| Kmssss73 a întrebat:

Hey, îmi puteți da un sfat vă rog? Părinții mei sunt divorțați și în momentul de față stau cu mama mea și tatăl vitreg. Ei se mai ceartă uneori dar de ceva timp simt încontinuu că vreau să mă mut cu tatăl meu biologic, nu știu ce să fac, nici mamei mele nu i-am spus de faptul că vreau să mă mut. (Tatăl biologic locuiește în America)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tatal tau biologic trebuei sa redeschida proces la judecatorie, sa te ceara, dar trebuie sa dovedeasca legal ca este in America legal, ca are munca legala aoclo, ca are tot ce trebuie ca sa se poata intertine pe el si eventual pe tine.

Sunt acte pe care tatal tau trebuie sa le procure din America si sa le depuna la Judecatoria din orasul romanesc unde locuiesti tu cu mama ta.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sa stii ca si in SUA sunt saraci care traiesc in cocioabe sau pe strazi si abia au ce manca.

| TommySarmaua a răspuns:

Ar trebui sa discuți cu cineva specializat dar în primul rand cu mama ta. E un pas mare și doamne feri sa faci ceva de capul tău. Ia o ușor și o sa vezi ca poate dacă discuți cu ea și cu tatăl vitreg într o camera problemele se vor rezolva. Faceți activități liniștitoare împreună și eventual vorbește cu tatăl tău dacă poate sa vina sa îl mai vezi. Sigur ca îți este dor de el și dacă ar fi sa mergi totuși cu el poate ar trebui sa discutati toți 4.