| Corobana_Stefanel_1990 a întrebat:

Am un catel mic cam de 4 luni si in ultimul timp nu mai mananca(el manca foarte mult si oricand) nu mai are chef de joaca(este jucaus de felul lui)vomita,sta trist, la plimbare nu mai este entuziasmat...ce se intampla funda!

6 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Cand iti iei un caine sau orice alt animal iti asumi niste responsabilitati.
La orice semn ca ceva nu este in regula animalul se duce la veterinar. Mai ales cand e vorba de un caine, care merge pe afara si poate lua o boala.
Nu te juca cu viata lui. Poate sa moara daca il lasi asa! Acum nu are simptome asa grave. Dar cand o sa faca febra si diaree si nu o sa se mai opreasca din vomitat si te vei gandi sa mergi in sfarsit cu el la un medic cel mai probabil o sa moara. Mergi la un veterinar. Crezi ca sta cineva sa-ti puna tie diagnostic si sa-ti dea tratament aici? Nu! Nu suntem medici. Daca ti la viata lui ingrijeste-l cum trebuie. Gandeste-te ca pe tine nu te tinea mama ta acasa cand te imbolnaveai si faceai febra 40. Asa cum duci un copil mic la doctor asa duci si un caine. Daca nu ai bani sau nu te pricepi nu-ti iei.

| Corobana_Stefanel_1990 explică (pentru Kriss96):

II duminica nenea! Oricum mergeam maine dar am vrut sa aflu cate ceva... poate stie o persoana care citeste aceasta intrebare!

| Kriss96 a răspuns (pentru Corobana_Stefanel_1990):

Si ce daca e duminica? Unele cabinete au deschis si duminica. Depinde si de unde esti. La Facultatea de Medicina Veterinara sigur este deschis! Daca esti din Bucuresti du-l acolo. Daca nu, cauta un cabinet care are deschis. Asa e cand iti iei animale. Daca are parvo e foarte grav. Are nevoie de tratament urgent. La parvo orice ora in plus conteaza.

| angemon500 a răspuns:

Du-te la veterniar, s-ar puteas a fie bolnav

| zahre a răspuns:

Du-te cat mai REPEDE cu el la veterinar! Catelusii,la varste mici,si, mai ales, daca nu sunt vaccinati, pot face o boala deosebit de grava, cu 95% mortalitate.Parvoviroza canina, se numeste!
Uite aici simptomele:La 5-6 zile,dupa ce animalutul a fost infectat,apar primele simptome:Anemie,lipsa poftei de mancare,oboseala,voma,deshidratare, iar, in ultima faza, apare diareea sanguinolenta-cu sange. Daca lasi catelusul pana in ultimul stadiu, va muri! DU-TE CAT MAI REPEDE.

| BroCkenWiNgS a răspuns:

Cheama veterinarul cat mai repede sau du vcatelul la veterinar