| Copiliţă a întrebat:

Acum cateva luni in urma am primit o pisica persana, un pui.
Are aproximativ jumatatate de an. El e o fire mai lenesa, trebuie sa-l muti tu daca vrei sa-ti faci loc pe canapea altfel nu se da orice i-ai face.
Problema este ca tatal meu a observat acum 2-3 zile in urma ca e mai linistit decat de obicei, stand ghemuit si mieuna insistent, nu cum o face de obicei. Eu stiind ca asa face cand vede ca nu ai activitate, iti cere atentie. Nu am luat in seama a fi ceva rau.
Ieri seara, mi s-a parut cam "palid ", si ai mei au presupus ca ar avea niste paraziti intestinali si i-am dat o pastiluta.
ca sa ma asigur ca nu pateste ceva, i-am dat o bucatica de carne.
La scurt timp a inceput sa faca crize, se strangea ca un covrig si ii curgeau bale si facea spume. A facut vreo 4 crize de genul,dupa care m-am panicat si am sunat la proprietarul de drept, mia- spus sa-i dau lapte cum nu aveam i-am dat iaurt, a mancat, dar foarte foarte putinel.
Si intr-un final a adormit pe mine. Spre dimineata pe la 6 m-a trezit ca tremura tot, a mai facut o criza. I-am dat lapte si s-a calmat.
Pe la ora 4-5 cand a inceput sa faca niste crize foarte urate : tremura foarte tare, saliva puternic si avea spume si a facut si pe el. Si timp de 15 minute pana am ajuns cu el la medicul veterinar asa a stat, ingovirigat si ud tot.
Doctorul i-a facut cam 6 injectii, nu stiu sa mentionez ce fel de injectii i-a facut. Dansul mi-a spus ca ori este posibil sa fi mancat ceva toxic sau ce nu i-a priit ori sa aiba boala.
La scurt timp dupa ce am urcat in masina a facut oa lata criza,mult mai urate ca celalate,a sarit din bratele mele s-a izbit de tot ce i-a fost in cale si s-a oprit tremurand foarte tare. Iar apoi a inceput sa miorlaie insistent.

Acum nu mai face crize,mai tremura foarte putin, dar miorlaie insistent. Miane merg din nou cu el la medic,asa mi-a spus dansul.

Tin sa mentionez ca mai am o pisicuta, el fiind motanel. Se indeamna la toate prostiile posibile, dar ea nu are absolut nimic, si e chiar putin mai mica ca el.
As dori o parere, cunoasteti asemenea situatii? Cum ati procedat?

8 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Cred ca are epilepsie.Ar trebui sa schimbi doctorul. Poate altul ii da un tratament eficace.Crizele pot disparea de la sine cu timpul.

| Copiliţă explică (pentru viotedy):

Doctorul mi-a spus : ori a mancat ceva toxic ori are epilepsie. Si mi-a spus sa revin maine.

| viotedy a răspuns (pentru Copiliţă):

Am inteles.S-ar putea sa-i treaca la maturitate.Am avut o catea, facea crize, de pe la 2 ani n-a mai facut.

| Copiliţă explică (pentru viotedy):

Stiti cumva o cauza? Cum a facut boala sau?
El pana acum nu a mai facut asa... nici macar mici semne.

| viotedy a răspuns (pentru Copiliţă):

Nu stiu cauza.Cateaua facea crize cand ii era frica de ceva-un caine mai mare.

| directionerAmy a răspuns:

Poate este turbat. mergi la medic si roaga-l sa afle ce are cu adevarat si daca se poate trata. nu il lasas sa se imperecheze sau poti sa il castrezi daca nu este inca pentru ca nu transmite boala la pui sau pisica. daca boala nu poate fi tratata, opreste-i suferinta. daca e mai bine acum incearca sa petreci mai mult timp cu el

| Copiliţă explică (pentru directionerAmy):

Nu e turbat, e imposibil. Adica el nu pleca din curte, sta pe afara se joaca cu pisicuta, doarme pe scari sau pe ciment, dar nu pleaca ami departe.
Vecinii stiu ca sunt ai mei si nu le-ar da ceva, mai degraba i-ar gonii, in cazul in care ar merge.
Si singura psiica cu care intra in contact pe langa cealalta, e a vecinului meu si nu se certa.

| directionerAmy a răspuns (pentru Copiliţă):

Atunci poate este el o fire mai speciala... nu stiu ce sa spun mult succes cu mititelu'