| anonim_4396 a întrebat:

Off, TPU, am nevoie de ajutorul vostru. Iar am probleme în familie. Vă rog, nu răspundeţi în derâdere pentru că acum chiar nu este cazul. Îmi cer scuze dacă întrebarea vi se pare prea lungă sau că scriu "romane", dar e destul de mult de zis.

Să prezint mai întâi situaţia: mama s-a mutat undeva foarte departe, în mediul rural, unde sunt condiţii dificile. Nu imposibile, dar dacă pot să evit situaţia de ce să trăiesc acolo? Nu vreau! Şi astă vară în iunie au vrut să mă ia acolo. Chiar dacă nu mi-am dorit, a trebuit să mă duc şi urma să mă mut. Singura mea salvare pentru a reveni în Bucureşti, adică aici unde stau a fost aceea că nu erau licee bune acolo şi riscam să ajung la şcoala de arte şi meserii, deşi am terminat cu o medie destul de bună.

Acum stau la bunici. Nici cu ei nu mă înţeleg mai deloc. Bunica e cicălitoare, eu încăpăţânată şi dificilă din diferite motive pe care nu vreau să le detaliez aici, dar spun că ideea principală este că nu pot accepta şi executa tot ce spune ea, o contrazic pentru că nici ea nu gândeşte de ce îmi ordonă, nu e în stare să îşi apere opinia şi de aici s-a ajuns şi mai rău. Adevărat, reacţia mea a determinat-o să considere ca provocare comportamentul meu (excelent, ador cum în lipsă de argumente unii încep să ameninţe, să fie violenţi şi să jignească). S-a lăsat cu bătaie. În fine, convingeri diferite din cauza diferenţei mare de vârstă.
Ea a dat prima palmă. Şi eu ce era să fac? Să o las să dea? Cred că e evident ce am făcut, şi dacă e mai mare, ce? Am mâncat suficientă bătaie (deşi se putea şi mai rău) şi nu am mai rezistat, i-am răspuns cu acceaşi monedă.
Apoi, o sună pe mama. Şi începe să se smiorcăie că vai, ce criminală sunt eu, ce pericol şi ce agresivă. Mie nu mi se acceptă explicaţiile, doar sunt mică şi nu prea am dreptul la opinie din câte observ. Tot ea are dreptate, doar din cauza vârstei straight face. Din cauza acestor lucruri, au început să mă ameninţe cu şcoala de corecţie, cu mutarea la un cămin la vreo 600 de km, sau şcoala de arte şi meserii acolo la ţară în lipsa unui liceu bun, sau dacă nu îmi convine SAM stau până la eliberarea unui loc să am grijă de ferma lor.

Dar între timp situaţia a devenit şi mai rea. Îmi pare rău, dar eu nu îmi calc onoarea în picioare, şi când a fost cazul am continuat. Nu sunt de acord să fiu linguşitoare şi bună, vreau să fiu EU şi nu mă schimb pentru nimeni, doar că nu le convin unora anumite lucruri şi nu mă las controlată. Aşa că, vine mama pe neaşteptate ieri, cu bagaje şi cu zgâtia de fii-sa de doi ani (a propos, nu îmi plac deloc copiii mici). De ce nu m-a anunţat nimeni oare?

Şi azi mi-a dat o veste care m-a lăsat mască: se mută aici, în Bucureşti, cu mine şi cu bunicii! E grav, iar o să stăm ca sardinele în casa asta. Cât mi-am dorit eu să aibă casa ei, familia ei, cât m-am chinuit când eram mică să o încurajez şi să o ajut cum puteam... şi acum face asta. Să nu mai zic că ea şi iubitul ei sunt în curs de despărţire (sper să nu se despartă şi să fie o chestie de moment) după nu ştiu câte relaţii eşuate ale ei. Ce naiba, iar rămâne un copil mic fără tată? Şi eu am părinţii divorţaţi, şi mi-e groază că se va repeta, doar din cauza mea. Din cauza comportamentului meu, mama plângea şi era supărată, ăla nu mai suporta să o vadă aşa şi se luau la ceartă (deşi dacă tot o iubeşte aşa, ar fi trebuit să o consoleze sau ştiu eu...). Şi mai aveau ei ceva probleme, dar nu le ştiu prea bine.

Aşadar, cum să împiedic mutarea ei? Nu vreau să se destrame familia iar, să trebuiască să am de a face cu aia mică, să rămână fără tată ea, să stăm înghesuiţi în casa asta, pare foarte hotărâtă. Cu promisiunile nu funcţionează, deci nu încercaţi să îmi daţi sfatul ăsta, că am mai încercat dar na, citiţi faza cu onoarea de mai sus. Să nu mai zic că vrea să îmi scoată şi internetul, doar ca să mă pedepsească şi să aibă autoritate. De ce "să nu fac tot ceea ce vreau"? Ea nu realizează că prin pedepse tot ce face e să mă îndepărteze de ea şi înrăiască, eu fiind pornită să fac exact opusul pentru a nu-i mai da ocazia să îmi mai facă asta altă dată? Şi mai e şi răutăcioasă... se amuză pe seama mea acum şi tot încearcă să îmi facă în ciudă prin orice gest posibil, e ironică şi sarcastică vis a vis ceea ce îi spun.

Ce să fac, TPU, cum să procedez?

Mulţumesc că aţi citit până aici.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Am citit si recitit ce s-a spus pană acum aici. Parerea mea este că pe tine te va ajuta în viată doar o carieră militară. Cand vei putea executa ceva fară sa carteşti,fără să treci totul prin judecata ta. Să nu comentezi "de ce","pentru ce",etc. Fiind copil (sau soldat,să zicem),teoretic,cei mai trăiţi în viata,adică mai bătrani (sau superiorii in rang) au mult mai multe informaţii despre viată (sau armată) decat tine şi văd totul din altă perspectivă decat un singur om. Si pot lua decizii in cunostiintă de cauză.
Bunica ta,traind atatia ani, stie ca dacă nu îţi odihnesti corpul noaptea,a doua zi dai randament mai scazut la orice faci si nu este în avantajul tau. Desigur ca ea stie aceste lucruri prin prisma experienţei de viata pe care o are. Desigur ca sunt si exceptii,dar nu oricine traieşte din exceptii. Este o vorbă,pe care probabil ca tu nu dai doi bani: "Cine nu are batrani sa îi cumpere", sau asa ceva! Prin prisma vietii traite de ei nu esti obligat de viaţă sa faci aceleaşi greşeli pe care le-au facut ei si poţi să-ţi croiesti viata pe un fagaş mai bun prin sfaturile pe care acestia le pot da. Nu trebuie sa mă rănesc la mană ca să constat că flacara arde, dacă am incredere in experienta celor batrani care imi spun să nu bag mana in foc. Fără legatură cu tine (sau pe aproape) este o cugetare :"Desteptul invaţă din greşelile altora, prostul nici din ale lui". Asta presupune sa iei de bune experientele altora.
Ceea e am spus referitor la cele 10 porunci nu are de-a face cu biserica,unde eu calc de Paşti,la nunti sau înmormantări. Nu! De fapt prin aceste porunci a putut fi tinuta omenirea pe un drum cat de cat moral,etic, pe vremea cand legile oamenilor nu existau. Si greselile pedepsite de biserica se regasesc acum şi in cele pedepsite de legea oamenilor.
Ca o primă concluzie a mea,cred,prin prisma experientei pe care mi-a dat-o viata mea,ca un asemenea copil ca tine este calvarul oricarui parinte. Şi iţi doresc,ca daca nu te va invaţa viata altcumva,copii tai sa-ţi semene leit şi sa traieşti şi tu acelaşi coşmar. Poate ca atunci vei întelege. Eu,ca adult, am trecut prin starile pe care le ai tu acum ca adolescent, ştiu ce furtună este intr-un copil de această varstă si stiu sigur ca, nu mai departe de 18 ani, gandirea ta va fi întoarsa cu 180 de grade faţă de ce spui tu acum. Si parinţii si bunicii tăi ştiu şi ei acest lucru. Si,in felul lor,incearca fiecare sa te tina pe linia de plutire pana vei putea sa decizi singura,să ai discernamant. Ca acum n-ai. Nu este vina ta,dar corpul tau,mintea ta,nu s-au dezvoltat ÎNCĂ la valoarile lor maxime. Minte ta este cat o minge de ping-pong. Ai impresia ca cunosti totul pentru ca necunoscutul din jurul ei este mic. Cu cat cresti si acumulezi cunostinte si experienta de viata,mingea de ping-pong se transforma în minge de fotbal si va continua sa crească,dar atunci iti vei da seama ca necunoscutul din jurul ei este din ce in ce mai mare. De aceea se şi zice ca "Cu cat stii mai mult,cu atat îti dai seama că stii mai putin". Sunt absolut convinsa ca la majorat vei fii lasata sa faci ceea ce vei vrea, pentru ca atunci,aşa au constat medicii, eşti în deplinatatea facultaţilor tale mintale. Si vei opta în cunoştiinta de cauza! Dar cu temelia cunostiinţelor acumnulate pană acum!
Cu regret spun ca nu am copii, dar decat cu un astfel de copil...mai bine mă lipsesc!
P.S. Nu am scris niciodată pe TPU un astfel de post lung! Problema ta este gravă şi necesită multă consiliere. Ar fii bine dacă ai alege din ce-ţi spun adulţii, care stiu ce spun.

160 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

O sa incerc sa-ti raspund cumva si eu,aseara ti-am descoperit postarea si am adormit gandindu-ma la problemele tale.
Ceea ce ma uimeste pe mine este marea doza de rautate care exista in casa voastra.
Inteleg de ce reactionezi cum reactionezi dar,intr-un fel,ii inteleg si pe ceilalti.
O bunica patrunsa de responsabilitatea care i-a fost aruncata in spate la batranete,incantata ca inca isi poate demonstra utilitatea, dar contrariata la maxim ca "nodul cu ochi" care esti tu, vorbeste si ii poate merge si contra. Timpurile voastre au un decalaj mult prea mare ca sa reuseasca sa inteleaga stadiul la care a ajuns intelegerea si patrunzimea ta.Pentru ea, un copil la 14 ani, e un fel de papusa mai mare care clipeste si spune DA, cel putin asa era ea la 14 ani si asa isi aduce aminte sa fi fost si mama ta.Ii este absolut imposibil sa accepte sa te trateze pe picior de egalitate, din punctul ei de vedere ea vorbeste, tu asculti.Si lucrurile nu se pot schimba aici, chiar deloc.Argumentele ei sau lipsa ei de argumente vin din anii multi de viata pe care ii cara in spate si din experienta ei, considera ca e corect sa-ti spuna ceva si tu sa-l accepti, doar pentru ca ea STIE.Argumentele o obosesc, nu mai are voiciunea mintii tale, plus ca nervii ii joaca feste si nu mai are rabdarea sa-ti expuna logic de ce asa e bine si nu altfel.Si atunci,ajunge sa loveasca,cel mai jalnic argument al omului lipsit de argumente.
Mama ta,bine intentionata in fond,starnita si atatata de reprosurile bunicii in fapt,dezamagita de complicatiile ei personale,ingrozita de prea multele raspunderi care i se arunca in spate,a gasit tot ca ultima solutie, tot rautatea, bataia si amenintarile.
Nu stiu de ce nu i-a trecut prin minte sa se aseze in fata ta si sa te ASCULTE.Sa vada ce ai,intr-adevar de spus.
Isi iubeste mama, nu vrea sa scada in ochii ei, dar te iubeste si pe tine si n-ar vrea sa ti se intample nici cel mai mic rau.Si,dragostea,Jelli,merge inainte.Mi-a luat ani buni sa inteleg lucrul asta.Mama ti-o iubesti, o respecti cu bunele si relele ei, si o accepti asa cum e.Dar copilul tau e mai presus de orice.Si de mama si de sot si de orice.Si tu,la randul tau,iti vei iubi copiii,iar copiii tai isi vor iubi copiii lor,vei intelege ce e cu dragostea asta care merge inainte.
Mama ta uita ca ea te-a crescut,uita ca daca ti s-ar intampla ceva rau ar fi distrusa,uita multe,pentru ca o obliga toti cei din jur sa uite! O considera raspunzatoare pentru "halul" in care ai ajuns si ea incearca sa demonstreze ca te-a crescut bine,dar ai tu ceva "rau".Si,lovindu-te, incearca sa scoata "raul" din tine.
Vor obosi, Jelli.De atat rautate,cu atat scandal,atatea "intrigi",acuzatii, nemultumiri, vor obosi.Va veni si o clipa de liniste.Si,sfatul meu este sa profiti de ea.
Esti suparata ca nu te pot intelege si accepta asa cum esti,dar si eforturile tale sa-i intelegi si sa-i accepti asa cum sunt,sunt slabe.
Nu esti nici proasta, nici lasa.Ii cunosti, stii ce vor de la tine.Inteligenta ta si modul matur in care vezi lucrurile te pot ajuta sa-ti stapanesti impulsivitatea,asta e cauza tuturor relelor.
Fii tu,prima care arata intelegere,nu inseamna ca daca spui DA bunicii,ti-ai calcat pe orgoliu. Vrea sa te bagi in pat, ok, te bagi si te uiti pe pereti.Te bagi si maine.In 3-4 zile organismul tau se va obisnui cu programul asta si,singura o sa te bagi in pat,fara interventia bunicii. Vrea sa mergi la biserica, bun, mergi. Faptul ca nu-ti place sa mergi nu inseamna ca trebuie sa-i schimbi conceptiile religioase ale bunicii tale.Cand nu vrei sa mergi,motiveaza ca ai de invatat,gaseste o alta scuza care nu e neaparat necesar sa aduca o furtuna in casa.
Ai unghii mari,invata sa porti manusi,ca sa nu zgarii. Faptul ca inteligenta ta nu te ajuta sa fii si putin inteleapta,ma uimeste.
Nu e nevoie sa le faci pe plac si sa consideri lucrul asta ca o abdicare de la drepturile tale.
Dar,daca ei reusesc sa vada o schimbare in bine,iti vei gasi linistea.
Stai si judeca,calma si cu sange rece.Ce-ti cer ei si ce vrei tu? Stai de vorba, in clipa de liniste care va veni. Fara argumente contra, fara de ce-uri.Impune-ti sa nu-ti pierzi sangele rece si roaga-i, insista, sa faca la fel.
Cat timp aveti sa zambiti in casa aia?

April
| April a răspuns:

Draga Jelli,nu stiu daca drumurile noastre pe site s-au intersectat vreodata,dar mesajul acesta al tau,care a trezit atat harmalaie pe site,mi-a trezit interesul si,cinstit recunosc ca toata treaba asta m-a amuzat teribil! Recunosc,in tot ce spui lucruri pe care eu insami le-am experimentt cu un adolescent rebel,inteligent si independent, care n-a ajuns sa dea in cineva, dar nici mult nu mai avea, nrocul lui ca Dumnezeu i-a dat un caracter flegmatic si nu coleric precum e cel cu care esti tu inzestrata.Marturisesc,insa ca mi-a ramas in casa o usa sparta cu piciorul-e drept ca nici mult nu i-a trebuit,ca era usa de bloc,din carton-, am si un pat, harbuit aproape din cauza ca mereu a fost tras in usa spre a o impiedica pe bunica sa intre si sa serveasca sfaturi despre orele cele mai potrivite pentru somn precum si amenintari de taiat internetul din cauza de intarziere dimineata la scoala sau de luat o nota mica pe la vreo teza. Bunica era bine intentionata, se simtea responsabila sa-i raporteze seara mamei intoarse de la lucru ca "totul a fost bine".De pe la 14 ani,dupa cum vezi,si casa mea a fost teren de lupta; orice adolescent autentic iubeste mai presus de orice libertatea,i se pare ca ideile lui sunt singurele bune,si, chiar daca se dovedesc indoielnice, spune:"macar au fost ale mele".Nu vreau sa spun ca ai facut bine cu palma data bunicii; dar inteleg cum de-ai ajuns la asta si simt in tot ce spui mai apoi ca esti o inimoasa care-si iubeste si bunica si mama si sora; dar vrei sa fii TU.Sute de adolescenti mi-au trecut prin viata pana acum,cu zeci dintre ei am fost in relatii autentice de prietenie,am vazut originalitate si inteligenta,am vazut chipuri frumoase si chipuri dizgratioase,am vazut atitudini rebele sau conformiste, am vazut curaj sau lasitate.Dar, recunosc ca o adolescenta cu gust pentru libertate atat de intens n-am intalnit inca.Desi unele fapte sunt reprobabile,desigur, ma uimeste puterea ta de a argumenta:gasesti explicatii pentru tot ce expui, iar modul in care o faci intrece nivelul unui adolescent obisnuit.Iti spun cu toata seriozitatea:ai fi un excelent avocat.Nu stiu ca ai de gand sa faci in viata,nu stiu exact cati ani ai,un lucru e sigur:tot ce ne-ai expus aici, starnind atatea controverse, e masura unui talent ce exceleaza in persuasiune.Stiu ca adolescentul rebel care mi-a spart usa,care nu se culca decat la ore tarzii,care nu accepta nicio pedeapsa fara sa intrebe "de ce?"'si sa nu fie niciodata multumit de raspuns,care intarzia totdeauna la prima ora si care nu se stie cand invata,care m-a tinut cu inima stransa de grija in preajma fiecarui examen pe care-l avea de trecut,asa cum plina de grija si mama ta est; totusi,a reusit sa ia cu note nesperat de mari, din prima, bacalaureatul si a devenit student la una dintre cele mai prestigioase universitati straine.Nu spun asta ca sa-l laud cumva; spun numai ca un adolescent puternic si liber poare deveni un adult responsabil.Citind cu atentie tot ce ai scris,in mesajul initial si raspunzand altora,un lucru am inteles:esti un caracter puternic,iubesti mai mult decat orice libertatea, ai talent la scris si cred ca daca chiar ai incepe sa scrii ceva, ti-ar reusi intrutotul; de un singur lucru nu sunt sigura:sa inteleg ca ai doar 16 ani? Cinstit marturisesc :vocabularul tau e mult mai complex decat al oricarui tanar de vasta asta pe care l-am cunoscut vreodata,iar forta argumentelor e covarsitoare.M-a intrigat la inceput toata povestea,m-a amuzat mai apoi,dar un lucru mi se pare sigur:admir gustul tau pentru libertate, dar constientizeaza un lucru:ai un tenmperamnent coleric, exploziv si daca nu esti atenta te poate duce spre prapastie:ai palmuit-o pe bunica la 16 ani,n-ai suportat zici; dar ce te vei face cand vei fi adulta daca vei intalni un "exasperant"nu atat de neputincios precum o batranica? M-a amuzat felul in care le-ai caracterizat pe psiholoage,dar daca n-ai incredere in ele,macar incearca sa te cunosti singura si sa intelegi cand e momentul sa te opresti,sa reflectezi-esti o faptura inteligenta-si sa gasesti singura rezolvarea situatiei explozive in care ati ajuns cu totii:tu, mama, bunica si toata familia voastra.Iti spun:tu esti singura care o poate rezolva; cheia linistii voastre e la tine.Cel putin asta e parerea mea:inteligenta esti, rabdare iti mai trebuie; si lasa sa iasa la suprafata iubirea; adolescentii se vor duri; dar nu e decat o imensa nevoie de iubire.Tot binele ti-l doresc.

| anonim_4396 explică (pentru April):

Mulţumesc de răspuns. Am 14 ani, nu 16.

| JeSa a răspuns:

Sa inteleg ca maica-ta s-a mutat in sat pentru ca barbatul cu care traieste, sta acolo/e din sat? Sau aveti probleme financiare, si nu va mai permiteti sa stati la oras/bloc? Ca altfel, scuza-ma, chiar nu-mi explic de ce sa va mutati in conditiile alea, dificile.
Daca te descurci, si ai posibilitati cu banii (ceea ce nu cred), du-te si stai singura, ca-ti place sa nu fii carmuita de nimeni, ci sa carmuiesti. Daca intr-adevar, mama ta, mai avea si la ora actuala, pe fostul barbat, adica pe taica-tu, fii sigura ca tu acum, poate nu mai aveai acelasi t.u.p.e.u, - pe care il ai acum, daca avea caracter disciplinat. Se cunostea mana de barbat asupra educatiei tale si, mai ales, asupra casei. Situatiei in sine, in fine.
Ceea ce e de apreciat, este faptul ca, inveti bine, din ceea ce ne spui: asta se poate observa si dupa cum te exprimi in scris.
Faza cu bunica-ta, tu ai prins-o ca e slaba: are un caracter slab la care tu ii faci fata si din cauza asta te oftica. Nu-i prea bine sa profiti de faptul ca cineva e slab, sau ''naiv'' sa spun asa; adica - pentru vremurile astea, in care adolescentii sunt foarte ciumegi, experimentati, versati, plini de ei/aere, etc etc... trebuie sa stii sa te moderezi, sincer iti spun! Nu ca tu le stii pe toate, iar bunica-ta nu stie..., ar fi trebuit sa fie si ea mai ciumeaga, si sa fi vazut tu atunci: cum tupeul tau scadea- treptat, si tu te cuminteai!
Ca a dat in tine, s-a scapat ca si tine... s-a aparat, altfel cine stie ce avea impresia... ca i te sui in cap, sau ca va cadea la mana ta, - si nah, ea e bunica, iar tu nepoata: rolurile nu trebuiesc inversate, ci respectate, la fel si cu responsabilitatile/sarcinile; trebuiesc impartite, tratate cu intelegere si efectuate. Altfel, totul se duce de rapa. happy
Si ce daca ti-a dat o palma?, tu nu stii sa raspunzi cu intelegere? Ia raspunde-i cu voce ferma, calma despre ce te doare, si-ai sa vezi cum ti se plateste. Daca nu dai foc la ceva, nu iese fum niciodata. Deci, cauze si motive exista, si la una si la alta.
''Rezistatul'' asta al tau, e tocmai ce-ti explicam, se datoreaza, ''tupeului fantastic'' pe care il ai.
Pai, dupa ce ii faci atatea, si esti obraznica, si imposibila (adica nu cazi la nicio intelegere, si nici rabdare nu ai sa o intelegi/asculti), tot tu vii cu pretentii cum ca - ''de ce suna la maica-ta si se smiorcaie, spunand - wai, exact cum esti!'' - deci, fetita, cum tu vrei sa fii ascultata si inteleasa, asa si femeia aia isi doreste!
Ai dreptul la replici si opinii, sunt convinsa de asta, dar cand sari calu' - automat, ti se reduce din ''incredere''; si-atunci sa nu ai pretentia sa fii tratata, ca si cum n-ai fi facut nimic. Sa fim seriosi.
Te ameninta ca-ti face si drege ca sa te potoleasca, ca nici ei nu mai stiu saracii ce sa-ti mai faca ca sa te linistesti.
Ce sa faci tu?, sa nu-ti calci in picioare onoarea? Dar, scuza-ma, ma faci sa rad tare!, da' care ''onoare'' draga mea? Pff, a avea onoare, nu inseamna sa sari la altii, doar ca tu sa te simti in largul tau linistita. Lasata in voia sortii.
Nu?, sa te lase naibii cu totii in pace, ca si asa n-ai nevoie de ei, decat cand ti-e foame sau ai necesitati legate de bani. Sa-ti fie rusine!
Nu nu esti lingusitoare, ci mironosita, perfida si nesimtita. Le ai pe toate calitatile, pardon, defectele ca tot omul, cand e 'zapacit/batut' la cap.
Normal, nu te lasa controlata, si nici indreptata spre bine, - ca asa ai tu iluzia ca te controleaza, daca doreste sa le acorzi respect, sau intelegere.
Maica-ta de asta plange, din cauza ca fiica ei mare, nu-i cuminte. Lasa tu pe sora-ta, si vezi cum faci sa indrepti situatia cu ei, dar si cu ea: iubeste-o! Iubind, capeti iubire!
Eu spun sa te mai gandesti, la faptul sa vezi lucrurile in pozitiv, si sa acorzi o sansa familiei asteia, care e din orice punct de vedere la pamant! Gandeste-te la o reuniune de familie: voi toti, impreuna, iubindu-va si ascultandu-va!
Trebuie sa stii cand sa apleci capul, daca vrei sa nu-ti fie luat. Mda, te vei descurca, ca doar esti fata mare, nu? Sper sa nu-i mai dezamagesti, si sa-i faci de rusine, ca sunt convinsa ca, cum te comporti cu ei, asa te comporti si-n societate. Sau, scuze, ai limite aici?
Ok. Fii pe pace, si fa brava, ca vei avea mult de castigat.
Numai bine si succes!

| anonim_4396 explică (pentru JeSa):

S-a mutat în sat că cică e mai uşoară viaţa acolo, nu că ar avea cine ştie ce probleme financiare (bine, avea, dar nu chiar atât de mari). Şi el nu e român, e din străinătate venit, şi mă rog, alt motiv pentru care s-au dus acolo este hobby-ul lui de a avea grijă de animalele din fermă. Şi eu nu stau la ţară unde are ea casa, sunt în Bucureşti în acest moment.

''Nu ca tu le stii pe toate, iar bunica-ta nu stie...'' - păi aia e faza, că eu nu ştiu, iar ea ar trebui să ştie, să mă lumineze, să îmi dovedească, dar în loc să îmi explice recurge la ameninţări şi violenţă.

Eu o ascult şi o înţeleg, dar ea nu îmi spune nimic. Ci doar ''fă aia'', iar dacă eu vreau să pricep ce se întâmplă ''buf! ''. Cum zicea greece, lipsa de răbdare.

''ca nici ei nu mai stiu saracii ce sa-ti mai faca ca sa te linistesti.'' - păi e greşit, nu îmi place să mă las pedepsită sau şantajată, şi le-am zis clar că dacă mă pedepsesc, fac exact opusul, bătăile şi certurile vor fi şi multe pentru că ne-am înţelege mai prost, chiar dacă îmi doresc sau nu deci să înceteze că nu este nicio soluţie.

Şi da, mulţumesc că mă ajută, dar din moment ce intervin alte lucruri cum sunt acele reguli ce nu le înţeleg pentru că nu vor să îmi explice eu zic că astea trec de o parte. Cu ce o deranjează ea dacă nu mă duc la biserică? Nu-s credincioasă, dar ea nu poate concepe asta, îi e teamă că ard în iad, dar oare dacă mă duc fără credinţă în clădire, în biserică, pe sistemul ei, nu cumva păcătuiesc că îmi stă mintea în parte şi nu la divinitate? Dacă îi zic asta, ameninţări şi repetarea acelor afirmaţii fără vreo explicaţie.

''ca sunt convinsa ca, cum te comporti cu ei, asa te comporti si-n societate. Sau, scuze, ai limite aici? '' - greşit. În societate sunt mai respectuoasă, din mai multe motive: nu ştiu de ce sunt în stare acei oameni, nu am avut probleme sau au avut alţii argumente sau pur şi simplu mă abţin, pentru că fiind din societate şi nu de acasă nu îmi pot impune şi plec de acolo, sau mi-e să nu se lase cu vreo bătaie. Iar Dănuţa (Danutza27, Maidanezul, Bunicul62 etc. una şi aceeaşi persoană) adică Urzi vorbeşte prostii fără să mă cunoască măcar aşa că de-aia nu m-am obosit să îi dau reply. Eu, până să nu stau la bunica şi să mă plesnească, nu am dat în nimeni, nici nu-s pro deloc violenţei.

| JeSa a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles ca nu stai la tara, dar nici nu ti-ai dori sa stai sub acelasi acoperis. In fine, sa lasam..., scuza-ma, tu le stii mai bine.
Eu nu pricep o chestie, femeia asta, bunica-ta adica, iti explica si-ti spune, cum ca sa te odihnesti, si sa nu-ti mai pierzi noptile pentru ca-ti agraveaza si-ti da(i) peste cap tot metabolismul, si tu spui ca sa-ti mai acorde explicatii, lamuriri, nu stiu ce demonstratii... Pai Jelli, cum ai spus ca Greece, ti-a spus de ''lipsa rabdarii'' - asa si este (si nu numai): pentru ca femeia asta (bunica) nu mai are rabdarea pe care, spre exemplu un tanar sau o mama, o are. La un moment dat, chiar si unii dintre noi ajungem sa ne-o pierdem. Si demonstratia ca, ne putem pierde cu firea, si hop- recurgand la astfel de gesturi: de violenta, neintelegere, si asa mai departe. Tind sa cred ca de aici a inceput si la voi tot. Daca ai avea macar bunavointa sa te conformezi, intelegandu-ti situatia, mai ca poate ti-ai mai reduce din asa-zisele ''neplaceri'', si ai reda/crea un consens intregului balamuc. Aplanand conflictul.
De pilda, in viata oamenii trebuiesc sa-si acorde intelegere si respect reciproc. Tu treaba asta, inca nu ai cum sa o percepi din start, ci dupa ce te vei mai coace, si te vei mai lovi de viata. Nu trebuie sa va scoateti ochii, de parca ati fi ca niste straini.
Ca deja, razboaiele si toate treburile murdare, ne la locul lor, in general, tu nu vezi..., se ivesc de la neintelegeri. Si evident ca, nu de la pace.
Inca ceva: si nu e gresit ce nu intelegi tu, pe moment, sa spun asa, ci gresit este faptul ca, un copil scapat din maini, Jelli, maine poimaine iti (va) sare in cap, si se va ridica cu pretentii; iar cand ceva nu-i mai convine, si nu-i faci, opunandu-te (din varii motive) - el fiind deja invatat cu regula dinainte, sa nu aiba vreo ''interdictie'' ceva, - automat se sictireste, si la o treaba de asta, - de 'incapatanare prosteasca', - va aplica, nu te supara, exact procedura ta. El avand impresia ca ai avea ceva cu el.
Stii, viata asta e mult mai parsiva. Cand te izbesti in adevaratul sens al cuvantului (exemplu) de niste oameni rai, precum ''animalele'', te vei convinge pe pielea ta, cum ca ''familia'' e cea care-ti vrea binele, si, totodata, care-ti este alaturi. Si nu ca-ti vrea raul. Nu, nu te va abandona. Altfel, daca s-ar intampla asa ceva, automat ceva nu-i curat la mijloc. Si nefiind buna treaba, ar suna a dezbinare, inumanitate/cumplire, si alte chestii de genul...
Eh, credinta, mda. Asta o vei intelege pe parcurs, cand si aici, te vei confrunta cu diferite tipologii si mentalitati, bineinteles, ale religiilor/credintelor, s.a.m.d. Ma rog, nu vreau sa intru prea mult in amanuntit, ca oricum nu-si are rostul: tot ce tine de religie, credinta, povestile cu iadul/raiul, asta-i o forma de a manipula masele (de credinciosi) si de a le tine in frau. Deci, toate astea, a se intelege ca, tot noi, oamenii le-am creat, cu scopul pe care l-am mentionat.
Dar din curiozitate, spre exemplu- e mai frumos sa fii curioasa, si sa afli de ce se intampla in lumea asta, decat sa nu respecti niste convingeri, si sa devii ignoranta. Ca oricum, n-ai cum sa schimbi deodata mentalitati; pff, astea sunt formate in timp/de-a lungul anilor ce-au trecut...
Si, hai sa-ti spun tot eu de ce te comporti in societate cum ai zis, pentru ca e vorba de ''respect''. Altii ti-l ofera, pentru ca nu te cunoaste asa bine. Dar si cand ai gresit, te taxeaza. Ceea ce, din pacate, sa-mi ierti directivitatea, dar la tine in familie, lipseste cu desavarsire. Respectul reciproc, intre voi e cu jumatati. Nu-i precis, sigur. Oscileaza. Pentru ca, intre timp, asa v-ati obisnuit sa va acordati ''atentie''/respect.
Ca sa-ti doresti armistitiu/liniste in viata, trebuie sa aplici exact cum ti-ai dori sa fii tratat.
Esti inca tanara, investeste-ti energia in fapte bune, decat in cele rele (asta e usor de provocat), si vei avea rezultate, zic eu.
Si, faza cu Danutza27, Maidanezul, Bunicul62 etc. sa stai tu fara griji, ca nu-s persoana ce apleaca urechea catre vorbe, decat iti spun ceea ce cred/gandesc/simt, si atat tot.

| justitiarul a răspuns:

Ai gresi lovindu-ti bunica! Ai gresit grav Jelli! Stiu ca te scoate din minti,batranii devin uneori imposibili,dar nici tu nu esti o sfanta(stiu asta din conflictele noastre mai vechi).
Pana una alta tu, chiar si cu orgoliul tau fara masura, trebuie sa ii ceri iertare bunicii si sa promiti ca nu se va mai intampla.Invoca drept scuza adolescenta(hormoni dati peste cap,etc)si spune ca vei merge la psihologul scolii de buna voie pentru consiliere(chiar te sfatuiesc Jelli sa mergi,esti fata buna,nu are rost din cauza vietii grele de pana acum sa pierzi ocazii bune in viata doar pentru ca orgoliul tau de adolescenta nu poate fi tinut in frau).
Daca vrei ca mama sa se intoarca linistita la iubitul ei, iar tu sa iti recapeti linistea schimba-te Jelli pentru ca nu ai alte variante.
Nu mai spune tot ce gandesti ca vorbele ranesc mai rau decat palmele, fii inteleapta! Nu mai gandi cu voce tare si lasa tonul mai moale.Deocamdata esti la mana bunicilor,de ei depinzi si atat vreme cat stai in casa lor trebuie sa fii respectuoasa. Ajuta-i la treburile din gospodarie,nu incalca regulile ce ti le stabilesc,injura in gand daca iti vine dar comporta-te ca un copil inteligent ce pretinzi ca esti.
Nu-ti convine nimic din ce ti-am scris aici,stiu,dar o fac pentru binele tau.
Nu te simti vinovata pentru relatia mamei cu iubitul ei pentru ca nu cred ca totul le mergea pe roze si doar tu esti cauza problemelor dintre ei(dar nu-i spune asta pentru ca o superi mai tare).
Recapituland: -cere-ti scuze bunicii si promite ca in veci nu se va mai intampla.
-lasa gura mica in fata adultilor chiar daca crezi ca tu ai dreptate(deocamdata depinzi de ei si nu ai ce face)
-mergi la psihologul scolii(te va ajuta enorm sa stii ca poti discuta cu cineva strain de situatie,care nu te judeca ci iti da sfaturi bune)
-apuca-te de un sport(orice sport,chiar si alergat)care sa te ajute sa te descarci,pentru ca eu cred ca ai un exces de energie neconsumata pe care ti-o consumi pe aici ori certandu-te cu noi,ori cu bunica.
-ajutati bunicii,poti incepe de acum,mergi spala vasele,matura,sterge pe jos,pregateste masa,fa orice numai sa se vada schimbarea.
Daca faci toate astea mama ta se va simti linistita si va pleca. Daca nu situatia ta se va inrautati.
Esti fata isteata Jelli, ce naiba nu intelegi ca orgoliul tau iti aduce numai necazuri? A venit timpul sa te schimbi si daca nu o faci o sa pierzi multe in viata!
Si inca ceva:orgoliul nu e acelasi lucru cu a avea coloana vertebrala! Fii isteata, accepta sa te schimbi si invata sa iti stapanesti impulsurile de moment!

| Elianna a răspuns (pentru justitiarul):

Sunt total de acord cu tine.
Pană acum, eu nu am mai întalnit pe cineva care să-şi lovească bunicii! Sunt complet stupefiată!
După cate stiu eu este una din cele 10 porunci. Asemenea gest nu poate ramane fară urmări negative în viitorul ei!
Cine a ridicat mana şi a lovit o dată,o va face cu mult mai multă usurinţă şi altă dată. Poate ca atunci o va lovi pe mamă!
Va fi o persoană la fel de violentă ca si bunicii ei cu copii ei (viitori, desigur!)!
Psihologii spun ca un copil abuzat fizic va deveni la randul lui abuzator.
Acea palmă pe obrazul bunicii, va fi începutul răului din viaţa ei.

| anonim_4396 explică (pentru Elianna):

Dar nu îmi pasă de cele 10 porunci, aşa cum nu îmi pasă de religie, credinţă, etc.
Şi până la o vreme ripostam, că dă prima mereu, dar nu m-am mai putut stăpâni. Nu sunt pro violenţei, nu sar aiurea la bătaie, aşa nebună nu-s dar mă enervez foarte repede. Până când au început certurile noastre, nu am lovit pe nimeni niciodată. Şi mie parcă mi-e milă când fac acest lucru, dar egoismul, orgoliul şi nervii...

| Elianna a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e teamă ca viitorul tău nu o sa fie deloc roz! Această palma pe care ai dat-o o să fie ca bulgarele de zăpadă.O să faci din ce în ce mai multe lucruri condamnabile de catre societate.
Pacat că nu te interesează de cele 10 porunci. Că unele din acestea sunt capitale pentru viata unui om. Sa nu ucizi, să nu furi, să nu preacurveşti... Ce control o să ai tu asupra vieţii tale dacă nu respecţi nişte reguli? Înseamnă ca la nervi poţi face orice! Pe tine nu te sperie asta? Sau ţi-se pare normal!?

| anonim_4396 explică (pentru Elianna):

Nu ucid că mă mănâncă puşcăria şi nu îmi convine să fiu ucisă şi eu la rândul meu. Nu fur pentru că am eu un fix personal, nu îmi place să folosesc lucrurile altora. Nu preacurvesc pentru că e josnic. Nu mint pentru că pot să uit şi mă pun singură într-o situaţie urâtă... etc. Regulile sunt făcute să menţină un echilibru. Sunt de acord cu ele, atâta timp cât le înţeleg şi simt că folosesc la ceva. Nu doar aşa, ca să se simtă bine că are autoritate şi că e capabilă dea un ordin, în cazul ei nu prea profund gândit.
M-a deranjat faptul că din ce ai spus cel puţin mie îmi reieşea că ai pus accent pe faptul că AM PĂCĂTUIT. În fine, nu mai contează, poate că doar mi s-a părut şi tu aveai alte intenţii.

Apache
| Apache a răspuns:

Jelli eu te apreciez ca persoana...dar ai un t. upeu*robotul editeaza aiurea * pe tine care te trage in jos, indiferent de calitatea ta ca persoana!
Indiferent de cat de scorpie e bunicata ...cand te gazduieste desi nu e obligata, si tu ii dai o palma.atunci problema e la tine!
daca vrei ca situatia sa se schimbe...te schimbi tu!
iti place sau nu... vrei sa nu ti se destrame familia ...asta faci!
in viata nu faci numai lucruri care iti plac sa stii. uneori nu ai de ales! daca nu o faci pentru tine. baremi fa-o pentru pustiul ala de 2 ani!
Si 2 ) maicata nu se muta ca asa i s-a sculat ei de dimineata...ci pentru ca ii pasa de tine, si vrea sa stea aproape de tine ca sa nu te mai certi cu bunicata.ca sa nu mai fi suparata, si sa ai cat de cat un sprijin! cu toate ca sunt 100 % sigur ca nu realizezi.
Tu esti o fata desteapta.dar nu inseamna ca te umilesti, daca dai putin la o parte caracterul si faci ca bunica ta ...batrana ok, ticnita.ok.dar e casa ei? nimeni nu o obliga sa te gazduiasca.ar trebui sa apreciezi asta jelli, indiferent de cum este ea ca persoana!
Iti mai zic o data.cand vezi ca totul din jurul tau se prabuseste, ar trebui sa te gandesti putin cine e de vina! chiar si tu ai recunoscut...
Fa ce vrei. muta-te la un camin, fa-ti iubit si muta-te la el!
dar astea sunt provizorii.atat timp cat nu realizezi ca lumea vrea sa te ajute, dar tu esti cea care isi strica singura viata...o sa ajungi mereu in acest punct!
Si spui tu ce vrei.dar cred ca in interiorul tau iti dai si tu seama de acest lucru, si indiferent ce viata de **** ai avut pana acum. vrei sa ti-o schimbi!

| stejara2 a răspuns:

Gandeste-te ca intr-un moment de furie,asa cum ai facut si cu bunica ta,(nu te judec,doar redau ce ai scris)iti poti distruge intreaga ta viata,ce gresesti acum,greu mai repari,mama ta incearca si ea sa faca ceva ce crede ca e mai bine pentru tine,nu o judeca cu asprime,zici ca e ironica,dar cum ai vrea sa fie si ea cand viata i-a dat atatea palme,crezi ca nu sufera deloc? te-ai gandit tu oare de cate ori plange poate,stinghera,intr-un colt nestiuta de nimeni? E greu pentru ea sa va impace pe toti!
Rabdare si fii inteleapta ca totdeauna! Fuga nu e o solutie,e lasitate, ia viata in piept cu tact si calm, mai alesc cu mult calm!
Gandeste-te de doua ori inainte de a face si spune ceva!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Jelli, am citit absolut tot ce s-a scris pana acum. Am sa incerc sa nu vin si eu cu critici ( nu pentru ca nu le-ai merita ) insa stiu ca este ultimul lucru de care ai tu nevoie acum, fie ele si constructive! Le vei percepe oricum altfel, in starea in care te afli acum.
Totul se invarte in jurul bunicii, asta e clar! Nimeni nu te va aplauda si nu iti va spune " Oh, Jelli ai facut foarte bine ca ti-ai lovit bunica!" Esti constienta de asta, da? Daca palma ce ai dat-o, ar fi lipsit din ecuatie, altele ar fi fost raspunsurile noastre!
Insa trec peste ( cu greu) si incerc sa privesc in profunzime. De ce s-a ajuns aici?
Exista o vorba si nu eu am inventat-o : " pentru greselile parintilor, platesc copiii "! In cazul tau, mama ta nu a reusit sa iti ofere familia de care tu aveai nevoie! Tatal a lipsit cu desavarsire, iar mama nici ea foarte prezenta, s-a concentrat pe noua familie si pe
pe cea mica. Bunica aici, ar fi trebuit sa tina loc si de mama si de tata, ceea ce nu s-a intamplat! Ba mai mult, a apelat la autoritate, considerand ea, ca astfel rezolva orice problema. Total eronat. Nici unul dintre adultii prezenti in aceasta " familie " aproape destramata, nu a stiut sa se apropie de acest copil( Jelli).
Totul pleaca din familie. Problemele din familie au afectat-o psihic, fizic ( nu doarme noptile, insomnii as spune) si emotional. Sentimental, nu mai vorbesc. Ea nu cunoaste iubirea ( nu-si iubeste nici bunica, nici surioara si am dubii daca isi iubeste sau nu mama ).
Nu sunt psiholog si poate nici in masura sa dau sfaturi intr-o problema atat de delicata, insa vazand ca sfaturile celor de mai sus nu te-au multumit in totalitate ( personal mi-a placut raspunsul @justitiarului), incerc sa o iau altfel: " fa-te frate cu dracul, pana treci puntea"! Atat ti-a mai ramas de facut, draga mea Jelli!
Si NU, nu este vorba de linguseala! Nu trebuie sa "pupi in fund " pe nimeni, ci doar sa fii altfel! Pentru ca singura nu vei reusi, in primul rand nu ai sustinere financiara, unde sa te duci? Nu ai unde. Asa ca " dracul"- familia, ramai langa ei pana iti vei atinge scopurile, indiferent care ar fi acelea ( dupa 18 ani ), ca te vei angaja sau ca iti vei continua studiile...tu stii!
Nu poti fugi de familie, nu ai cum! Esti mica! Asta o ai, cu asta defilezi! Insa poti imbunatati situazia. Fa-o doar pentru tine, daca pentru ei nu vrei. Ok, nu ii respecti, dar respecta-te pe tine!
Cel mai important lucru in viata este sa devii un OM, stapan pe tine si pe orice situatie, indiferent cat de grea ar fi ea. Si crede-ma, vei mai avea de indurat! Ceea ce ti se intampla acum, se va acumula acolo, in bagajul experientelor tale de viata si poate, candva, vei avea de invatat din asta!
O vizita la un psiholog nu ar strica, nu pentru ca esti nebuna, ci doar pentru a discuta, a te descarca! Psihologul scolii ( stiu, nu vrei...vad colegii) sau un altul extra, daca ai posibilitate.
Nu poti impiedica mutarea mamei tale, nu ai cum, atat timp cat ea si iubitul nu se inteleg si nu este din cauza ta, stai linistita, probabil ti-o spune tie asa, ca sa te simti vinovata! Au ei alte probleme, probabil serioase!
Singurul lucru pe care il poti face este sa ii spui si ei ce ne-ai spus noua, ca nu vrei sa o vezi iar singura, iarasi cu un copil fara tata...si poate "ceva" va face! Nu stiu, nu cunoastem problemele ei si nici tu!
Hai, curaj! Capul sus si ...NU MAI RIDICA MANA! Nu iti inrautati situatia si-asa destul de urata!

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Mă aşteptam să fiu judecată pentru gest. Însă mă aşteptam să mă îndrume cineva cum să reacţionez dacă îmi dă o palmă că aşa a visat ea. Până acum nu a fost cazul, dar pentru orice eventualitate. Mi s-a părut puţin exagerată chestia cu cariera militară, cum zicea şi SecretJ pe principiul ăsta şi ea ar merita-o. Până să nu mă plesnească bunică-mea, nu am lovit pe nimeni, niciodată.

Cât despre certuri, oricât le-aş explica... tot cu jigniri, violenţe şi ameninţări vin când nu mai au replici. O fi bătrâneţea. Încerc să trec peste asta. Încerc să trec şi peste faptul că mama e la fel (şi are 41 de ani), ba chiar mai rău... off, nu mai detaliez că am făcut-o-n răspunsurile celălalte. Cu toate astea, e o femeie de treabă când vrea, nu zic, deşi uneori,,,

Aşa, din răspunsurile astea se pare că trebuie să procedez aşa:
- să fiu mai îngăduitoare, ca să nu le dau ocazia să mă certe. Dar cum fac atunci când pur şi simplu nu au dreptate, gen faza cu religiile? Acolo e clară treaba, mai ales privind discuţiile de la categoria Religie, ei sunt ca aceia care ameninţă şi pun întrebări disperate de habotnici. Nu îmi convine să merg la biserică. Şi motive de dispută mai sunt, dar nu îmi amintesc.
- eu am greşit întorcându-i cu aceeaşi monedă. Dar ce să fac atunci când poate nici eu nu îmi dau seama? Ieri m-a lovit mama pentru că am vrut să îi cer o explicaţie la ceva ce a zis, că era grăbită şi îi era somn şi nu avea răbdare. Am vrut să mă feresc şi mai rău a făcut, a interpretat greşit. Păi eu ce sunt frate, sac de box?

| Apache a răspuns (pentru anonim_4396):

Jellii...ti-o spun pe romaneste!
ai o familie tampita...dar si tu ai un orgoliu mare!
Eu nu mai am ce sa iti zic... elliana si inca cativa ti-au zis tot.si in plus am 16 ani, nu incerc sa ma dau mare stiutor cand probabil sunt in situatia ta, chiar daca nu imi dau seama.
Stii cum e? ar trebui sa nu mai filtrezi toate chestiile pe care ti le zice bunicata sau maicata ...ar trebui sa spui DA,, si gata!
nici tie cand o sa ai un copil *daca o sa ai *, nu o sa iti convina sa te milogesti de ala la 12 noaptea fiindca nu se culca...la cum te stiu cred ca esti in stare sa o bagi in coma
anyway.pe bune lasa de la tine ma! ai un caracter puternic dar trebuie sa il tii in frau!
chiar nu crezi ca de la el ti se trag toate problemele?
fa-ti un prieten,muta-te la el daca e cazul.dar incearca sa iti tii nevii in frau!
Tu ai avut nevoie de cineva autoritar langa tine inca de cand erai mica... poate un tata autoritar care sa te corecteze cand gresesti, si tu sa il respecti!
habar n-am ce copilarie ai avut tu.asa ca nu ma pronunt, si nu vreau sa te critic fiindca nu esti o persoana care merita multe critici
Dar incearca sa te schimbi.nu fii tu fata revoltata care sta singura in colt.ca cu totii stim ca in final nu este o poveste cu happy end

| Paulla a răspuns:

Îmi imaginez că-ţi este greu să te descurci în mizeria în care eşti momentan.
Văd că mulţi te-au judecat mult prea aspru pentru că ţi-ai lovit bunica. E vorba de un impuls de moment, de nervi şi instinctul de auto-apărare. Persoanl, nu consider greşit ce-ai făcut, dar să trecem peste.
În primul rând, nu e vina ta pentru că-i posibil ca acel copil să crească fără tată.
Familia ta încearcă să te ajute(mie mi-a luat mult să înţeleg asta), cel mai favorabil e să laşi de la tine. O discuţie deschisă n-ar strica, poţi încerca să vorbeşti direct cu mama mai ales(nu de alta, dar dacă bunica ta nu vrea să audă şi varianta ta nu prea are rost să o mai spui) poate va înţelege ce doreşti tu de fapt.
Oricum, n-ar fi rău să te dai bine pe lângă bunicii tăi, pariez că de ei depinde în mare parte unde vei rămâne.
Cum a spus şi ZvT, dacă mama ta îţi permite, poţi să te muţi la un cămin. Numai bine!

| caractere a răspuns (pentru Paulla):

Paulla si matale esti o rebela, huh? Observ ca esti lingusitoare si pe deasupra te cam bagi aiurea pe la religie in intrebari si raspunsuri care te depasesc!
In fine. Tocmai ca acel impuls de moment trebuie controlat, nu e o scuza. Dintr-un impuls de-asta poti omori pe cineva.

| Paulla a răspuns (pentru caractere):

Tu eşti ăla care a venit şi s-a rugat de mine să-i postez în română? Să înţeleg că de atunci nu mă suporţi, dar să ajungi să mă faci linguşitoare... Nu sunt linguşitoare, doar mi-am spus părerea. Jelli nu merită necazurile astea.
Şi pentru cultura ta generală, categoria religie e şi pentru atei.

| aryana1991 a răspuns:

Oau! ar trebui sa vorbesti cu ea si sa ii explici cum vezi lucrurile si arata-i k nu vrei sa scapi de ea pur si simplu si k vrei doar binele familiei

| FucktheSystem a răspuns:

Sincer n-am fost niciodată într-o situație de genul dar am încercat să mă transpun, mi-a fost relativ ușor pentru că avem personalități asemănătoare. Din ce am citit și eu aș fi reacționat la fel, nu pot să cred că mulți au zis că ai greșit locindu-ți bunica, mie mi se pare un lucru meritat, nu văd greșeala...
Oricum ce aș face eu nu e deloc cea mai bună soluție, nici cea mai ușoară dar este soluția care pe mine m-ar mulțumi cel mai mult. Eu aș fugi de acasă, nu pot să suport ca cineva să-mi impună să mă schimb dar mai mult nu suport ca cineva să dea în mine, nu aș supraviețui în condițiile descrise de tine. Știu că ce am zis nu e un sfat bun, dar pe mine m-ar face să mă simt bine. Nu știu unde m-aș duce dar în primă instanță aș încerca să o rog pe mama să-mi dea bani să stau la cămin dacă nu aș încerca la prieteni, rude... orice doar să nu stau acolo.
Oricum sunt de părere că doar tu ști ce e bine de făcut așa că fă ce simți nu ce-ți zic alții, dar dacă mai ai nevoie de ajutor, contactează-mă.

| CristinaElena96 a răspuns:

@Jelli, Ai pus o intrebare aici sa te certi cu utilizatori? Halal caracter fato, nu o sa ajungi prea departe!

| anonim_4396 explică (pentru CristinaElena96):

Nu! Nu mă cert, vreau doar să îmi lămuresc nişte lucruri, şi astfel să revină ei şi cu un alt sfat în funcţie de ceea ce am spus.

Am pus o întrebare ca să fiu ajutată, să văd nişte opinii obiective (dacă ceream ajutorul celor cunoscuţi puteau fi subiectivi din cauza unor eventuale prietenii cu bunica! ), aşa că dacă se poate altă dată te-as ruga să gândeşti mai profund înainte de a da cu piatra... cel puţin la întrebările mele.

| LoStEyEs a răspuns (pentru CristinaElena96):

Baaaaaaaaaaai, asta e o intrebare! si cred ca are nevoie de mare ajutor. e o intrebare importanta si serioasa, nu ca celelalte: " care este culoarea voastra preferata? ". Aici nu este o gluma straight face Este viata ei in acest joc. Asa ca nu mai veni tu pe-aici daca nu recunosti cand o intrebare e serioasa. pe pariu ca n-ai citit toata intrebarea si nici toatae raspunsurile, deci de ce te bagi unde nu-ti fierbe oala? Ea a cerut ajutor, nu sa o judeci! nu a pus intrebarea ca sa se certe cu ceilalti utilizatori/ prieteni. Acum sa nu crezi ca ii iau apararea, eu zic doar adevarul. Si ma doare faptul ca nu intelegi ca in aceasta intrebare este in joc viata ei. Are nevoie de sfaturi, nu genul de prostii de comentarii de acest gen, ca al tau straight face Halal comentariu, fato! Nu o sa ajungi prea departe cu aceste raspunsuri ( ca tot mereu o sa iei nefolositor/ stupid la toate comentariile, doar sunt sigura ca o sa fie stupide in continuare daca nu iei in serios intrebarile serioase ) Numai bine happy

| CristinaElena96 a răspuns:

@Losteyes,sunt la aceeasi varsta ca ea,imi respect bunicii care m-au crescut,insa sa-ti spun o chestie: bunica mea,si pe mine ma pocnit poate de nenumarate ori,insa nu i-am raspuns cu aceeasi monedawinking,intelegi? inainte sa-i dai un raspuns,nu ar trebui sa o judeci,insa sa fii sincera,daca azi o pocneste pe bunica ei,maine pe mama ei,si eu am Tupeu,dar prea mult strica,intelegi>? nu m-am bagat asa in seama,i-am zis-o pe fata. Apreciez la Jelli foarte mult curajul, si oarecum tupeul, dar prea mult strica.Si pentru curiozitatea ta, daca ma intelegi am citit de 2 ori intrebarea, ar trebui sa gandesti de 2 ori inainte sa scrii, nu cred ca ai tu dreptul sa-mi spui sa nu-mi dau cu parereawinking.Eu am gandit de 2 ori inainte sa scriu,si iti spun sincer ca nu stiu daca a ajutat-o raspunsul meu,dar macar sa o trezeasca la realitate, fara sa viseze.Te rog frumos ca alta data, nu stiu experienta ta de viata si prin cate ai trecut la doar 13 ani,dar te rog nu te mai baga asa,unde arunci doar jigniri,si eu am jignit-o,poate, pe Jelli, dar nu am facut-o cu atat rautate cum o faci tu! PS: Jelli, daca te-am jignit cu cv imi cer scuzewinking

| LoStEyEs a răspuns (pentru CristinaElena96):

Eu nu am spus sa nu-ti dai cu parerea straight face am zis ca ea are nevoie de raspunsuri serioase, si nu de acela, care a fost chiar stupid. Poti s-o citrsti de 10 ori, degeaba daca nu esti atenta la ce citesti. AI dreptate in aceasta privinta, in a-ti nu lovi parintii/ bunicii. Uita-te la raspunsurile mele la aceasta intrebare, si ai sa-ti dai seam. Poi am bagat jigniri, desigur straight face Ce eram sa fac, sa tac din gura?! EU cred ca are nevoie de ajutor, si nu de raspunsuri nefoloritoare. Ai dreptate, sunt reaaaaaaa devil Not straight face Sunt de partea dreptatii si adevarului. Daca te deranjeaza adevarul, n-am ce sa-ti fac! Daca nu esti suparata pe mine, bine. Daca nu, iarasi binewinking happy Te pup kiss

| LoStEyEs a răspuns (pentru CristinaElena96):

Oooooooooo, dar stai. mai e ceva :O ce faci ma', n-ai altcevea sa te " razbuni " pe mine decat sa-mi dai stupid la toate raspunsurile? Hai cu asta ai facut-o lata laughing Kids straight face

| LoStEyEs a răspuns (pentru LoStEyEs):

A da, scuze, uitasem partea cu anii: daca esti de aceeasi varsta cu mine, nu crezi ca ar trebui sa mai evoluezi? sau tu faci si autostopuri, ca e prea greu pentru tine sa evoluezi, evoluezi, matureizezi incontinuu. saraca, cred ca e foarte obosita de la atat " evoluat " : 0 sad

| Urzi23 a răspuns (pentru LoStEyEs):

LoStEyEs a răspuns (pentru LoStEyEs):

A da, scuze, uitasem partea cu anii: daca esti de aceeasi varsta cu mine, nu crezi ca ar trebui sa mai evoluezi? sau tu faci si autostopuri, ca e prea greu pentru tine sa evoluezi, evoluezi, matureizezi incontinuu. saraca, cred ca e foarte obosita de la atat " evoluat " : 0

Vad o miorlaiala si nu pricep cine se cearta cu cine, LoStEyEs zbirlita la LoStEyEs cum o fi asta ca nu pricep?

Uite o chestie pentru voi, cum o impartiti ufff nu stiu

"Un pisoi este atat de flexibil incat ai impresia ca este dublu; partea din spate a corpului este echivalenta cu un alt pisoi, cu care partea din fata se joaca. Pisica nu decopera ca are o coada care ii apartine pana cand nu calci pe ea." Henry David Thoreau

"Fericirea este precum pisica, daca incerci sa o ademenesti sau sa o chemi, te va evita cu indarjire; nu va veni niciodata. Dar daca nu ii acorzi nici un pic de atentie si iti vezi de treaba, o veti gasi frecandu-se de picioarele tale si sarindu-ti in poala". William Bennett

"Colidand prin gradina din spatele casei sau lancezind langa foc, pisica ramane, totusi, la doar o mustata distanta de salbaticie". Jean Burden

"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil". Jean Cocteau

"Cea mai mica dintre feline este o capodopera". Leonardo Da Vinci

"Pisica: Un leu pigmeu care iubeste soarecii, uraste cainii si patroneaza fiintele umane". Oliver Herford

"Nu exista pisici obisnuite". Colette

"Un pisoi obisnuit isi pune mai multe intrebari decat orice copil de cinci ani". Carl Van Vechten

"Dupa cum orice detinator de pisica stie, nimeni nu poate detine o pisica". Ellen Perry Berkeley

"Dumnezeu a creat pisica pentru ca omul sa poata avea placerea de a ingriji tigrul". Fernand Mery

"Dintre toate creaturile Domnului, exista doar una care nu poate fi facuta sclava a biciului. Aceea este pisica. Daca omul ar putea fi incrucisat cu o pisica, omul ar fi imbunatatit, dar ar deteriora pisica". Mark Twain

"Pisica are prea mult spirit pentru a nu avea inima". Ernest Menaul

"Pentru a face baie unei pisici este nevoie de forta bruta, perseverenta, putere de convingere... si o pisica. Ultimul ingredient este, de obicei, cel mai greu de obtinut". Stephen Baker

"Oamenii pisica sunt diferiti, in sensul ca, in general, sunt foare non conformisti. Cum ar putea sa fie, din moment ce viata lor este condusa de o pisica?" Louis J. Camuti

"Unii oameni spunca pisicile sunt ticaloase, diabolice si crude. Adevarat... si au si alte calitati exceptionale". Missy Dizick

"Pisicile stiu cum sa obtina hrana fara munca, adapost fara limitarea libertatii si dragoste fara pedeapsa". W.L. George

"Pisicile par sa mearga pe principiul ca nu strica niciodata sa ceri ceea ce vrei". Joseph Wood Krutch

"Daca esti demn de afectiunea ei, o pisica iti va fi o buna prietena, dar niciodata o sclava". Theophile Gautier

"Multi dintre noi prefera ca pisicile noastre sa arate un strop de slabiciune. Nu ma voi simti niciodata linistit in compania oricarei pisici care intra in casa mea cu o expresie de sfanta". Beverly Nichols

"Este foarte dificil sa obtii afectiunea unei pisici. Este un animal filozofic... unul care nu isi plaseaza afectiunea oriunde". Theophile Gautier

"O pisica are propria ei opinie despre fiintele umane. Nu spune prea multe, dar iti poti da seama si singur ca nu ai vrea sa auzi tot adevarul". Jerome K. Jerome

"Problema cu pisicile este ca nu au pic de tact". P.G. Wodehouse

"Cine ar putea sa creada ca nu exista suflet in spatele acestor ochi atat de stralucitori". Theophile Gautier

"Un om trebuie sa munceasca toata viata pentru ca personalitatea sa sa ramana in viata. Pentru pisici este mult mai usor, tot ce trebuie sa faca este sa stropeasca putinm iar prezenta sa va ramane acolo ani multi de zile ploioase". Albert Einstein

"Pisica mea nu vorbeste cu mine la fel de respectuos pe cat vorbesc eu cu ea". Colette

"Daca un caine iti sare in poala, este pentru ca te indrageste; dar daca o pisica face acelasi lucru, este pentru ca in poala ta este mai cald". Alfred North Whitehead

"In antichitate, pisicile erau venerate ca si zeii si nu au uitat niciodata acest lucru". Autor necunoscut

"Pisicile sunt mai inteligente decat cainii. Nu poti sa convingi opt pisici sa traga o sanie pe zapada". Jeff Valdez

"Imi plac porcii. Cainii ne privesc de jos. Pisicile de privesc de sus. Porcii ne trateaza ca pe egali". Sir Winston Churchill

| LoStEyEs a răspuns (pentru Urzi23):

Eu am raspuns pentru iorycristy happy oricum, mi-au placut frazele asteawinking Si TOATE m-au descris perfect!hee hee Doar de asta sunt animalele mele preferate: ma descriuhee hee P.S. Pentru cine chiar vrea sa ma cunoasca, cititi raspunsul lui urzi23 happy

| CristinaElena96 a răspuns:

Copile( si eu sunt copil,ca sa nu mai ai ce comenta) mai citeste odata,si inca odata pana observi ultima parte( in care mi-am cerut scuze lui Jelli,daca as deranjat-o raspunsul meu ), nu sunt la aceeasi varsta cu tine, sunt cu 2 ani mai marewinking si not,nu am sa-ti dau stupiduri,pentru ca nu sunt genul care sa ma razbun,ma supar pe moment,dar nu ma razbun,si nu stii tu cat si cum am evoluat,doar din niste raspunsuri cum nici eu nu am dreptul sa te fac inculta si alte chestii de genul,pentru ca nu te pot caracteriza dupa niste raspunsuri,as prefera sa ne oprim aici, daca esti draguta, sa ramana doar niste discutii contradictorii si sa nu se transforme in cearta.Nu,draga,problema este ca tu ai aruncat cu jigniri cand puteai sa explici frumos tot ceea ce ai scris tu acolo.In fine,m-am abtinut cam mult,ca as avea si eu sa-ti spun, cate mi-ai spus si tu mie, dar nu mai conteaza nu pot sa arunc cu jigniri in tine cum ai facut tu cu mine.Mult succes

| LoStEyEs a răspuns (pentru CristinaElena96):

Poi uite, eu macar n-am dat raspunsuri stupide. De obicei, caracterizezi utilizatorul/ persoana dupa raspunsurile date. Nu-i normal? Scuza-ma daca iti raspund, dar cu ce ( ma rog eu ) ma vei insulta? thinking thinking Hai ca sunt curioasa laughing Ce-am scris? Am scris parerea mea. Si sfatul meu. Nu cred ca sunt draguta. De fapt sunt nervoasa. Tu desigur esti draguta ca te-ai abtinut. Nu trebuie sa te abtii. Da tot afara! ( daca ai ce da, pentru ca nu cred c-am gresit cu nimic )winking Si ce jigniri? thinking Te-am jignit daca te-am caracterizat dupa raspuns? thinking Mult succes si tie iti doresc in viatawinking

| CristinaElena96 a răspuns:

In fine, nu mai conteaza.

| Remus82 a răspuns:

Un matur si inteligent n'ar proceda asa ci s'ar controla.Un scapat din mainile parintilor ar face asa cum tu ai facut.Libertatea te'a facut sa-ti iei lumea in cap crezand ca le stii pe toate, si nu e asa crede'ma.Ai de invatat atat de multe de la viata si de a o trai destula vreme pana vei inchide ochii pentru totdeauna.Tu ai de lucrat foarte mult la caracterul tau,care de pe acum are nevoie de ajutor: educativ, sustinut moral, probabil si fizic.Vei intelege tot ce'ai facut,ca ai gresit,cand vei inainta in viata odata cu maturizarea, toate la timpul lor. Daca mama sau bunica se comportau ca tine ar fi trebuit sa fie si ele pe site sa ne ceara si ele ajutor. Punete pentru cateva minute, ore in locul fiintelor care'ti sunt aproape.Procedeaza cu intelegere oferind intelegere si respect.Ti se va raspunde la fel. Sper sa o scoti la capat; multa fericire sa ai!

| anonim_4396 explică (pentru Remus82):

''Un matur si inteligent n'ar proceda asa ci s'ar controla'' - ai dreptate! Atunci, bunica de ce mai dă în mine? Înseamnă că eu sunt cea copilăroasă şi proastă sau cine?

Nu mă pot pune, scuze. Nu ştiu şi mi-e greu să îmi imaginez cum e să fii laş, să treci la jigniri şi ameninţări când eşti lipsit de argumente şi să îţi placă să fii autoritar, doar aşa de dragul de a pune pe cineva să facă tot ceea ce vrei tu.

Şi nu, nu le ştiu pe toate. Dar ei nu au habar nici de ce îmi impun anumite reguli. Dacă le cer să explice acţionează josnic aşa cum am spus mai sus, şi iar am sentimentul că nici tu nu ai citit toată întrebarea. Aşa că la faza asta tot ştiu mai multe decât ei, eu ştiu să îmi susţin afirmaţiile şi nu fug de situaţie, iar dacă sunt învinsă îmi recunosc greşeala şi mă supun.
Că tot veni vorba: argumentează-mi, te rog, de ce consideri că nu le ştiu pe toate în această situaţie. Nu mă înţelege greşit, nu contează dacă sunt de acord cu tine sau nu.
Aş oferi respect dacă aş aprecia ceea ce fac ei. Respect = apreciere + teamă + ireproşabilitate. Şi nu crede că sunt chiar aşa liberă, dar nu înţeleg de ce să nu fiu? Vezi ce i-am zis Klarei.

| Remus82 a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilaroasa ca scuze proasta crescuta ai fi...Atunci inteleg ca familia are si ea o parte din vina pentru ca nu stie cum sa te ia, dar si tu daca pricepi treaba supunete. Explica unde se greseste si sa gasiti o cale de intelegere.Ei stiu de ce se intampla la voi asa iar tu stii dar nu intelegi ca nu ai rabdare.Cu timpul le vei intelege; te vei potoli.

| anonim_4396 explică (pentru Remus82):

Proastă crescută sigur nu sunt, poate prost crescută.
Păi nu pricep treaba, aia e problema! Tu ce ai pricepe din asta?
Hai să îţi dau un exemplu banal de ceartă:
Ea: Culcă-te! E deja ora 10.
Eu: Nu mi-e somn.
Ea: Dacă nu te culci, îţi tai internetul!
Eu: Dar de ce să îmi tai internetul? Nu are nicio relevanţă.
Ea: Ca să nu mai ai pe ce să stai şi să nu dormi.
Eu: De fapt, eu adorm când sunt setată şi suficient de obosită. Dacă mă bag în pat la ora 10, stau şi mă uit pe pereţi până mă culc, aşa că ar trebui să mă legi la ochi sau să scoţi pereţii sau să citesc. Prefer să folosesc timpul având o activitate, care oricum mă oboseşte.
Ea: Păi pune-te în pat ca să adormi! (adică total aiurea aruncată replica)
Eu: Păi cum să îţi explic iar? (mai spun o dată ce i-am zis mai sus, că prin repetiţie poate îi intră în cap, dar cu alte cuvinte).
Ea: Păi şi altfel cum te scoli dimineaţa? (adică iar aiurea)
Eu: Asta implică o altă metodă. Va trebui ca în vacanţă sau chiar acum pe timpul şcolii să am ceva ambitie şi să mă trezesc brusc foarte devreme. Astfel, fiind mai obosită, vine somnul de la sine şi mă culc exact când vreau, abţinându-mă până la o anumită oră, de care nu trebuie să trec că mă dereglez. Apoi, vine totul de la sine.
Ea: Mdaaa, bine, văd că nu se poate discuta cu tine, că tot pe a ta o ţii, nu vei ajunge nicăieri, eşti obraznică bla bla/ Trezeşte-te dimineaţa şi mai vedem!/ (palmă).
Eu: Ce nu îţi convine? Mă poţi contrazice?
Ea: Acum mă duc şi iau foarfeca să îţi tai firul de internet!
Eu: Doar aşa, că te simţi tu mai satisfăcută că mă faci să mă simt rău?
Ea: Ca să te culci, de-aia!
Eu: O luăm de la capăt?
(...)
Aceleaşi repetiţii. Tu ce ai înţeles şi ce părere ai happy? Eu le explic, dar ei nu pricep.

Noapte bună, eu mă culc acum.

| Remus82 a răspuns (pentru anonim_4396):

@Jelli intentionat pusesem ''proasta crescuta'', ca sa nu te fac prostuta, n'ai experienta.Nu am inteles din repetitiile tale decat irelevanta lucrurilor, unde chiar puteai trece peste ele, si cu calm.Si nu cu agresivitate.Ai unde pune capul pe perna,ai unde manca,te spala s.a.m.d esti inca sub tutela parintilor,esti copil,chiar daca ti se pare ca nu gresesti si ei gresesc, asta'i inca o dovada ca nu macerezi situatiile ca n'ai experienta, nu stii multe.
@Eliana te felicit pentru raspuns foarte echilibrat se observa ca ai o experienta in spate.

| anonim_4396 explică (pentru Remus82):

Irelevante lucruri, ştiu, dar nasc aşa nişte discuţii, care au degenerat până la bătăi.

| Elianna a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit si recitit ce s-a spus pană acum aici. Parerea mea este că pe tine te va ajuta în viată doar o carieră militară. Cand vei putea executa ceva fară sa carteşti,fără să treci totul prin judecata ta. Să nu comentezi "de ce","pentru ce",etc. Fiind copil (sau soldat,să zicem),teoretic,cei mai trăiţi în viata,adică mai bătrani (sau superiorii in rang) au mult mai multe informaţii despre viată (sau armată) decat tine şi văd totul din altă perspectivă decat un singur om. Si pot lua decizii in cunostiintă de cauză.
Bunica ta,traind atatia ani, stie ca dacă nu îţi odihnesti corpul noaptea,a doua zi dai randament mai scazut la orice faci si nu este în avantajul tau. Desigur ca ea stie aceste lucruri prin prisma experienţei de viata pe care o are. Desigur ca sunt si exceptii,dar nu oricine traieşte din exceptii. Este o vorbă,pe care probabil ca tu nu dai doi bani: "Cine nu are batrani sa îi cumpere", sau asa ceva! Prin prisma vietii traite de ei nu esti obligat de viaţă sa faci aceleaşi greşeli pe care le-au facut ei si poţi să-ţi croiesti viata pe un fagaş mai bun prin sfaturile pe care acestia le pot da. Nu trebuie sa mă rănesc la mană ca să constat că flacara arde, dacă am incredere in experienta celor batrani care imi spun să nu bag mana in foc. Fără legatură cu tine (sau pe aproape) este o cugetare :"Desteptul invaţă din greşelile altora, prostul nici din ale lui". Asta presupune sa iei de bune experientele altora.
Ceea e am spus referitor la cele 10 porunci nu are de-a face cu biserica,unde eu calc de Paşti,la nunti sau înmormantări. Nu! De fapt prin aceste porunci a putut fi tinuta omenirea pe un drum cat de cat moral,etic, pe vremea cand legile oamenilor nu existau. Si greselile pedepsite de biserica se regasesc acum şi in cele pedepsite de legea oamenilor.
Ca o primă concluzie a mea,cred,prin prisma experientei pe care mi-a dat-o viata mea,ca un asemenea copil ca tine este calvarul oricarui parinte. Şi iţi doresc,ca daca nu te va invaţa viata altcumva,copii tai sa-ţi semene leit şi sa traieşti şi tu acelaşi coşmar. Poate ca atunci vei întelege. Eu,ca adult, am trecut prin starile pe care le ai tu acum ca adolescent, ştiu ce furtună este intr-un copil de această varstă si stiu sigur ca, nu mai departe de 18 ani, gandirea ta va fi întoarsa cu 180 de grade faţă de ce spui tu acum. Si parinţii si bunicii tăi ştiu şi ei acest lucru. Si,in felul lor,incearca fiecare sa te tina pe linia de plutire pana vei putea sa decizi singura,să ai discernamant. Ca acum n-ai. Nu este vina ta,dar corpul tau,mintea ta,nu s-au dezvoltat ÎNCĂ la valoarile lor maxime. Minte ta este cat o minge de ping-pong. Ai impresia ca cunosti totul pentru ca necunoscutul din jurul ei este mic. Cu cat cresti si acumulezi cunostinte si experienta de viata,mingea de ping-pong se transforma în minge de fotbal si va continua sa crească,dar atunci iti vei da seama ca necunoscutul din jurul ei este din ce in ce mai mare. De aceea se şi zice ca "Cu cat stii mai mult,cu atat îti dai seama că stii mai putin". Sunt absolut convinsa ca la majorat vei fii lasata sa faci ceea ce vei vrea, pentru ca atunci,aşa au constat medicii, eşti în deplinatatea facultaţilor tale mintale. Si vei opta în cunoştiinta de cauza! Dar cu temelia cunostiinţelor acumnulate pană acum!
Cu regret spun ca nu am copii, dar decat cu un astfel de copil...mai bine mă lipsesc!
P.S. Nu am scris niciodată pe TPU un astfel de post lung! Problema ta este gravă şi necesită multă consiliere. Ar fii bine dacă ai alege din ce-ţi spun adulţii, care stiu ce spun.

| Gabriella_8999 a răspuns:

Daca nu vrei sa se mai bage in viata ta arata-i ca te poti descurca si singura. Poti face,, ceea ce vrei tu" si cu vorba buna. Daca bunica si mamica nu inteleg calm, cu argumente si dovezi plauzibile le fac sa creada ca se inseala.Nu rezolvi nimic dand cu pumnul in masa.Mama ta este presata de bunica ta,apar reprosuri ca are grija de tine si tu ai ajuns sa dai in ea. Evita situatiile de asa natura, fii isteata si incearca sa i-ti faci propiul viitor.Nu esti vinovata ca ai trait in mediul de pana acum, dar i-ti poti da o sansa sa fi tu altfel. Timpul, anii trec.Maine,poimaine,vei avea si varsta cand vei fi lasata sa faci ce crezi tu ca va fi mai bine.Pregateste-te pentru varsta aia.Invata,asigurate de cunostinte si un job bun si atunci vei putea spune ca vei fi fericita, independenta si vei trai dupa bunul plac.Mai asteapta putin si nu uita. INDIFERENT DE FAMILIE NU I-TI VREA RAUL

| anonim_4396 explică (pentru Gabriella_8999):

Calm şi cu argumente? Aşa am procedat mereu, Gabriela. Dar mă enervez cam repede şi simt că ei nu mă înţeleg cu vorba bună... şi chiar dacă sunt calmă, pentru ei devin agasantă când nu mai am replici şi trec ei la violenţă. Mă refer la bunici.

| caractere a răspuns:

Urat caracter ai fata! Cum sa dai ma, intr-o bunica? Dar ieseai din casa, te plimbai putin si te calmai. Daca nu te schimbi, vei ajunge rau! Asculta sfaturile @justitiarului.

| ZvT a răspuns:

Te muti la camin, sunt camine si pentru licee. Stiu ca la facultate platesti intre 80 -150 de lei pe luna.

| LoStEyEs a răspuns:

Nu ma indoiesc deloc ca esti o fata inteligenta si isteata, dar n-ar fi trebuit sa dai in bunica ta sad da, intr-adevar poate e cicalitoare ( ce noroc am ca a mea nu e asa :X, ea e perfecta ), pentru ca la urma urmei, esti in casa ei. si gandeste-te daca, sa zicem, cum e ea mai nervoasa, te da afara in pielea goala? ( mie mi s-a intamplat asa, mama a fost si nu dadusem in ea doar facusem ceva rau, un pic mai rau, dar eram mai mica si aveam doar un maieu, si am avut noroc ca m-am ascuns dupa in colt sa nu ma vada nimeni, cu toate ca era in blocul nostru ). Problema ta e serioasa rau. Ar trebui sa gandesti rational, si sa te gandesti ce optiuni ai. Fa-ti un plan, noteaza-ti toate lucrurile ce trebuie sa le faci ca sa castigi increderea mamei si a bunicilor. Ajut-o cu lucrurile prin casa, fii mai calma ( injura in mintea ta daca vrei, dar nu cu voce tare ), fa-i complimente ( daca vrei iti dau un sfat: te duci pe net si cauti zodia bunicii tale, si scrii: ce le place nativilor cu "..." sa auda, sau cum le place sa fie rasfatati, la mine a mers ). Descarca-te petrecand mai mult timp singura si praticand un sport ( eu badminton si alpinism ).
Deci, daca iti faci un plan ca sa fii " fata cuminte " a casei, va trebui chiar sa fii, si sa apari intodeauna intr-o lumina favorabila. Asa le castigi increderea parintilor ( ma rog, parintii mei stiu deja cum sunt si nu ma schimb, chiar daca nu sunt " foarte " cuminte si nici nu prea au incredere in mine, dar asta se datoreaza faptului ca cateodata le mai raspund, sunt un pic mai rea, si trag concluzii gresite. In plus, nu vreau sa fiu " fata cuminte " care este la scoala ( asa ma trateaza profesorii, ma dau drept exemplu, pentru ca invat foarte bine si sunt cuminte. Macar acasa sa fiu cum sunt eu. De aceea nu ma schimb. ).
Dar eu nici nu prea am de ce. Ca nu sunt foarte cuminte eu, nu e asa de grav la fel ca a ta. N-ar fi trebuit sa dai in bunica ta, ea te-a crescut si te creste in continuare, desi ar putea sa nu o faca, sa te dea la casa de copii sau scoala de corectie daca nu te-ar fi iubit. Hai, las-o pe bunica-ta, dar gandeste-te la mama ta. Nu-i mai creea necazuri, stiind ca ea are deja foarte multe pe cap. Si in plus, ea s-a mutat doar pentru tine. Sunt sigura ca i-ar fi mult mai bine acolo decat intr-o casa mica, cu o mama cicalitare ( bunica ta ), si cu o fata care raspunde si e rea. Fii isteata si ai grija mare la ceea ce faci, pentru ca familia ta iti vrea numai binele.
Oh, da, eram sa uit. Ca sa o trimiti pe mama ta inapoi trebuie sa fii cuminte si sa nu mai raspunzi, pe scurt, sa te schimbiwinking Si tot ceea ce am scris mai suswinking BAFTA, sper sa te schimbi si sa reusesti sa castigi increderea bunicilor si a mamei. Te pup kiss

| Aleqa a răspuns:

Eu am o situatie cam identica cu a ta.Numai ca si eu am mancat multa bataie in viata mea, dar nu am dat inapoioh go on.Mult numai am oricum. Uneori sunt agresata fizic si verbal din niste motive banale, parca asa vrea mama sa dea in mine. Daca iau un 8 la scoala, e vai si-amar de mine.De multe ori am vrut sa ma omor din cauza parintilor dar nu am putut pana la capat.

Bunica`ta e cam tupeista, fatalaughing.Am trebuii sa-i spui ca nu asa e normal sa se poarte o femeie de varsta a 3 a.Din contra, trebuie sa fie mult mai matura si sa vorbeasca cu tine nu sa te agreseze fizic.Si daca i`ai dat o palma, care`i faza?
Asta inseamna ca esti 'criminala'? Si eu am mai dat in bunica`mea si ma para parca era copil dala mic de gradinitaoh go on.

Daca chiar nu vrei sa te duci la un liceu dintr`o localitate rurala, fugi in armata.Acolo e mult mai bine.Si eu am vrut sa ma duc, dar era mult mai departe si nu`mi permiteam.

In concluzie, ai grija de tine si baftahappy.

| Sabin91 a răspuns:

Cine nu ti'a lins rana si te'a luminat le'au fost raspunsurile nefolositoare. Putem constata ca pe site mai multi sunt imaturi si retardati.Un schimb de idei experiente la ei e impotriva.@Jelli esti o persoana neingradita iar cele ca tine vor avea de suferit din cauza felului de a se purta.Doresc sa ai copii pe viitor si sa nu fie ca tine.Noroc!

| anonim_4396 explică (pentru Sabin91):

Nu am dat nefolositor şi stupid, în afară de lorycristy şi încă unul. Nu am zis că sunt nefolositoare, dar Urzi asta e bolnavă rău în primul rând că mă caracterizează fără să mă fi văzut vreodată, ai văzut?

Şi nu am înţeles la ce te refereai cu imaturii şi retardaţii şi cu schimbul de experienţe. Poţi reformula? Mersi.

| Sabin91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faceam referire la toti care te'au luminat cu experienta lor trecutul prin viata nu le'au fost aprofundate raspunsurilewinkingCu placerewinking
p.s: ma bucur ca ai ales funda care are rapsunsul demn de luat in seamawinking

| LoStEyEs a răspuns (pentru Sabin91):

Robotelul a ales funda laughing in functie de dupa cate voturi a avut raspunsul respectiv, si pot spune ca a avut foarte multewinking

| Sabin91 a răspuns (pentru LoStEyEs):

Mersi nu stiamhappy

| anonim_4396 explică (pentru Sabin91):

Cam aşa ceva, dar nu contest valoarea răspunsului. 90% meritau, aşa că nu am vrut să fac diferenţe.

| LoStEyEs a răspuns (pentru Sabin91):

N-ai pre cewinking

| BeastMaster a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea.nu stiu exact care este problema ta, in afara de aceea ca te crezi cam superioara. Cum adica sa ii raspunzi BUNICII tale cu aceeasi moneda?! zau asa cine dr*** te crezi tu? Lasand varsta la o parte ar trebui sa ii multumesti ca isi pierde timpul si banii pe o sclifosita. Revenind. stai linistita ca nu o sa mori daca o sa stai si cu mama si fiica sa.
PS: Ce ma enervati astia care daca sunt parintii despariti sau chesti de genul asta va victimizati de parca altii nu ar avea probleme mai mari.

| anonim_4396 explică (pentru BeastMaster):

Nu mă victimizam. Tu ai părinţii divorţaţi ca să ştii? Mă cred o tipă care ştie să îşi susţină argumentele şi nu acceptă ceea ce nu pricepe. Şi nu mă cred cam superioară, ci probabil superioară, că nu prea are grad de comparaţie.

| BeastMaster a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca sunt si ai mei divortati? Sau daca nu am? Ce iti pasa? A stai, sau crezi ca nu inteleg prin ce treci( daca terci prin ceva ). Si parca spuneai ca nu iti place violenta, dar iti susti ''argumentele'' astfel?

| anonim_4396 explică (pentru BeastMaster):

Nu îmi susţin argumentele astfel. Le explic frumos, calm, cu argumente, dar când ceva nu le convine sau nu au ce să îmi răspundă, EI recurg PRIMII la violenţă, în loc să vorbească şi să îmi dea replică. Eu nu am plesnit niciodată pe nimeni din proprie iniţiativă, m-am lăsat bătută, iar după vreo 6 luni de certuri am dat prima palmă, dar nu te gândi că am călcat-o în picioare sau cine ştie ce, chiar dacă ea m-a dat şi cu capul de uşă, dar asta e altceva. Tu ai înţeles greşit.

| BeastMaster a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu tot cred ca nu ar fi trebuit sa faci asta. Pune-te si tu in locul bunicii tale. Poate ca te-a batut dar si tu ai zis ca nu iti plac copiii mici fiindca asa e,cateodata sunt enervanti( asa am fost toti) si mie imi vine sa ii plesnesc, desigur mai din joaca, si poate bunica ta chiar a avut motive, nu stiu eu ce ''prostioare'' ai facut, dar mai bine ii explica-i frumos si iti cereai iertare. Sunt sigura ca nu s-ar mai fi complicat atat.

| Trolli a răspuns:

Eu zic sa-ti ceri scuze, chiar daca iti calci onoarea, chiar daca asta este cel mai greu lucru. Tu ai gresit lovind-o pe bunica ta, trebuie sa-ti asumi greselile facute. Nu zic ca bunica ta nu a gresit, dar de bine de rau te-a lasat sa stai cu ea in casa, ti-a oferit un adapost. Batranii sunt dificili, dar si adolescentii la fel. Imi place de tine ca la aceasta varsta ai o personalitate puternica, totusi invata sa lasi un pic de la tine, sau macar lasa sa se inteleaga asta. Stii vorb aia: Zic ca tine, fac ca mine. Si nu, nu trebuie sa fii lingusitoare, ci sa arati putin respect.
Plus de asta, gandeste-te la mama ta si la surioara ta. Chiar crezi ca merita sa fie tot timpul suparata din cauza neintelegerilor dintre tine si bunica ta?
Multa bafta!

| Trolli a răspuns:

Eu zic ca este putin exagerata faza cu: daca dai o palma, o vei da si pe a doua si vei ajunge cea mai mare infractoare, puscaria te mananca, doar o cariera militara de va ajuta etc.

Nu-ti iau apararea, ai gresit lovind-o (cum de altfel si ea a gresit grav dand in tine), chiar daca ai fost provocata, chiar daca a fost autoapărare. Ti-am zis, sincer nici eu nu stiu cum as fi procedat, poate as fi lovit si eu, chiar daca urasc violenta. Din fericire eu nu am avut astfel de probleme, ai mei nu m-au batut niciodata.

E usor sa judecam ca simplii spectatori.
Dar intr-o ploaie de palme si lovituri voi ce ati fi facut?
Acum pe bune...
Ea are doar 14 ani, poate comportamentul ei este putin cam rebel: face ce vrea, nu asculta de adulti (specific varstei), vesnica problema intre generatii. Dar si bunica ei este putin cam exagerata. Trebuia sa o lase sa stea cat vrea, a doua zi daca era obosita si cadea din picioare, sau doarmea pe banca la scoala, isi dadea seama ca somnul este important etc. Bunica trebuie sa fie cea matura in relatia lor, sa stie cum sa se apropie de ea, nu prin amentirari si pedepse, asa o indeparteaza. Bunica lovind-o nu este si ea "infractoare"? Nu-i trebuie si ei o cariera militara?

| Remus82 a răspuns (pentru Trolli):

@SecretJ intr'o ''ploaie de palme si lovituri'' as fi facut sa nu le iau sau fugind pe la mama care m'a facut.@Jelli are nevoie de mama si tatal ei.

| Trolli a răspuns (pentru Remus82):

A zis in intrebare ca sta cu bunicii pentru ca studiaza in Bucuresti. Unde sta mama ei este doar un liceu de arte si meserii, parintii sunt divortati, mama s-a recasatorit.
Da, poate are nevoie de mama ei. Evident ca este o fata care are probleme acasa, nu? Dar ea nu are nevoie de critici, ci de sprijin, de intelegere. Si trebuie sa o facem sa-si dea seama ca si ea a gresit!

| Remus82 a răspuns (pentru Trolli):

@SecretJ asta am si facuthappy.Sa gaseasca o cale de intelegere. Bunica si toti ai ei ii vor binele.Sa priveasca peste certuri ca in adancul lor sunt oameni.

| Trolli a răspuns (pentru Remus82):

Asa este, ai ajutat-o cu un sfat, si sunt sigura ca apreciaza. happy

| anonim_4396 explică (pentru Trolli):

Mulţumesc mult de înţelegere.

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

Multa bafta, si cum a zis si @mihaela32 Capul sus!

| BebeStrumf a răspuns:

Daca nu esti de acord cu ei esti impotriva.Stai la Bucuresti si fa'ti viata,langa ai tai nu prea ai sanse. Bunicata e ca si amanetul,e buna cat iti da ca dupa... daca se impotriveste iese cu batairolling on the floor)))
Poti fi cum vrei, pentru ca asa te'ai nascut, cu temperamentul coleric.Dar sa nu uiti de cei 7ani de acasa care te ajuta in lume.In principal, faci cum esti invatata si te duce bibilica.Si eu's ca si tine,dar cand e vorba de respectat punctul de vedere alor mei, ma execut, pentru ca stiu ca au dreptatehappy

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Umbla prin popor vorba "Ciinele nu musca mina care il hraneste" dar tot prin popor se spune "Nu incalzi sarpele la sin ca te musca"
Tu aplici logica inversa,primesti bine raspunzi cu rau.
Tu fiind ateista (atee) nu pot da un raspuns din punct de vedere Religios. Incercam sa dau ex din Sf Scripturi,la nevoie citeva citate si din Coran si la budisti gasim chestii bune.Dar la tine nu ajuta, ca tu esti in perioada de negare totala, deci prin religie nu ai leac.
Raspunsuri de bun simt ai primit dar sari la beregata utilizatorilor ca un Pit Bull Terrier http://www.youtube.com/watch?v=BmHuhErftAE&feature=related
Urmareste filmul te rog acolo vezi 2 actori, cel care se rupe in figuri esti tu, adevaratul raspuns il ai la final.

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Tu ai nevoie de un Psihiatru ca Psihologul este depasit de situatie. Apoi consiliere cu psihologul cel putin pina la majorat

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Hai că îţi răspund aici.
Dănuţo, nu mai nega că nu eşti tu. Doar schizofrenica aia caută în profilul utilizatorilor care se iau de ea să îi acuze de anumite chestii degeaba, total pe lângă subiect, ce ţin în mare parte de punctaj şi de întrebări (care nu ştii din ce perioadă sunt sau dacă la mişto sau nu). Doar ea îşi şterge răspunsurile ca să aibă un raport bun de funde. Doar ea scrie matematic când nu e cazul, parcă dintr-o respiraţie dar apreciez că ai început să foloseşti semne de punctuaţie. Doar ea vine cu tot felul de articole copy-''păstuite'' cap-coadă, filme etc. pentru a se da deşteaptă probabil. Doar ea repetă de enşpe ori acelaşi lucru (cum era aia cu analfabetismul funcţional).

În fine, apreciez că nu îmi bagi religia pe gât, e un pas bun.

Ah, şi vezi că am fost la psihiatru. Nu am nevoie de tratament medicamentos şi nu am nicio boală. Cu psihologul mă mai gândesc.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna ziua ti-am dat…
,,, Si nici macar n-am dat, ci doar am raspuns la buna ziua
Sesizezi diferenta?

urzi 23 CRĂCĂNEL (din fund, dreapta): Nu pot să dau de nenea Iancu, și l-am pierdut și pe frate-său... (văzând pe Pampon Jelli) Pe ăsta nu l-am cercetat,,,,, Acuma îl văz întâi. (Pampon bate iar în masă; Urzi23Crăcănel coborând doi pași, tare și cu ton de sfidare melodramatică) Eu sunt Bi-bi-cul,,,,
Jelli PAMPON (sărind): Bibicul!
Jelli PAMPON (își scoate masca, fioros, gata să se repează): A! care va să zică mă căutai, Bibicule? bibicul=danuta
urzi23 CRĂCĂNEL (potrivindu-se să-și ia vânt de scăpare) : Da, nene Iancule.
Jelli PAMPON (același joc crescendo): Și eu te căutam, Bibicule! (se repede.)
urzi 23 CRĂCĂNEL (dându-se pe după o masă): Să nu dai! să nu dai! că fac scandal,,,,,Chem poliția,,,,,,,,,stai să ne deslușim!
Jelli PAMPON: Mișelule, să ne deslușim, 'ai? După ce mă ataci la sacrul meu amor; amăgești o ființă nevinovată,,,,,, o femeie,,,,, femeie! ochi alunecoși, inimă zburdalnică!
Urzi 23 CRĂCĂNEL: Nu minț,,,, Nu da! nu da! că fac scandal. Să ne deslușim: e încurcătură la mijloc,,,,,,, Spune care femeie.
Jelli PAMPON: O știi bine, Danuta,,,,,
urzi23 CRĂCĂNEL: Nu cunosc nici o Danută. Pe amanta mea o cheamă Mița,,,,
Restul il cunosti sper
Vad ca pina acum ai identificat cel putin 11-12 danute pe aici. Spor la gasit danute dar sa nu mai dai in bunica ta si sa o iubesti pe sora ta.Sa respecti pe mama ta si pe bunicii tai.La un sfat de bun simt tu raspunzi,,,,,,,,
Ps1 sa nu fugi de acasa ca o sa ajungi sa te vinda ca pe marfa cine stie ce golan
Ps2 Vei fi si tu mama si vei trage la fel Prin popor se spune "cum asterni asa dormi"
Ps3 Te pregatesti sa participi la emisiunea "copii spun lucruri traznite"

| KlaraWeiss a răspuns:

Buna! Cred ca cel mai bun sfat e cel pe care ti l-a dat "justitiarul". Recunosc ca nu prea inteleg copiii de azi. Cand eram eu mica nu se pomenea ca noi, copiii, sa "facem tot ce vrem" nu numai in familia mea, in nicio familie pe care am cunoscut-o. Atata vreme cat parintii erau aceia de care depindeam, era necesar sa ii ascultam si sa ii tratam cu respect. De lovit, nici vorba! Recunosc, eu eram tare cicalitoare, faceam traznai, am mancat si bataie uneori, dar sa imi lovesc parintii sau bunicii ba. Orgoliul prea mult nu e bun, sa stii. Mie imi pare rau de fiecare mica cearta avuta cu bunica mea, acum, ca nu mai este. Presupun ca iti iubesti si tu rudele, nu? Cel putin asa cred desi, din ce ai scris, nu se prea vede.

| anonim_4396 explică (pentru KlaraWeiss):

Bă, voi ce nu înţelegeţi? Am scris clar că EA A DAT PRIMA! O vreme am ripostat, dar eram prea nervoasă. Şi ce voiai să fac, să mă las bătută?
Din câte văd, nimeni nu mi-a explicat ce anume să fac atunci când mă loveşte. Interesantă treabă.

Şi de ce să nu fac orice vreau, din moment ce nu afectează pe nimeni, şi nici pe mine fiind viaţa mea, eu suportând consecinţele? Dacă îi zici unui copil să nu bage mâna în foc, fix aia va face din cauza curiozitaţii (sau alte cauze, mă rog). Va vedea că se arde şi nu va mai repeta. Dacă ceea ce spun eu este greşit, măcar să mă lase să descopăr în timp, să mă fac cu o experienţă şi să nu mai greşesc în viitor. Unele lucruri nu pot fi evitate la nesfârşit, chiar dacă să zicem că asta încearcă ei.

Şi văd că nu mi-ai citit toată întrebarea aşa că am să te rog să o faci şi pe urmă să revii cu un răspuns, dragă Klara, că m-ai scos din sărite. Dacă vrei, dacă nu, nu.

Şi dacă îmi iubesc sau nu rudele, ce?

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles ca ea a dat prima. Daca se repeta, incearca sa suni la Telefonul Copilului. Ceri un sfat, o indrumare.
http://www.telefonulcopilului.ro/

P:S Punandu-ma in situatia ta, probabil as fi reactionat si eu la fel...as fi ripostat, la nervi fiecare actioneaza necontrolat.

| LoStEyEs a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca EA A DAT PRIMA, tu nu ai permisiunea sa dai in ea, nici macar aparandu-te. Draga mea Jelli, toti ti-am raspuns ( aproape toti ) ce sa faci: Nimic. Ar trebui sa-ti fie rusine de motivul certii. Si in plus, intrebarea ta era: " Asadar, cum sa impiedic mutarea ei? ". Si noi ti-am raspuns.
Nu poti face tot ceea ce vrei. Nimeni nu poate, de aceea exista reguli. Vad ca tu faci tot posibilul sa le incalci, motivul problemelor tale. Trebuie sa iti folosesti inteligenta si sa incerci ca " masca cuminteniei " sa nu se mai dezlipeasca niciodata de pe fata ta. Inteleg ca tu esti inca la varsta adolescentei ( si eu sunt, de fapt sunt mai mica ca tine, am 13 ani ), si ca toate lucrurile interzise le luam ca pe o provocare. Tocmai de aceea mama si bunicii te-au educat, ca sa nu mai raspunzi, ca sa nu mai intrii in belele si sa fii mai isteata si cu un pas innaintea tuturor. In loc ca tu sa descoperi in timp si ca ei sa aiba de suferit, mai bine te-au educat, si s-au gandit ca nu vei face foarte multe greseli decat era normal. Dar se pare ca tie nu ti-au convenit regulile astea si ai vrut sa-ti faci de cap. Inteleg, nu vrei sa fii o prizioniera a regurilor si a bunelor maniere ( nimeni nu vrea, dar daca chiar vrei sa faci o impresie buna trebuie sa te supui )
Acum sa iti zic niste lucruri pe care le avem in comun: si eu sunt orgolioasa. Dar nu in fata parintilor, doar cand am dreptate. sunt 100 % orgolioasa la scoala. acasa doar 45%.
Cred ca ar trebui sa-ti pese macar de rudele tale, pentru ca te-au crescut si iubit, si inca te iubesc, ca daca nu, ai fi fost pe strazi. Gandeste-te cate mame si-au nascut pruncii, dar au trebuit sa-i dee la adoptie pentru ca nu aveau posibilitati, cu toate ca si-au dorit sa aiba un copil?
Acum, nu crezi ca i-ar fi mult mai usor mamei tale daca nu te-ar mai avea pe tine? nu ar mai plati: rechizite scolare, material scolar, o gura de hranit mai putin, si celalalt copil de 2 anisori ar fi avut de 2 ori mai multe conditii, pentru ca, cum e normal, mama isi imparte conditiile in functie de cati copii are.
Acum sper ca ai inteles cat de cat ca e grea viata, si nu e usor pentru ei, dar nici pentru tineRabzi acum, si mai tarziu ai sa te relaxezi, cede-ma ca o sa merite efortul ( sunt realista ). Tu acum, daca vrei un viitor foarte bun, trebuie sa-ti stapanesti mania si sa continui cu mediile bune ale tale.
Pa pa happy

| anonim_4396 explică (pentru LoStEyEs):

Să vedemmmm. Nu te supăra că te întreb:
- de ce să nu mă apăr? Chiar dacă e mai mare. Atunci nu prea mai contează, din moment ce ne aflăm pe un anumit subiect unde dăm la o parte realizările. Doar nu vii cu diploma într-o ceartă/bătaie/ce o fi ea că e cam inutil.
- ruşine? Să înţeleg că trebuie să îmi fie ruşine că am opinii proprii, un anumit mod de a gândi. Ea începe cearta (mda, iar eu proastă pentru că sunt cea care continuă). Nu îmi convine să o aud aberând şi venind cu replici de robot când nu mai are ce spune. Nu îmi convine nici să mă las controlată aiurea.
- reguli? Ah, uite una dintre reguli: să mă pun în pat la ora 10. Aiurea, mă vezi acum la 4 dimineaţa... nu am somn, ce să fac. Dar de ce? Dacă sunt programată să dorm târziu, adorm când obosesc şi nu contribuie faptul că am stat şi am holbat ochii pe pereţi încercând să adorm. Tot când mi-e mie somn mă culc, ţi-o zic din experienţă. Mai bine folosesc într-o activitate timpul acela. Când îi spun asta, are o reacţie de doi lei. Zice în cele din urmă că ''bine... faci ce vrei'' + ceva irelevant dar când mă mai prinde a doua zi, cică să mă culc. Nu e în stare să îmi explice, se blochează. Aş fi de acord cu ea şi m-aş culca dacă mi-ar dovedi că ea are dreptate. Ca să ştiu dacă fac un lucru bun sau nu, şi fără garanţia că e mai mare că nimeni nu e fără greşeală.
Altă regulă şi mai stupidă: să merg la biserică. Pe dracu', dacă nu cred în nicio zeitate ce mă mai trimite? Eu mai merg, mai iau nişte lumânări şi aprind ca să se simtă bunica bine şi să pierd pe acolo vremea. Bunica e creştină/credincioasă înfocată, însă în conflictele religioase se pare că mereu bagă argumente tâmpite, nevalabile, iar la sfârşit se enervează, folosind aceleaşi reacţii ca habotnicii noştri de pe TPU, vezi conflictele de la categoria Religie.
Restul, nu îmi amintesc la ora asta. Dar cred că nici nu mai contează.
''in loc ca tu sa descoperi in timp si ca ei sa aiba de suferit, mai bine te-au educat, si s-au gandit ca nu vei face foarte multe greseli decat era normal.'' - să ştii că eu mă informez şi gândesc înainte de a face ceva. Nu sunt ca ăia să facă lucruri interzise că tot ziceai tu ceva (gen fetele care şi-o pun la 12 ani sau mai ştiu eu ce...). Nu. Aici e vorba de opinii şi de reacţii.
În fine. Eu sunt insistentă de felul meu şi nu mă las uşor, aşa că mă voi da peste cap să descopăr eu cum e, chiar fără acord. Scopul scuză mijloacele, dar cu limite.

Cât despre respect că mă întreţin, e cam ca şi linguşeala. Chiar dacă fac toate astea, nu capătă o putere ca să aibă dreptate, şi merită contrazişi (deşi cum ziceam, cred că o să vă urmez sfatul să fiu puţin mai îngăduitoare) deşi nu suport că sunt aşa laşi...

În rest ai dreptate. Sper că mă înţelegi şi să nu îţi par agasantă.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am scris ca si eu am mancat bataie cand eram mica, dar ca nu mi-am lovit niciodata parintii si bunicii, nu? Ceea ce inseamna nu numai ca ei au dat primii, dar si ca numai ei au dat. Nu voi putea niciodata sa ridic mana asupra parintilor mei (bunicii mei nu mai sunt, din pacate, dar acelasi lucru ar fi fost valabil si pentru ei). A face ce vrei fara sa tii cont de ceilalti inseamna egoism. Am citit toata intrebarea ta, sa stii si ti-am dat sfaturi bune, zic eu. Daca pornesti in viata cu ideea ca vei face ce vrei, gresesti. Mai ales cand vei fi mare si vei avea diverse greutati (familie, copii, serviciu). Omul trebuie sa invete si din experientele/sfaturile celorlalti (daca sunt bune, desigur) caci altfel omenirea nu progresa defel daca ne bazam pe invatatul numai din experienta proprie. Sa iti dau acum un exemplu: eram mica si am fost data afara din casa (in curte) de catre bunicul patern iarna, noaptea, doar cu un cojocel pe mine pentru doar faptul ca spusesem "sarut-mana pentru masa mamaie" si nu ii spusesem si lui acelasi lucru. E drept ca n-am stat mult acolo si, biruita de frig, mi-am cerut iertare si m-a primit inapoi. I-am purtat pica, desigur. Dar am ajuns la concluzia ca nu merita sa ma cert cu ei pentru orice fleac, atat vreme cat ei erau cei care aveau grija de mine atunci. Tu, de fapt, ai un orgoliu nemasurat ( ca toata tanara generatie din ziua de azi); zici ca vrei "sa fii tu" si nu " lingusitoare si buna". A incerca sa te porti frumos cu cineva, fara a spune fix ceea ce stii ce il deranjeaza pe celalalt, a tine cont totusi de cuvinte incat acestea sa nu jigneasca pe altul nu inseamna lingusire. Inteleg ca vrei sa fii rea (daca nu vrei sa fii buna asta e concluzia). Esti sigura-sigura ca tonul si cuvintele tale nu au determinat-o pe bunica ta sa te loveasca? Inteleg ca o contrazici daca tu crezi ca nu are dreptate (oare nu are chiar in toate cazurile in care o contrazici?) DAR conteaza MODUL in care o faci, cuvintele si tonul pe care le folosesti, chiar si mimica. Si inca ceva: sa lasi copilul sa faca tot ceea ce vrea (ca sa invete din greseli si sa capete experienta, chipurile), sa creasca asa, ca o buruiana, in legea lui - niciun parinte care isi iubeste cu adevarat copiii nu o sa accepte asta! Iar, la varsta ta, ar trebui sa incepi sa te controlezi. "Egoismul, orgoliul si nervii" se educa si un om matur invata sa le controleze. Si nu e frumos sa vorbesti nici cu "ba" cum mi-ai scris tu mie. In primul rand, sunt mai in varsta decat tine, in al doilea rand, nu ne cunoastem si, in al treilea rand, nu accept un asemenea limbaj nici de la cei foarte apropiati mie dupa cum nici eu nu folosesc asemenea cuvinte. Am citit exemplul tau de cearta cu bunica ta. Da-mi voie sa iti zic ca n-ai deloc dreptate. Nici eu nu dormeam si ma apuca si 6 dimineata citind sau pe internet mai nou. Ani intregi ma ascundeam de mama mea sa nu ma vada ca nu dorm. Si ce am rezolvat? M-am imbolnavit grav, lipsa de odihna ani in sir (caci organismul unui copil are nevoie de foarte mare odihna si cel mai bun somn e cel dintre 10 si 12 noaptea, poti sa dormi tu in rest cat vrei, ca degeaba) mi-a stricat sanatatea si asta nu mai pot recupera. Daca as da timpul inapoi as dormi cand trebuie, as manca ce si cand trebuie. Omul trebuie sa aiba un program de viata, nu sa faca lucrurile asa, ce si cand i se nazare lui. Si da, esti si obraznica si irationala si autodistructiva. O sa vezi mai tarziu ca am dreptate.

| LoStEyEs a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca asta e calea pe care vrei s-o urmezi, daca asta e modul tau de viata, pentru mine nu e nici-o problema happy Ti-am spus aceste lucruri doar ca sa te mai indrepti un pic ( sa fii un pic mai cuminte si celelalte chestiihee hee ). Ti-am spus aceste lucruri doar ca sa nu regreti cand o sa fii mai marewinking Dar daca tie iti place cum esti ( si cu toate ca tu ai spus-o, ca trebuie sa fii mai ingaduitoare ), atunci asa sa fiiwinking Eu doar ti-am dat niste sfaturi ca sa te mai ajut un pic, in rest tu decizi daca le vei lua in considerare sau nu happy
Ti-am mai zis si inainte, esti fata isteata. Toti ti-am spus-o ( chiar si justitiarul ). Poate ma crezi o prostuta de 13 ani, care abia stie ce zice, sau poate te gandesti : " Cine-i asta sa-mi dea mie sfaturi? ". Eu sunt realista. Crede-ma iti vreau numai binele. Si cand vorbim de " bine ", nu ma refer ca altii cand cer funda. Nu vreau nici-o funda. Vreau doar sa te ajut, pentru ca stiu ca esti intr-o situatie foarte proasta.
Te inteleg perfect, de aceea ti-am dat niste sfaturi.Nu-mi pari deloc agasanta, ba chiar m-am interesat in cazul tau. Am citit cu atentie toate randurile scrise de tine.
Acum daca asta e stilul tau de viata si nu vrei sa-ti schimbi decat nervozitatea, este alegerea tawinking Dar daca vrei sau nu sa iei in considerare sfaturile mele, e treaba ta. Eu ti le-am dat doar ca sa te ajut.happy
Pa pa happy

| anonim_4396 explică (pentru KlaraWeiss):

Pff... ce bunic straight face. Regret pentru tine. Şi da, sunt egoistă happy.
Nu are, te asigur dreptate mereu. Dacă ar avea, ar şti cum să procedeze cu mine şi ce să îmi răspundă. Şi toate certurile s-ar încheia big grin.
Cât despre apelativ, virtualul nu prea are vârstă (orice se poate crede oricum pe internet), nu te cunosc, eşti doar o imagine formată după persoana care tastează. Şi eu la fel. După principiul ăsta ar trebui să folosesc şi pronumele de politeţe, cred. Ok, scuze de deranj, şi voi înceta.

Da, şi eu am greşit la faza cu somnul, dar acum cred că mă pot îndrepta singură, iar insistenţele ei sunt zadarnice din cauza metodei greşite folosite de ea. Cum ziceam, nu adorm automat, chiar dacă mă bag în pat la nu ştiu ce oră, stau şi mă uit pe pereţi până mă ia somnul. aşa că prefer să am activitate şi să pic ruptă când e cazul. Dacă vreau să mă îndrept, singura metodă pe care o pot folosi este aceea de-a mă trezi brusc foarte devreme, pentru a mă lua somnul mai repede şi să recuperez orele acelea. E clar că nu ai înţeles nimic din exemplu. O fi şi vina mea.

Iraţionalăăăăă? Şi ea e foarte raţională când crede în Dumnezeu pentru că ''există'', când se ghidează după ''crede şi nu cerceta!'' când încerc să îi spun că îndoiala nu e un păcat, că ai dreptul să discerni sau când îmi spune că ''nu mai cred în Dumnezeu, m-am întors împotriva Lui şi sunt posedată că îl am pe dracu în mine''. Ciudată treabă să te întorci împotriva a ceva inexistent, Klara. Nu ştie să îmi respecte opinia în ceea ce priveşte religia, deşi eu o respect aşa cum e din moment ce nu mi-o impune, deşi ea asta face, deci nu merită respectată din punctul ăsta de vedere.

| anonim_4396 explică (pentru LoStEyEs):

Mulţumesc de înţelegere. Şi tu pari isteaţă, că ţi-am mai citit nişte răspunsuri. Şi nu, eu nu îmi pun niciodată problema cu ''cine e asta să mă sfătuiască'' tocmai din moment ce asta am cerut. Şi nu îmi pasă de vârstă.

Eu le iau în considerare pe fiecare, aleg ce mi se pare potrivit din ele.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa sunt batranii, nu prea ai ce sa le faci. Au prins si alte vremuri in care toti cei mai tineri ascultau de cei mai in varsta, probabil face comparatii si cu copilaria sa, cu propriul bunic. Ei, nu sunt chiar de compatimit, am o prietena ai carei bunici ii bateau chiar si pe parintii ei. Pai sa iti spun ca nu aveau voie, daca se asezau la masa, sa manance inaintea bunicului? Una dintre matusile prietenei mele a incasat o palma pentru ca a rupt o bucatica de paine si a inceput sa manance fara sa fi primit aprobarea sa o faca! Probabil (nu vreau sa spun "sigur", nu o cunosc) iti vrea binele. Fiind foarte credincioasa (tu ai spus), nu vrea ca tu sa ajungi in iad (caci acolo se spune ca ajung necredinciosii). Iar cu somnul te-ai lamurit si tu. Nu zic ca tot ce spune sa faci e OK, tu stii mai bine. Insa, iti spun din experienta, nu iti strica sanatatea. Incearca si tu sa nu o mai contrazici sau fa-o cu alte cuvinte, mai blande, nu atat de categorice, vezi si tu. Poti sa incerci sa te apropii mai mult de bunica ta, sa o ajuti din proprie initiativa la anumite treburi gospodaresti. Poate atunci se va comporta si bunica ta altfel. Parerea mea e ca toti oamenii merita respect, daca stai sa ii cunosti pe fiecare in parte, e imposibil sa existe om sa nu aiba ceva frumos. Stai eventual de vorba cu bunica ta si spune-i: bunico, eu nu mai vreau sa ne tot certam, tin la dumneata, hai sa facem amandoua un efort sa ne intelegem mai bine.

| Twilight a răspuns:

Foarte complicat, intr-adevar. Tu ai foarte multe de discutat cu mama ta. Apreciez ca nu vrei ca familia sa se destrame din nou. Uite sfatul meu: Pe bunicii tai ar trebui sa-i eviti. Vei spune ca n-are cum doar stati in aceeasi casa. Daca bunica zice de ex "du gunoiul" faci ca ea, incearca doar sa-i arati ca o respecti, asta o enerveaza pe ea (ca un copil sa o ia in deradere). Daca tu ai sa faci asa, nu vor mai fi certuri si totul va fi bine. Nu uita sa ii zici mamei tale ce ai pe suflet, ea trebuie sa iti fie aproape chiar daca nu e langa tine la propriu. Noroc!

| anonim_4396 explică (pentru Twilight):

Ba din păcate mama e lângă mine la propriu şi tot ce îmi doresc e să se care dracului de aici cât mai repede. Azi mi-am luat cea mai cruntă bătaie din viata mea, aşa mă doare fundul când stau pe scaun, la fel şi ceafa, şi abia mă ţin pe picioare... cu făcăleţul m-a lovit, dădea pe unde apuca, m-a trântit la pământ. Şi se poartă foarte sictiritor cu mine. Şi mâine vrea să sune să îmi scoată internetul... a zis că vrea să îmi facă viaţa un calvar şi că promite că va încerca să mă tortureze, să plătesc pentru ce i-am făcut bunicii (dar nu e corect frate, bunica a dat prima, iar eu doar am încercat să mă apăr). Şi mai e un motiv, dar nu îl zic în public.

| Twilight a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa iti ceri scuze. Chiar daca nu iti place ar trebui sa iti calci in picioare orgoliul. Doar vrei sa fii fericita sau nu? Daca nu se rezolva nici cu vorba buna sau scuzele, ar trebui sa mergi la psiholog. nu zic asta ca sa te fac nebuna, dar poate are el sau ea un sfat mai bun pentru tine, un tratament care sa-l aplici pe bunici si pe mama. Te rog nu te supara ca am zis vaza cu psihologul, dar foarte multi acolo siau rezolvat problemele.

| anonim_4396 explică (pentru Twilight):

Să îmi cer scuze că am fost bătută de am picat jos? Scuze, nu. Să îmi cer scuze că mă tratează ca pe un nimeni, doar ca să mă tortureze? Cum dracu' să îmi cer scuze? ''aaa, da, ştii, scuze că am încercat să fug când veneai cu făcăleţul ăla...'', ''da, mami, sunt foarte de acord cu tine că mâine e cazul să îmi scoţi internetul deşi nimeni nu mă poate ajuta momentan şi că îmi distrugi orice plăcere, te iubesc mami!''

Şi parcă am zis ceva de psihologi pe aici, dar am uitat. Am mai făcut consiliere, cu doi. Prima era ahtiată după bani şi zicea mereu că acum nu am nimic şi că doar sunt răsfaţată, şi să ne vedem a doua zi, când am renunţat noi că nu mă ajutase cu nimic. A doua era cam creştinopată. Să văd în curând cum va fi la al treilea, deşi mi-e frică să nu aibă ''pile'' de la bunică şi să nu îmi ţină partea când e cazul... o cred în stare de orice.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai jelli hai sa o luam pe cinstite.Toate in viata au o limita parerea mea este ca tu ai intins coarda la maxim si spre norocul tau nu a pocnit.Vad ca ai primit si o corectie, probabil nu este bine scrisa pe pielea ta dar ai tras niste invataminte din cite vad.Ca sari tu la scandal asta esti tu dar vad ca bataia te razbeste si a avut darul sa imbunatateasca circulatia mintii de la fund la cap.Aici este marea problema, ca tu intelegi de nuia nu de vorba buna. De jelli capul face fundul trage mai bine acum razbita prin toate mijloacele dar vei multumi mai tirziu asa sper ca nu esti tu neagra tuci cum vrei sa pari.Deci tu ai nevoie de psiholog ca sa te faca altul sa intelegi ca nu este bine sa sari la bataie la bunica ta,na necaz.extrapolind gaselnitele tale la violatori trebuie musai sa le trimit psihologi sa ii consilieze ca ei nu sunt constienti,poate si betivii sa fie consiliati prin circiumi sau pe unde cad pe drum,. Mintea ta nu poate procesa ca ai procedat gresit? Mintea ta nu poate iesi din avarie sa dea o solutie buna si ceri ajutorul TPU tu nu pricepi aici nu vei gasi solutie, solutia este in mintea ta.Ai ajuns de risul pustilor din bloc si te stiu vecinii Ce mare nenorocire sa o lasi mai moale. Obligat sa ceri scuze celor din jurul tau, da citesti bine tu esti capra tu ai tras vinturile tu ai imputit casa nu este normal tu sa tragi si consecintele Tu ai reusit sa le aduci Religia in casa ca ai transformat casa in iad Sa promiti ca te faci om de treaba si pui mina la carte, nu ai fost trimisa la cersit sau sa furi ori sa te prostituezi ca sa aduci un ban sa tii 2 betivi si 4 frati.Eu zic sa te potolesti dai de cine stie ce cioclas de psiholog si muncesc amaritii sa dea bani,pentru rautatile tale,cu banii aceia se pot face alte lucruri. Jelli Jelli viata nu este un carnaval,tine minte vorba dulce multe aduce, mielul blind suge la doua oi ala al dracu nici la masa.
Nu pune povara mai mare pe familia ta ca nu este bine si sa nu te porti urit cu surioara ta ca nu este frumos.O familie unita face fata la greu, o familie praf nu face nici doi bani si este cea mai vulnerabila.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

''Ai ajuns de risul pustilor din bloc si te stiu vecinii Ce mare nenorocire sa o lasi mai moale'' - de fapt nu, puţini ştiu situaţia mea. Dănuţo, nu mai băga lucruri false născocite de mintea ta.
Mersi de sfat oricum. Şi crede-mă că înţeleg cu vorba bună, nu cu bătaia, acum a făcut doar să mă înrăiască. Şi în fine, am şi scris mai sus că AM GREŞIT, dar ce să fac dacă BUNICA DĂ PRIMA ÎN MINE? Cum să reacţionez?

Nu mă port urât cu surioara, e chiar decentă treaba aici, sunt şi eu conştientă că e un copil mic şi nu vreau să fie afectată în niciun fel.

| justitiarul a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce cred eu? Ca ne-am pierdut timpul aratandu-ti unde ai gresit pentru ca nu ai luat nimic de bun din toata stradania noastra!
Ai pus intrebarea aici pentru a primi consolari si aprobari, gestului tau impardonabil!
Pacat de tine Jelli! Sper ca TPU-ul sa mai dureze cel putin 10 ani sa putem sa mai discutam si atunci.O sa regreti tu enorm ca sfaturile astea bune au trecut ca vantul pe langa urechile tale.
Ti-au raspuns oameni de toate felurile aici(si inteligenti si prosti,si trecuti prin viata si abia iesiti din fasa)dar tu ai luat de bun doar ce iti convine tie.
"Am gresit, dar daca bunica da prima in mine cum sa reactionez?"
Poate ar trebui sa apelezi la inteligenta ce te lauzi ca o ai sa eviti situatiile de acest gen, iar bunica sa nu fie nevoita sa te altoiasca! Cum? Ascultand! Asta e marele tau defect:nu stii sa asculti!
Daca iti spune ca la 10 seara trebuie sa dormi,pai dormi dracului ca nu ai ce face! Nu esti cu mami si tati acasa, nu esti rasfatata lui papuc ca sa iti permiti sa le intorci vorba, Stai in casa lor datorita situatiei grele prin care trece familia ta.Crezi ca niste oameni in varsta nu aveau altceva mai bun de facut decat sa aiba grija de o adolescenta care cand se supara ii mai si pocneste? Au muncit o viata Jelli! Acum e varsta lor de aur si la varsta asta in loc sa isi duca batranetile ei trebuie sa aiba grija de o adolescenta nebuna si plina de fite!
Si crezi ca iti face rau somnul de la ora 22? Gresit! Somnul intre 22 si 24 e cel mai odihnitor!
Ma intreb cum dracu rezisti a doua zi la scoala daca tu dormi pe la 3 dimineata! O sa ajungi la 20 de ani sa faci atac cerebral din cauza neodihnei.
Eliana a avut dreptate:palma data bunicii e doar un precedent.O sa urmeze batai adevarate!

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Sfaturile de 2 bani pentru tine sunt bune
Sfaturile pline de intelepciune pentru tine sunt rele

Urzi23 trage concluzia cu intelepciune :

Bataia primita este ca doza de atac cu ampicilina contra infectiei din minte, efectele nu se vad imediat dar deja le simti cind vrei sa dormi cu fata in sus si oftezi de mila fundului cu care gindeai si inca mai gindesti.

Urzi23 te sfatuieste cu intelepciune :

-Pune mintea la treaba nu o lasa sa se odihneasca
-Pune mina si dormi, 5 ore de somn /noapte=creier,,,,,, la 2 dim =internet la 7dim =internet 7-2=5 ore de somn max 6= dezastru intelectual
-Pune burta pe carte ca nu vei muri.
-Du-te si cere iertare la bunici si mamei tale, ca ei au avut grija ta si toate cite le ai din mina lor a venit.Ei au trudit pentru tine si tu le spulberi asteptarile lor.
-Nu te mai comporta asemeni lighioanelor de la circ unde intra dresorul numai cu biciul pocnind din el sa le faca sa execute niste lucruri simple
-Nu mai fi asa clantoasa cu cei care te sfatuiesc de bine. Umbla vorba prin popor "daca 9 zic ca esti beat si mai vine unul si confirma, chit ca nu ai pus in gura nimic, o tai si te culci "
Ps
Urzi23 cu intelepciune spune :

Daca te consideri abuzata de ce nu sesizezi Politia si Forurile competente in problemele minorilor
Rezolvarea o gasesc imediat, te ia Statul in grija lui =Casa de Copii, poate te baga si la 9 tot pe cheltuiala statului si vei iesi o biata leguma vindecata.

Nu am nevoie de funda ta

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Adică eşti Dănuţa. Aia mă deranjează pe mine, că minţi. Nu sfaturile.

| anonim_4396 explică (pentru justitiarul):

Iar eu cred că ţi-ai făcut o impresie greşită. De ce să primesc consolări? Sunt de prisos, nişte vorbe fără efect pe care oricum le uit, am nevoie de o rezolvare (vezi ce i-am zis şi lui lorycristy), care aia are efect (dacă nu permanent măcar un timp), şi nu pot să zic că nu m-au ajutat răspunsurile. Şi nu dau fundă (nu ştiu când o voi da, dacă o voi da) dacă asta te-a făcut să crezi că nu am ascultat, nu vreau să fac diferenţe că mi-au fost utile toate.

Aaa, păi ea nu a zis să dorm la 10. Ci să fiu în pat. Şi nu ştiu ce e aşa neclar. Chiar dacă mă pun în pat la 10, nu adorm automat pentru că nu mă simt suficient de obosită. Aşa că până atunci de ce să nu am o activitate în care depun efort, măcar intelectual, ca să adorm repede şi să nu mă chinui privind pereţii? În plus, eu am calculator în camera mea, deci nu pricep unde e deranjul ei şi de ce nu mă lasă. Dacă era în sufragerie sau în dormitorul bunicii, mai ziceam. Dacă vrea să mă culc devreme, aşa voi face, dar nu cum spune ea, ci să încep să mă trezesc cu o ora înainte de cea normală ca să mă epuizez mai repede şi să fac efort fizic (mai mult). Crede-mă că ştiu ce zic.

Nebună? Nu sunt sigur, am fost la psihiatru şi nu am nimic.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Of Doamne Doamne voi pune ce nick doresti tu dar cu o conditie sa recunosti ca ai gresit si te faci om de treaba,Inca nu realizezi ca la tine este cotoiul mort in ograda.Tu inca nu esti constienta ce impact negativ, ai asupra pustilor ca ei vor lua de bun exemplul tau rau si vor face la fel ca tine.De ce nu incepi tu sa recunosti ca ai gresit, sa le dai si lor un exemplu bun de urmat, mai precis sa ii faci sa inteleaga, ca nu este comestibil tot ce zboara. Jelli Jelli cu 5-6 ore dormite pe noapte, epava scrie pe tine Nu mai esti capabila sa deosebesti binele de rau chiar si cu toti psihologii din lume.Nu mai zic nimic te las cu fantasmele tale si cu danutele tale ca am pierdut timp cu tine de pomana.Totusi sesizez si un lucru bun dupa lectia primita in scris pe spinare, ai devenit mai maleabila deci doctoria aplicata la nimereala a avut succes.Ce pot sa urez "minte sanatoasa in trup sanatos"Te vad mirata ca trupul tau pe unde pui mina transmite o senzatie de discomfort Asta este jelli tu esti o fata buna ca aurul dar trebuie calit in foc si cam ies flacari din fundul tau.Eu zic sa nu il mai jelesti atit, deoarece au fost deschise canalele energetice, pentru circulatia mintii de la fund la cap si uite ca ai inceput sa gindesti mai coerent. Jelli renaste http://www.trilulilu.ro/chitarist/00686b8fefe87c
Stie sa renasca numai cel ce har
Are de-a renaste cu ratiri prin jar
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum
Astazi ca si miine pururi si acum
Sa vezi cit te iubesc de tare, am gasit prin minte si niste versuri, care se potrivesc perfect cu starea ta in special a fundului.Intrebare ai fost la scoala cu pernita in rucsac printre carti si caiete.Te vad mirata ca nu pricepi chestia cu pernita Raspuns sa o pui pe banca si sa te asezi pe ea. Amarita de tine esti razbita din toate partile ai gasit intelegere pe aici numai la copii de la clasele 1-4 in rest oic=ioc

Ps Cred ca ai sarit la bataie la colegii care indrazneau sa te atinga, ei nestiind de tratamentul tau Pe cinstite tu bati si fetele in clasa? dar baietii? Tu pleci la scoala cu parul in ghiozdan? Prin ITB cind nu ai un loc pe scun pui sfinta bataie in functiune ca sa il obtii?

| Twilight a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e vorba de 2 pietre tari:tu si mama ta. Nici una nu vrea sa faza primul pas spre intelegere. Atata timp cat nici una nu lasa de la ea, nu se va rezolva problema.

| LoStEyEs a răspuns (pentru Urzi23):

Da-o-in ma'sa de intelepciune! straight face

| Urzi23 a răspuns (pentru LoStEyEs):

Ce trebuie sa pricep eu?

| anonim_4396 explică (pentru LoStEyEs):

Îţi dai seama cât de înţelept gest e să spui că răspunzi tu, cu înţelepciune, să te lauzi. Nici nu ştiu ce emoticon să folosesc: straight face sau laughing.

| LoStEyEs a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la ce m-am laudat oare? thinking thinking de fapt, asta nici macar n-a avut legatura cu tine straight face am vb cu urzi23winking

| LoStEyEs a răspuns (pentru Urzi23):

Cand raspunzi cu intelepciune, cel mai corect ar fi sa nu te certi cu nimeni happy Asta daca n-ai priceput ca a fost un " joke ", iti vorbesc pe pisiceasca: Miauuuuuuuuuuuuuuu miau miau miaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaau. happywinking P.S. Miau miauwinking

| anonim_4396 explică (pentru LoStEyEs):

Aaa, nu, eu la Urzi mă refeream. Mă refeream ca persoană, nu m-am adresat ţie: şi anume că o persoană care spune despre ea însăşi că răspunde cu înţelepciune, numai înţelepciune nu e aia.

| Urzi23 a răspuns (pentru LoStEyEs):

Stai asa ca ai un defect in mieunit si nu te pricep, te rog sa miorlai mai rar si mai melodios.Nu te supara dar la mine in neamul pisicesc noi ne respectam bunicii si mamele din contra cind ne intalnim facem schimb de sfirrr sfirrr, La oameni este alt mod fac schimb de ocari si sar nepoatele cu bita la bunicile care le cresc si le ingrijesc.Nu este in regula neamul pisicesc nu face asa ceva. Poate pe la voi prin ograda sa fie alte apucaturi, ca la noi nu este asa ceva.
Ps nu pricep chestia cu joke cu facaletul pe spinarea bunicii, poate ma mieunesti si pe mine cum o fi, ca eu miorlai a paguba si cind citesc ce a scris jelli miorlai la calendar.
Dar si jelli a miorlait de mila spinarii si a fundului si inca mai icneste cind se intoarce in pat.
Pentru tine sfarrr sfarrrr sfarrrr

| LoStEyEs a răspuns (pentru Urzi23):

Eeeeeee, asta e sad sunt eu mai proasta si de-aia cred ca n-ai inteles gluma sad sfarrrrrr sfarrrrrrrrrrr
P.S. ce ar trebui sa-nsemne " sfarrrr "? thinking ma placi, sau ma urasti?
Ca cam acelasi chestii spunhee hee

| Urzi23 a răspuns (pentru LoStEyEs):

Miau ti-am dat belea mi-am capatat, de ce te zbirlesti cind te gindesti la mine? Tu te zbirlesti jelli asculta manele de inima albastra, este si normal dupa ce a tras cojocul ei amaaaritaaaa de jelli.Vezi tu daca jelli ar fi fost desteapta ca neamul pisicesc era bine sfirr sfirrr sfirrr pe la bunica si iar sfirr pe la bunicul sfirr sfirrr sfirrr la mama ei si iar sfirrr la sora ei nu era jeli schiauuu pe spinare si miauuu pe fund. asta este miau diferenta

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Eu ascult rock. Doamneee! E spitalul de nebuni aproape de tine sau tu de/în el?

| LoStEyEs a răspuns (pentru Urzi23):

Scuze, am editat raspunsulhee hee dar hai sa nu o jignim. ea este fata isteata, iti spun eu. ( nu spun asta la oricine ), dar daca ea chiar nu vrea sa se schimbe, ce sa-i faci? sad e decizia ei, noi doar i-am dat niste sfaturiwinking nu trebuie sa ne suparam daca e isteata sau nu, daca ia in considerare sau nu sfaturile noastre. E decizia ei. Eu nu ma supar, doar i-am zis ca daca chiar vrea sa fie spre drumul cel bun, va trebui sa ne urmeze sfaturilewinking Dar nici sa incepem aici razboiulhee hee Las-o in pace, ca o sa vada ea mai tarziuwinking ~desi si ea a recunoscut ca avem dreptate in unele cazuri, nu vrea sa le urmeze sad eh, asta ewinking nu ma supar eu pentru atatwinking

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai ma ai inviat,iarasi sari la lume ca boala pe omul sanatos? Tu ai niste apucaturi ciudate iesi la lume cu bita, si bati fetele la scoala, nu este frumos sa faci si pe forum asa ceva. Eu purtam o discutie pisiceasca cu LoStEyEs, ce te bagi tu in gura oamenilor mari.Tu vezi de fundul tau beteag si mai schimba prijnitele ca sunt uscate, vezi ca scoli lumea cu manelele de inima neagra de suparare. Cred ca preferatat ta este "da mama cu biciu-n mine"

| Urzi23 a răspuns (pentru LoStEyEs):

Doamne fereste departe de mine sa ii doresc ceva rau, dar nici sa o iau in brate nu pot ca este cam grasuta, Clantoasa da este dar gura bate fundul si lectia invatata o are scrisa pe spinare si fund Eu stiu o chestie cind miauuu cu botul in oala miorlauuu nuiaua pe spinare si miauuu cu pofta-n cui.Dar apoi aplic inversa sfirrrr sfiiiirrrrr cu coada luminarica si pica papica nu nuiele ca sunt cuminte.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Doamnee! Tu nu auzi că eu nu bat lumea şi nu am dat în nimeni în afară de bunică? tu citeşti ceea ce îţi spun? Şi vezi că am 1.65 m şi 45 kilograme deci grasă nu sunt sigur.Nu sunt o bătăuşă, urăsc violenţa şi aplicarea ei, dar au fost impulsuri de moment. Nu am lovit pe nimeni la şcoală şi nici în societate. Şi iar, nu înţelegi că nu ascult manele ci rock? Şi ascult la căşti. Şi LostEyes nu este mai mare decât mine, ea a recunoscut.

Internează-te într-un spital de nebuni, omule/femeie!

| LoStEyEs a răspuns (pentru Urzi23):

Acelasi lucru cu nuielele e si la mine laughing dar cateodata ma fac mata reaaaaaaaaaaa devil si nu pot sa fiu foarte calma sad in fine esentialul e ca e cam acelasi lucru laughing

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eeeeee vezi ca ingheata apa in fata blocului acum 1 luna aveai 1, 45 si 65 kg si doreai sa slabesti acum ai 1, 65 m si 45 kg jmekera esti tu doar ai inversat 2 cifre

| LoStEyEs a răspuns (pentru Urzi23):

Oh da, e adevarat ce a zis Jelli, chiar am 13 ani happy te inteleg daca ma crezi prostuta sad

| Urzi23 a răspuns (pentru LoStEyEs):

Da dar nu ai sarit la bataie la bunica sau la cei din familie cu facaletul sau alte chestii contondente, ai mieunat si tu a paguba dar ai observat ca la cap o scoti cu sfirr sfirrr.Ca vorba aia sfirrr sfirrr sfirrr dulce mult sfirrr sfirrr aduce. Jelli miau cu parul schiau cu amarul si acum cu manele de inima albastra ca are fundul este brazdat ca o gaina pestrita, are totusi noroc ca este mai plinuta si pernitele de grasime trandafireie au mai atenuat socul.

| Urzi23 a răspuns (pentru LoStEyEs):

Miau am dat necaz am capatat unde ai gasit prin cuvintele mele ceva de rau vis a vis de tine? Si pentru jelli am toata compasiunea dar mintea ii vine la cap.

| LoStEyEs a răspuns (pentru Urzi23):

Ma refeream, ca oamenii in ziua de azi nu mai iau in considerare sfaturile sau vorbele adolescentilor, ma bucur ca tu nu esti asawinking App, tu cati ani ai?hee hee * intreaba puiutul LoStEyEs, pe marea inteleapta a clanului pisicesc *hee hee

| anonim_4396 explică (pentru LoStEyEs):

E babă sigur (sau moş), ai văzut sper mesajul trimis.

| Urzi23 a răspuns (pentru LoStEyEs):

Jelli explică (pentru LoStEyEs):

E babă sigur (sau moş), ai văzut sper mesajul trimis

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Şi nu înţeleg de ce dai copy-paste, puteai să reformulezi cu cuvintele tale.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum sunt grabit fac teme la cei mici ca ei au fost ocupati la D/S si ingrasa porcul in ajun

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa scoti piinea din alimentatie si sa faci miscare cit mai multa si scoate vointa din frigiderul plin de calorii. Citeam pe la conversatii ca esti mai draguta ca FucktheSystem, ziceu ca ai arata mai bine cu parul lung.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Tu ce nu pricepi că sunt foarte slabă, chiar mult prea slabă pentru condiţia mea fizică? Şi am părul mediu, nu chiar lung.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma jelli tu vad ca sari la mine ca boala pe omul sanatos.Ia uite sta o Danuta de vorba cu jelli
Na necaz pe mine ca tu spuneai ca eu sunt danuta cautata dar vad ca mai sunt danute pe aici. jelli cam incurci borcanelele.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Iar eu vorbeam acum despre masa mea corporală, nu despre identitatea ta laughing.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa te intreb tu esti ateista(atee) ca am niste nelegiuiti pe la religie care cica se duc la Antipa la pupat icoana lui darwin si la pupat moaste de primate si brontozauri Au botezat Antipa "Catedrala Mintuirii ateilor " nu oi fi si tu printre ei ca am inteles ca esti din Buc din ferentari /rahova?

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Sunt atee şi nu mă închin la nimic, nici măcar la statuile ateilor celebri, deoarece nu divinizez nimic.

Şi da, stau în Bucureşti, şi la vreo oră jumate de Rahova, sectorul 2.

| xJuliusx a răspuns:

"Acum stau la bunici. Nici cu ei nu mă înţeleg mai deloc." Mai fato trebuie sa intelegi ca daca nu asculti si nu le respecti regulile celor ce te gazduiesc, nu ai decat sa te muti in strada. Ai avut tupeul sa ripostezi si sa-ti palmuiesti bunica? Atunci ai o problema grava si nu esti decat o "ZDREANTA".

| cristina1983 a răspuns (pentru xJuliusx):

Zdreanta esti tu, poate copilul asta are nevoie de ajutor poate bunica lui a meritat palma acea...

| giorgyana99 a răspuns:

Uite ce e simplu si usor zici ca ele si faci ca tine...laughing zici da mama da bunica cum sa nu sigur ca da se poate altfel in felul asta nu le superi nici pe ele si nici tu nu iti incalci "orgoliul" si totusi e maicata discuta cu ea si intreab-o dc se poarta asa urat cu tine oare te-a uitat pentru ca are o alta fica da din astea la sentiment care le merg direct la inima si ork nu stiu daca o sa mai gs si raspuns meu printre atatea rasp. ork sper ca te-am ajutat

| coliflor a răspuns:

Uf,sora cata mai povestea,e f.f.f. nasol daca asa stau lucrurile. sfaturi,pareri, etc greu de dat, dar intreb:de internat la liceu ce zici sau poate tatal tau? succes