| George387r7 a întrebat:

Ce Anime-uri de tip Girls-love, Ecchi imi puteti recomanda?

11 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Eu recomand sa nu le vezi. Iti distruge usor usor modul cum vezi realitatea. E unul din motivele pentru care multi nu au si nu au avut relatii. Norocul meu e ca mie in adolescenta pana acum 2-3 ani urmaream doar anime-uri de aventura si actiune. Acum mai citesc un manga din cand in cand. in rest, ma bucur de realitate.

| George387r7 explică (pentru StoicAnalysis):

Iti cam dau draptate acum ca ma gandesc, nu prea ma uit eu la hentai-uri sau la anime-uri ecchi, dar ma uit la filme 18+ de prin clasa a 5-a si acum sunt a 10-a, si nu am iubitacrying, ori cum nu cred ca e din cauza filmelor.Eu nu simt inca nevoia sa am o iubita, nu ma simt pregatit sa am o relatie serioasa cu cineva, inca.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru George387r7):

Da cine zice ceva de relatie serioasa? Ca nu ai de unde sa stii ce fel de relatie va fi, daca nu incerci. Iti spun eu dupa ani de zile de chin. Nu merita sa-ti distrugi viata cu anime-uri de genul. Mai tare te tin legat. Stiu exact cum este sa te simti ca un gunoi dupa ce ti-l freci si apoi data viitoare cand te "apuca" iar, sa o iei de la capat... Tocmai de aia zic ca nu e sanatos. Ca iti distruge stima de sine si orice sansa de a avea viata sociala. Nu am avut pe cineva in adolescenta care sa ma invete cum sa fiu barbat, avand in vedere ca nu am avut tata de pe la 13 ani, si nici prieteni mai de soi. Asa ca m-am chinuit de unul singur pana la 23 de ani sa-mi dau seama cat de nasoala e treaba. Eu am acum 25 de ani, merg pe 26 anul asta. In acesti 2-3 ani am inceput sa ma reabilitez si sa ma chinui sa ies din zonele de confort vicioase. Treptat am redus considerabil anime-urile. Acum urmaresc seria animata star wars the clone wars doar cate un episod pe seara inainte de culcare cat sa vad povestea. Si mai citesc saptamanal cate un capitol dintr-un manga, ceva de constructii si aventura. In rest, nada. Nici nu vreau sa mai vad altceva. Am inceput tot treptat sa ies mai des din casa si sa-mi continui studiile. In momentul de fata urmez o facultate si imi fac mai mult timp pentru a iesi afara. Nu zic ca imi iese de fiecare data, dar macar incerc iar si iar pana imi intru in ritm.
Ideea e ca e esential sa-ti dai seama de asta cat de devreme posibil si sa vrei o schimbare in viata ta. Ca trece repede timpul si ajungi rapid la 40+ fara viata sociala si fara ceva care sa te faca sa fi implinit spiritual si psihic.

| George387r7 explică (pentru StoicAnalysis):

Eu am prieteni si viata sociala, am zi ca hentai-uri si ecchi-uri nu urmaresc.Eu sunt mare fan a anime-urilor de actiune, aventura, horror, shounen.In tradevar filme 18+ urmaresc.La capitolul iubita stau extrem de rau, dar nici nu ma grabesc, nu o sa imi fac o iubida numa de gura lumi, eu o sa imi fac o iubita cand simp eu ca sunt pregatit sa am o iubita.Nu vad cum te-au facut pe tine anime-urile sa nu ai viata sociala, dar imi fine

| StoicAnalysis a răspuns (pentru George387r7):

Cum definesti tu viata sociala? Ca pana am terminat liceul, cu totii am avut prieteni intr-o oarecare masura. E greu sa-ti pastrezi prietenii dupa ce termini liceul. Pentru ca majoritatea vor sti ce sa faca cu viata lor si tu vei fi singurul care nu are un plan in viata pentru ca esti prins in continuare la filmele pentru adulti si anime-uri. Si replica asta cu: "Imi voi face o relatie cand voi fi eu pregatit" e un cliseu tare pervers. Pentru ca nepregatit o sa fi mereu, daca nu iesi din starea asta. Capitolul "iubita" ti se intampla, nu decizi tu cand sa fie sau nu un capitol. Tu daca nu esti obisnuit sa fi in largul tau si putin mai intim cu o fata, care din nou, se datoreaza excesul folosirii de material pornografic, nu ai sa fi deloc pregatit. Toti cei pe care ii vezi tu ratati la 30-40 de ani, crezi ca au fost ratati mereu? Nu. Ei au avut aceeasi viata pe care o ai si tu acum la anii tai. Doar ca singura lor greseala e ca au ramas blocati in timp facand lucruri care i-au tras in jos in mod constant.

| George387r7 explică (pentru StoicAnalysis):

Eu am planuri cu viata mea, si stai sa iti mai zic ceva majoritatea prietenilor mei nu au iubita, si nici nu se uit la anime-uri sau filme 18+.La mine e un mare defect ca sunt timid cu persoanele straine (am defectul asta de cand ma stiu), dar dupa ce incep sa vorbesc cu o persoana straina si incepem sa ne cunoastem nu mai sunt timid cu acea persoana.Si tot ce imi spui tu mine cred ca ai fost tu in situatiile alea.Nu toata lumea e la fel sa ti minte asta.Eu am deja planuri ce sa fac cu viata mea dupa ce termin liceul, si nu sunt planuri sa stau 24 din 24 sa ma uit la anime-uri sau la filme 18+.Si ai zis sa definesc viata sociala, viata sociala este atuncea cand iesi din casa si comunici cu persoanele din jurul tau, nu neaparat cu prieteni.Cei care stau in casa 24 din 24 aia nu au viata sociala, sin in cazul meu asta nu se aplica.Iar la capitolul iubit nu este scris undeva ca la varsta cutare trebuie neaparat sa iti faci iubita, fiecare persoana isi face iubita/iubit cand vrea el nu cand zice persoanele din jurul tau. Daca tu stateai in adolescenta in casa 24 din 24 sa te uiti la anime-uri si hentai-uri este strict problema ta, nu a mea.Eu am avut pauze de la anime-uri si de 2-3 saptamani, nu ma uit la ele 24 din 24.Recunosc ca cu filmele 18+ am o problema ce le-am descoperit la o varsta prea mica, dar si cu alea sunt zile cand nu am chef de ele sau pur si spimplu nu vreau sa ma uit, exista saptamani cand nu ma uit la filme 18+

| StoicAnalysis a răspuns (pentru George387r7):

Tocmai asta incerc sa-ti explic, ca majoritatea liceenilor traiesc cam aceeasi viata. Sculat dimineata, scoala, teme, prieteni, evenimente, afara si acasa. Asta am facut inclusiv si eu. Nu am stat 24 din 24 in casa in perioada aia. Si cu siguranta nu m-am uitat mereu doar la anime-uri sau mai rau, hentai-uri. Mai ales pentru ca in perioada aia nu imi placeau si nici nu imi plac romantismele si dulcegariile pe care le vezi in astfel de anime-uri. Pe atunci mergeam noaptea de nebun pana dimineata cu lumea pe afara si faceam tot felul de chestii distractive si totodata si stupide laughing. Doar ca dupa liceu, mai exact dupa ce am fost plecat in afara la munca. Cand am venit in tara, am pierdut din relatii si singurele activitati pe care le aveam ramase din adolescenta erau serialele, anime-urile si pornosagurile. Trei ani de zile care mi-au pus capac. Aveam si eu un asa zis plan de viata si viata sociala, dar uite ca la un moment dat, cazi si in rape din astea. Si atunci cand cazi, e foarte important sa nu ai aceste "activitati". Si daca este posibil, ar fi cazul ca nici sa nu le ai in primul rand. Pentru ca atunci cand cazi, vei ramane cu ele o perioada.

| George387r7 explică (pentru StoicAnalysis):

De filmele 18+ char vreau sa ma las, ca imi dau si ei seama ca sunt rele, de hentai-uri nu zic nimi ca nu imi plac, ma uitam inainte la 2-3 dar mai multe nu, cu alea nu am probleme.Si sa nu mao fiu timid cu persoanele straine, de aia chiar nu stiu cum sa scap, ca sunt asa de cand ma stiu.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru George387r7):

Scapi in maxim 2 ani cu un psihoterapeut bun. Eu am fost la niste sedinte de psihoterapie pentru 6 luni de zile. Au fost foarte utile. Tot timid de cand ma stiu eram si eu. Dar usor usor iesi si din asta.

| George387r7 explică (pentru StoicAnalysis):

Poate o sa merg de la anul, ca la anul fac si eu 18 ani si mna

| AdrianaBacescu a răspuns:

Kiddy Grade.