| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, de cand ma stiu mama face diferenta intre mine si surorile mele, eu avand 15 ani, sunt copilul mijlociu si sunt baiat, ma cert foarte des cu ea, data trecuta am plans de nervi certandu-ma cu mama pe motiv ca face diferenta intre mine si surorile mele. Celei mici i-a cumparat 5 tablete, iar celei mari telefoane noi, doua in acelasi an, masina, radio de masina, 3 laptopuri,iar cand am rugat-o sa imi cumpere un telefon, nu a vrut. Telefonul meu este cumparat de mine cu banii mei munciti,pentru ca nu mi-a cumparat in viata mea ceva,si m-am saturat de diferenta pe care o face,sa imi vorbeasca de parca nu as fi copilul ei,si la fiecare cearta vrea sa imi ia telefonul iar eu nu i-l dau si ii zic ca nu e cumparat de ea, si apoi imi scoate ochii ca imi cumpara haine si imi da mancare, nu mi-a zis in viata mea un simplu "bravo". Pareri despre ce se intampla? Si as vrea sa nu jigniti pe nimeni ca o sa ma simt si mai prost. crying

Răspuns Câştigător
| KenNine a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa faca diferente chiar daca nu esti foarte bun la scoala.

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cum naiba sa faca asa ceva. Mi se pare ireal.
Incearca sa inveti mai bine la scoala, sau s-o ajuti prin casa.

| AshuraElric a răspuns:

Ca am o medie de 5 la scoala asta e altceva...son, that's where you're wrong. Surorile tale au note mai bune si nu sunt ostile, normal ca primesc ce-si doresc. Nu inteleg ce fac cu atatea tablete, telefoane etc. lol...va dau banii afara din casa. laughing
Parintii tai gresesc foarte mult cand fac diferente, si va compara...dar incearca si tu sa inveti mai bine, vezi ce se schimba.

| anonim_4396 explică (pentru AshuraElric):

Cea mare e la facultate (-_-) si cea mica are niste probleme la inima,si i acumparat toate o data,i-a cumparat o tableta, a atricat-o, i-a mai cumparat una, si tot asa, am intrat la un liceu bun .....si la inceput de an (sunt in clasa a 9a) aveam note bune, 8 la romana, 7 la mate 9 la logica etc, si comportamentul mamei nu s-a schimbat deloc, un bravo nu mi-a zis nici-o data, si nu ma motoveaza sa invat urland la mine...

| christall a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ea fara nervi si sa-i spui ca suferi sa vezi ca esti tratat altfel si vrei sa stii de ce. Nu ii reprosa nimic, doar intreab-o. S-ar putea sa fie un declick pentru mama ta si sa-si dea seama ca greseste. Totul se rezolva prin comunicare.

| anonim_4396 explică (pentru christall):

Sa stii ca m-am gandit la asta.sa ii vorbesc calm, indiferent,

| KenNine a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu frate.Nu stiu, eu sunt tipul care suporta multe, indura daca era altul in ocul meu sau al tau iesea urat de tot.Asa cred eu.

| KenNine a răspuns:

Nu stiu multi parinti fac chestia asta cu „difrenta intre frati" si gresesc foarte mult facand acest lucru. Vreau sa schimb acest lucru daca as putea.Nu imi place ca si la mine e aceeasi tema in familie.Si eu caut o rezolvare dar nu gasesc orice as face.

| anonim_4396 explică (pentru KenNine):

M-am tot saturat sa fiu oaia neagra, nu fumez, nu beau, ca am o medie de 5 la scoala asta e altceva, dar nu am ramas nici o data corigent, m-am saturat crying…imi e ciuda sa vad ce frumos vorbeste cu surorile mele si cu mine de parca sunt ultima carpa crying(

| KenNine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, te compatimesc ca si eu trec pintro asemanatoare poveste si simt ca plange suflentul din mine, nu mai am lacrimi sa plang, mi-au secat pana la ultima, as vrea cu orice pret macar o lacrima sa vars dar nu pot, ma sufoc.

| anonim_4396 explică (pentru KenNine):

Dat trecuta am plans atat de rau in cat nu mai aveam aier si nu mai vedeam bine, imi smulgeam parul din cap de nervi si ciuda, ca o doare in fund de mine, iar ea a zis ca doar eu vad diferentele pe care le face si ca sunt schizofrenic si alte prostii, si cel mai bun prieten al meu a stat 10 min cu mine si mi-a zis :"Sper ca nu te superi ca iti zic, dar mama ta cam face diferenta intre voi"

| KenNine a răspuns (pentru anonim_4396):

Are dreptate prietenul tau.Si eu as fi spus la fel.Si la mine la fel, toti oameni spun ca face diferenta dar ea nu.Eu am doar o sora dar face diferenta cum e distanta de la cer la pamant.

| anonim_4396 explică (pentru KenNine):

Nu mai suport situatia asta,. Cand voo avea o familie voi sti cum sa ma port cu toti copii mei, nu voi face diferenta, si nu ii voi neindreptatii pe nedrept

| KenNine a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si eu.Nu imi place sa vad un copil nedreptatit.Nu stiu cum parintii fac diferenta asta, ei nu au trecut prin asat?! Nici eu nu mai suport. Vreau si doresc sa imi fac(crez)tara, orasul meu cu legile mele impreuna cu oamanii care sunt la fel ca mine.

| anonim_4396 explică (pentru KenNine):

Cati ani ai si ce esti? baiat sau fata?

| KenNine a răspuns (pentru anonim_4396):

5 ani deoarece m-am nascut pe 29 februarie dar asa am 19-20 de ani.Sunt baiat.

| anonim_4396 explică (pentru KenNine):

Multi inainte!

| anonim_4396 explică (pentru KenNine):

Cat ghinion frate

| KenNine a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi.

| KenNine a răspuns:

Problema asta trebuie rezolvata, aceasta chestiune distruge multi copii, oameni ca ura se aduna si fara sa constentizezi.

| Adiq a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar trebui sa faca diferente intre voi, pentru ca fiecare e bun pe un anumit domeniu. Si mama mea face se comporta cu mine diferit fata de sora mea, ea fiind mai mica, dar nici chiar asa de exagerat, pot spune ca e super enervant si iritant, dar sincer nu ai ce sa faci poti doar sa ii explici ca te afecteaza diferentierea dintre voi si sa incerci sa vorbesti si cu tatal tau.

| DragosCatxD a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau, poate o convinge sa nu mai faca diferente