trebuie, sau greşeşte ea. A-şi mai dori câteva răspunsuri din partea fetelor, să-mi spună de ce sunt ele aşa nemulţumite mereu?

Răspuns Câştigător
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Cum ai putut sa stai frate 3 luni jumate cu ea? Doamne pai eu nu pot sa am putina libertate ca gata trebuie sa dau verdictul? Si dupa aia daca o obisnuiesc cu mesajele de dimineata si seara si odata uit sa ii dau sa apara certuri?
Laso balta, prietena ta e o rasfatata si o imatura.Tu nu gresesti cu nimic, ba din contra.Succes

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu toate fetele sunt asa, numai cele usor prostute si lipsite de ocupatie. Daca prietena ta ar avea niste ocupatii elevate, ar uri sa piarda timpul cu sms-uri si telefoane interminabile si inutile. Dar asa, are mult timp liber si nu suficienti neuroni sa si-l umple. In plus, este si foarte rasfatata si cam prost crescuta si nu realizeaza ca este urat sa ii scoti ochii unui om pentru chestii atat de minore precum sms-urile de dimineata.
Ai facut o alegere proasta, cred eu, dar daca o iubesti, atunci esti obligat sa o accepti asa cum este si sa-i faci pe plac.

| DeeaMarry a răspuns (pentru Brigaela):

Nu cred ca daca o fata are o fire mai sensibila inseamna ca nu are suficienti neuroni sau ca are foarte mult timp liber si nu stie cum sa si-l petreaca. Cu atat mai putin ca e prost crescuta.
Rasfatata, poate da. Arata-mi fata care nu vrea sa se simta iubita si rasfatata de prietenul ei.
Nu cred ca e chiar atat de greu sa trimiti un mesaj dimineata, mai ales daca e vorba de persoana cea mai draga, persoana pentru care ai face sacrificii mult mai serioase decat pierderea a doua minute.
Atunci cand iubesti doresti sa iti petreci tot timpul langa persoana iubita. Desigur ca e imposibil, si pot intelege asta. Eu cred ca cei doi ar trebui sa iti rezerve un timp pe care sa il petreaca impreuna in fiecare zi, fie ca e vorba de mesaje, telefoane sau intalniri.
Si eu sunt asa. Si eu vreau sa mi se acorde atentie.
In unele zile pur si simplu ma simt singura, am nevoie de afectiunea prietenului meu, vreau sa imi arate ca ma iubeste. Oare am cerinte chiar atat de mari?! Nu cred.
Bine, poate la mine e si din cauza ca el m-a invatat asa.

| Brigaela a răspuns (pentru DeeaMarry):

Toti oamenii vor sa fie iubiti si rasfatati. Si merita, in egala masura, fetele si baietii. E absurd sa crezi ca fetele au drepturi in plus la iubire si rasfat.
Dar sms-urile sunt pentru a transmite ceva scurt, urgent, in nici un caz pentru a bate pe cineva la cap cu mesaje siropoase. Nu e greu sa trimiti un mesaj dimineata, intr-o dimineata in care simti ca sufletul ti-e plin de dor pentru persoana respectiva. dar nu poti simti asta in fiecare dimineata. A pretinde asta este prostie si duce relatia intr-o rutina de 3 lei. Ceva de genul: ma spal de dinti, imi fac nevoile, ii dau sms-ul standard nebunei, scot cainele sa faca pisu. Exact aceeasi importanta si semnificatie. Atunci cand esti obsedat si vanitos doresti sa iti petreci TOT timpul alaturi de iubit. Cand iubesti cu adevarat, vrei ca relatia sa dureze, asta inseamna ca vrei ca fiecare dintre voi sa aiba o viata a lui. Vrei sa faci performanta in domeniul tau de lucru, sa-i dovedesti celui iubit ca esti foarte bun, respectat, om important in societate. Statul tot timpul alaturi este pentru relatiile scurte si de ochii lumii, fiindca pe termen lung inseamna sa renunti la viata ta. Este grav ca atunci cand te simti singura esti dependenta de cineva si ca vrei atentie doar de dragul atentiei. Eu, cand sunt trista incerc sa-mi protejez iubitul. Cand sunt fericita simt nevoia sa-l am alaturi, ca sa se bucure si el de fericirea mea. E o diferenta de nuanta care defineste iubirea: eu simt nevoia sa-l fac fericit, tu simti nevoia sa te faca fericita. Daca asta ai tu nevoie si pe el nu-l deranjeaza, este absolut in regula. Dar nu considera ca este o regula pentru relatii. Se intampla asa in relatia voastra in care el te iubeste mai mult si tu il iubesti mult mai putin. Insa intr-o relatie echilibrata e altfel

| DeeaMarry a răspuns (pentru Brigaela):

Nu consider ca fetele au drepturi in plus la iubire si rasfat. Din contra. Au drepturi egale. Nu e nevoie ca baiatul sa trimita tot timpul mesaje fetei, la fel poate face si ea. Mi se pare doar o modalitate de a incepe ziua bine. Atunci cand doi oameni care convietuiesc se trezesc isi spun buna dimineata, nu? Eh, ceva de genul e si aici, doar ca relatia nu se afla la acelasi stadiu, prin urmare se folosesc alte cai.
Intr-adevar, mesajele au fost create pentru a transmite ceva urgent, insa de-a lungul timpului lucrurile s-au schimbat foarte mult. Pentru generatia tanara acestea pot fi adevarate mijloace de dezbatere a unor teme.
Desigur, fiecare are viata lui, isi vede de activitatile lui zilnice. Daca acestea il impiedica sa vorbeasca cu mine pot intelege perfect. Nu m-as supara niciodata. Sunt constienta de faptul ca fiecare trebuie sa isi formeze o cariera. Chiar il incurajez si il sustin. Vreau sa ajunga o persoana importanta, realizata, vreau sa fie fericit.
Nu am precizat faptul ca nu stam tot timpul impreuna. Dimpotriva. El este plecat la facultate undeva la 300 km distanta si ne vedem o data la doua sau trei saptamani.
Si ma simt singura tot din cauza ca el este atat de departe, de aceea mi se pare normal sa imi doresc putina atentie din partea lui.
Nu cred ca el ma iubeste mai mult decat il iubesc eu pe el. Am trecut prin prea multe pentru a-l putea avea alaturi.
Oricum, povestea mea este putin diferita de cea a lui abcmaxim. Sper ca tot ce am scris eu aici ii e de folos intr-un fel. Daca in incercarea mea de a ajuta am deviat de la subiectul de baza prea mult, imi cer scuze atat tie, abcmaxim, cat si Brigaelei.

| negru30 a răspuns:

Cauta pe alta si va bagati in seama o data pe luna - veti fi foarte fericiti amandoi

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Aceiasi problema o am si eu,ea vrea sa ii trimiti mesaje mereu,dimineata,seara,asa ii arati ca tii la ea. Spune-i ca nu esti obisnuit sa fii asa cum vrea ea,si sa nu se astepte sa te schimbi asa repede. Daca tu esti constient ca trebuie sa te schimbi,sa ii acorzi ei mai multa atentie, incearcca sa o faci. Cum si tie iti place sa vezi ca ea se intereseaza de tine, asa ii place si ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Pai depinde de fiecare fata... unele cer zilnic cate ceva scump, altele se multumesc asa cum sunt. Cine sti ece iubit a avut demult, sau poate ca acei iubiti nu au mai suportat-o...

| Razvanalexx a răspuns:

Cum a spus si Bianca,depinde de fata,iar tu sigur nu esti nebunul care greseste laughing,dar na,acum fa ce zice si vezi cum va reactiona pe viitor, unele fete considera ca baietii ar trebui sa stea la picioarele lor si nu invers, si cele mai multe reactioneaza cum ai spus tu acolo sus...

| puffyelly a răspuns:

Si eu sunt fata si normal, sunt obisnuita sa mi se acorde atentie. incearca sa transmiti si tu mai multa iubire. trimitei mesaje, cadouri sau ajut-o in lucrurile pe care ea nu le poate face.
spune-i ca o iubesti si alte chestii, mai mergeti si voi la o intalnire, etc