| Analex17 a întrebat:

Salut. Cam cat mai e darul de nunta acum? Mirii imi sunt doar prieteni si merg singur. Va rog, in euro sa-mi ziceti.

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste si intreaba de la ceilalti (cunostinte si prieteni asemanatori), ei cat/ce vor sa dea?!
Pentru orice eventualitate, mergi cu suma dubla cat au zis ceilalti (sa ai rezerva) si urmareste atent: altii cat pun (tu sa pui asemanator)!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vreo 200-250

| Analex17 explică (pentru suntserios):

De persoana?

| suntserios a răspuns (pentru Analex17):

Pai da, nu ai zis că te duci singur?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In jur de 200 de euro.
Depinde si cat de scumpa este nunta; evaluezi in functie de locatie, meniu si muzica.

| dullcat a răspuns:

Cuplurile minim 2000 de lei, o persoana singura 1000 de lei.

| gabicoo a răspuns:

Depinde de zona in care locuiești și de mediul rural sau urban. La nuntă de oraș, la restaurant, în Suceava se dă 500 euro de pereche. Dacă mergi singur eu zic să dai 250 - 300 euro.

| sofisis a răspuns:

Cam 100 euro

| sofisis a răspuns:

In general pe la restaurante in Bucuresti e cam 75-90 euro meniul. Deci eu zic ca 100 sau 120 de euro e arhisuficient.

| AliGab a răspuns:

Cand eram domnisoara si ma duceam la nunti singura dadeam 500 lei in perioada 2010-2017. Acum probabil ar merge un 700-800 lei (150euro). Acum depinde si cum iti permiti tu... poate merge si 100 euro.

| TheGentleman a răspuns:

Eu am dat 1500 e, tot singur fiind (adica vreo 7000 lei)

| sweetys a răspuns:

Ia in calcul locatia( restaurant/ cort acasa), locul( oras / sat), cat de apropiat este. De persoana eu as zice intre 150 si 250 euro.

| timidu89 a răspuns:

Eu am dat vreo 400 lei petrecere dupa cununie, si a fost verisoara de gradul 1. Dar acum mai multi ani, mai devreme de 2019. Nu stiu cat sa dai tu, oricum fiind doar prieteni si ca mergi singur, undeva la 600-800 ma gandesc. Se tine la restaurant?

| timidu89 a răspuns (pentru timidu89):

Eu am spus in lei nu in euro, scuze de greseala.

| Felissa13Eden a răspuns:

Depinde mult de zona unde stai. In Muntenia se dau cam 200-300 de euro de persoana la o nunta a apropiatilor, iar in Oltenia am vazut ca dau si 100 de euro rudele.

| Madaxo97 a răspuns:

Pai depinde de restaurant, daca e de lux si are un meniu scump vei da mai mult, daca e un restaurant mic cu meniu si ambient "mai de săraci" cum s-ar spune, acolo dai mai puțin. Calculezi așa: banii de meniu sa zicem 400 lei si mai pui tu peste cat consideri tu sa zicem înca 400 lei, total 800 lei sau sa fie suma rotunda 1000. Deci răspuns final in jur de 150 - 200 euro de persoana

| Motisor a răspuns:

Na, e o prostie cu datul de bani la nunta, dar asa e traditia. Eu zic ca mai mult de 100 euro nu are rost sa dai. Iti acoperi consumatia si ramane si la miri un rest ca dar. Depinde si cum iti permiti. Daca iti e prieten foarte bun si vrei sa ii dai asa din inima ca la un frate, 200 euro maxim.

| Anonim240 a răspuns:

Cât poți, și cât crezi. Nunta nu e despre bani ci despre persoanele dragi care sunt alaturi

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Sa din serioși. Nuntile la noi sunt despre bani.

| Anonim240 a răspuns (pentru suntserios):

E problema mirilor. Fiecare dă cât poate

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Pai da, problema mirilor, că majoritatea fac nunta pentru bani nu pentru persoanele dragi, că altfel nunțile nu ar avea mai mult de 10-20 invitati

| Anonim240 a răspuns (pentru suntserios):

Atât timp cât l-au invitat, nu ar trebui să facă figuri in ceea ce privesc banii. Fiecare dă cât poate, nimeni nu e obligat să dea mai mult sau mai puțin. Mirii să fie sănătoși, data viitoare să nu mai invite laughing

| CalinaXandra a răspuns:

200-300 euro de persoana. Dar depinde de meniu, locație, zona etc.
Dar în general cam asa se pune ca totuși nu mergi doar sa îți achiți meniul. La o nunta ai și candy bar, băuturi, muzica, aranjamente florale si multe alte chestii care pana la urma tot cheltuiala mirilor este. Deci de bun simt se pune o suma frumușică pentru a le rămâne ceva și mirilor. Altfel nu are rost sa te mai duci.