| Manolo2 a întrebat:

Buna ziua!
Am cunoscut o fata si cred ca suntem rudeni. Povestea e asta: Strabunicul ei cu bunicul meu sunt verisori de gradul 2. Din calculele mele eu as fi verisor de gradul 4 cu tatal ei. Eu as vrea sa stiu daca am avut dreptate si daca suntem rude. Va rog sa ma ajutati dau funda si as dori raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude de sange dar de grad foarte indepartat, cred ca de gr.11.
Casatoria civila se poate incheia cu rude dupa gr.IV iar cea religioasa, la cei de religie ortodoxa, dupa gradul VII, asa ca va puteti casatori, atat civil, cat si religios.

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Sunteți rude extrem de îndepărtate. E ca și cum nu ați fi, oricum.

| R0R0 a răspuns:

Da, cam sunteti rude...
Dar de unde ai aflat de rudeniile dintre strabunicul ei cu bunicul tau?

| Manolo2 explică (pentru R0R0):

De la bunica fetei... dar ma pot casatorii cu ea? E interzis sau permis?

| R0R0 a răspuns (pentru Manolo2):

Loandelsal a scris mai jos.
Eu cred ca e permis.

| Lawliet14 a răspuns:

Vezi canoanele religioase, acolo e important. Si bineinteles, si din punct de vedere al legii dar acolo sigur se poate. Sunt mai permisive legile.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Sunteti rudenii.Dar va puteti continua idila