| Elseve12 a întrebat:

Cum puteți explica dintr-o perspectivă psihologică faptul că unii oameni au o energie negativă în ei care îi "distruge" atât pe ei cât și pe cei din familie?
Am in familie unele persoane care au o energie negativă, asta îi face să fie negativiști, ii face sa te critice când greșești, etc.
In familia mea am unele persoane care vor sa fie totul cum vor ele, sunt acele persoane pe care nu le suporți pentru că pur și simplu nu ai cum sa te simți bine langa ele.
Ideea e că mulți copii ajung sa aibă traume și să fie "Distruși" din punct de vedere emoțional din cauza acestor persoane.
Culmea am observat că acești oameni cu energia asta, in interiorul lor sunt sufletiști, oameni buni, dar acea energie care se afla în ei practic le distruge viața.
La noi in țară există multe cazuri de genul.
Mă întreb oare cum ar putea un astfel de om să se schimbe? Sa rezolve problema asta și să aibă o viață normală in familie
Voi cum vedeți situația asta?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti major, este recomandat sa pleci de acasa, iti faci valiza si te muti singur, taind legatura cu familia (sau persoana din familie) care este toxica si iti face rau.
Iata sfatul unui psiholog aici:

https://www.facebook.com/reel/714804210621823

Daca esti minor, trebuie sa incerci sa discuti cu parintele care este "mai normal", nu cu cel "toxic", ca sa inteleaga cat d e tare esti afectat de acesta si sa te ajute, discutand cu parintele isteric si nervos, sa se controleze si sa nu te mai inebuneasca de cap.

| ariel13 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și dacă ambii părinți sunt toxici ce fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ariel13):

Muta-te la bunici, ca in alta parte nu poti (legal ma refer), pana implinesti 18 ani si dupa aceea poti sa-ti iei de munca si poti sa pleci de acasa cu chirie, unde vrei tu.

| dullcat a răspuns:

Asa cum creierul poate fi educat intr-un anumit mod, asa si inteligenta emotionala se formeaza inca din copilarie, este construita in anumite moduri mai bune sau mai nesanatoase de catre parinti si mediul in care au crescut copiii, inclusiv scoala, locurile de joaca, dupa care urmeaza locul de munca si asa mai departe.Toate slefuiesc inteligenta emotionala pe care tu o numesti energie, pana in punctul in care deja e prea tarziu sa se mai schimbe ceva, adica dupa vreo 45-50 de ani, am observat eu.Singura solutie este terapia, care nu poate exista in primul rand fara vointa si acceptarea persoanei in cauza ca da, are probleme ce necesita rezolvare.

| Hyperion7 a răspuns:

Dintr-o perspectivă psihologica,simplu!
Energia negativă din unele persoane este creata/alimentata/aplicata si datorita din cauza unor persoane.
Adică dacă au avut părinți cu o energie negativă,cel mai probabil că au preferat să fie și ei așa,nu că au vrut,dar nu au avut de ales.
Energia aceasta se alimentează prin gânduri negative,o părere proasta despre sine,frici,complexe,traume.
Ca sa nu mai alimentezi așa ceva, va trebui sa schimbi modul de gândire, deoarece EȘTI CEEA CE GÂNDEȘTI!
oricât și oricum ai incerca sa nu crezi in psihologie,cam asta e adevărul, mentalitatea strica sau repara un om!
Mentalitatea negativista/pesimista este pur distructivă nu pentru că se manifesta in exterior (din contra,e cumva benefic sa fie așa),ci pentru că afectează drastic persoana in cauza!
Emoțiile au un puternic impact asupra stării noastre de spirit,dar și de sănătate! Cu cât suntem mai negativiști,cu atât ne îmbolnăvim mai grav și mai ușor!
Formele de cancer,pe lângă alimentație,sunt stârnite și de emoții negative,cum ar fi frica, stresul,lipsa de speranță,gândirea negativă.

Acum na,fiecare răspunde diferit la stimulii externi și da, unii fac depresie din cauza unor astfel de persoane.Dar e drept și faptul că dacă persoana tânără nu rezonează cu adultul, poate lucra ea la o mentalitate pozitivă surogat pe care sa o dezvolte și să o împărtășească cu ceilalți.
In rest, șansele să scapi de aceste persoane sunt mici.
Și vor fi situații și mai grave, ce vei face atunci?
De aceea e necesar să ai o gândire pozitivă, pentru că doar așa poți lumină și pe ceilalți.

| mastadont a răspuns:

Nu e nici o energie negativă în opinia mea, e doar o rutină distructivă pe care și-au format-o de-a lungul vieții și de care e foarte greu de scăpat.
Rutina se instalează cam într-o lună. Dacă să zicem ai o perioadă mai grea și ai doar gânduri negative atunci creierul tău va crea o rutină care să-l trimită prima dată la aspectele negative ale oricărei situații, lucru, etc. Rutinele astea se instalează la nivel de subconștient și atunci trebuie făcut un efort imens pentru a reversa acest ciclu distructiv.
Ca să-ți dau un exemplu, rutina mea e să mă trezesc dimineața și primul lucru pe care îl fac e să apăs pe butonul de la filtrul de cafea. Ei bine, acest lucru mi-a intrat atât de bine în rutină, în subconștient, încât, uneori dacă sunt mai somnoros, mă trezesc dimineața din pat, mă duc la baie, mă spăl pe față, și mă gândesc: oare am dat drumul la cafea? Chiar și așa, cu un picior în lumea viselor, am pornit filtrul de cafea chiar dacă eu nu țin minte să o fi făcut. Practic, subconștientul meu știe că rutina mea e să apăs un buton dimineața. Mintea noastră va alege întotdeauna cea mai ușoară metodă de a acționa, de aceea se și instalează rutinele. Astfel, nu a mai fost nevoie ca eu să fiu pe deplin treaz și conștient, acțiunile acelea au fost făcute de atâtea ori încât s-au imprimat în subconștient.
Exact așa se întâmplă și cu gândurile negative. Dacă ne-am imprimat în subconștient o viziune pesimistă asupra lumii atunci, instinctiv, vei vedea lumea doar în tonuri cenușii și sumbre.

| Madaxo97 a răspuns:

" Mă întreb oare cum ar putea un astfel de om să se schimbe? Sa rezolve problema asta și să aibă o viață normală in familie" - singura modalitate ca ei sa se schimbe e sa meargă la terapie la un psiholog, sau sa vorbească cu cineva care sa ii facă sa realizeze ca astfel de comportament nu e normal, sa ii facă sa își deschidă puțin mintea, pentru ca ei de asta au nevoie de fapt, nu au energie negativa, sunt doar încuiați la minte, născuți si crescuți pe timpul comuniștilor, cunosc si eu cazuri, am si in familie la fel ca tine.
Astfel de oameni trăiesc in bula lor, probabil nu au trăit nici experiente, nu sunt ieșiți din casă, învățați cu lumea de astăzi, ei stiu cum era pe vremea lor si nu prea ai cum sa le schimbi gandirea negativista, nu încerca nici sa le faci pe plac, pur si simplu rupe legătura cu ei si gata, nu merită sa iți bați capul sa încerci sa ii schimbi dacă au mintea încuiată si stiu doar sa judece si sa critice.

| CalinaXandra a răspuns:

Simplu. Acel om asa a crescut din părinții lui și părinții lui la rândul lor la fel. Cumva creșterea și educația primita de acasa. Probabil a crescut într-un mediu toxic, cu parinti bătuți în cap, comuniști sau cu reguli stricte. Asa știe ca e bine și continua sa impună aceeași educație și celorlalte generații. O verișoara a fost obligata de către mama ei sa urmeze aceeași facultate ca dânsa, la final a terminat-o dar nu profesează și a ratat cei mai frumosi ani făcând ce zice mama și multe alte chestii care pe parcurs au distrus-o emoțional. Sunt convinsa ca ar fi avut alt viitor dacă nu era forțată și manipulata sa facă facultatea respectiva.
Încearcă cat de mult poți dacă nu e vorba de părinții tăi, sa te distanțeze de acea persoana chiar dacă e din familie. Dacă e vorba de părinți și ai peste 18 ani fa cumva și fi independent/a

| colonelumorteni a răspuns:

Gandeste-te ca parintii te pregatesc pentru intalnirea cu oamenii din viata ta. Daca ai fi stat intr-o colivie ai fi fost tot timpul protejat si nu ai fi fost criticat de ei sau certat in momentu cand ai fi vazut adevarata fata a oamenilor ai fi avut un soc imens si te-ar traumatiza pe loc, macar asa esti obisnuit cu cearta, critica etc