| Nuamnume23 a întrebat:

Buna, am un bulldog francez, mascul in vasta de 1 an si 5 luni. Cand avea 3-4 luni doar a ros cateva chestii prin casa si a scapat destul de repede de acest obicei. O perioada a fost un caine exemplar, extrem de cuminte. Acum a inceput sa imi roda pernele, adidasii, sa darme prin casa(chestii pe care pana acum nu le-a mai facut). A mai patit cineva asa ceva? Sau stie cineva de ce face asa ceva?

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Daca este lasat singurel, cam asa se intampla.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

In general o fac de plictiseala, de anxietate si pentru a atrage atentia. Poate ca nu este bagat destul in seama sau nu este suficient de des scos afara. Are foarte multa energie pe care nu si-o poate consuma. Luati-i jucarii de ros, oase de ros speciale, scoteti-l cel putin de 2 - 3 ori afara, acordati-i atentie. Cu stima!

| Allexyaa a răspuns:

Comportamentul descris poate fi influențat de mai mulți factori, în continuare o să îți prezint niște posibili factori:

Poți analiza dacă în ultima perioadă au existat schimbări în mediul în care locuiește cățelul: timpul petrecut cu acesta, hrana, obiecte noi, redecorarea casei, un nou membru în familie etc.

Schimbările recente, schimbările în rutina zilnică pot determina stres sau anxietate pentru căței, iar acestea pot determina un comportament nepotrivit ca modalitate de a face față stresului sau ca o formă de căutare a atenției tale.

Totodată, la vârsta de 1 an și 5 luni, câinii sunt încă în perioada de adolescență și pot avea schimbări de comportament pe măsură ce cresc - un lucru care e valabil și la oameni -.

De asemenea, poate începe să roadă obiecte din cauza plictiselii sau a lipsei de exercițiu suficient, care este crucial pentru rasele energice. Aș sugera să îi oferi mai multe jucării distractive, să te asiguri că are suficientă activitate fizică și mentală pe parcursul zilei.

Că ultimă măsură, poate fi potrivit chiar să consulți un dresor profesionist dacă comportamentul continuă.

Este important să iei lucrurile cu calm, cu răbdare, succes!