| Bors_Andrei_1985 a întrebat:

Ce caine crezi ca mi s-ar potrivi mie cel mai bine, astept pareri serioase (dau fundita)
as dori sa-mi cumpar un caine, nu am mai avut pana acum...sunt baiat am 27 ani
Cerinte caine : sa nu faca taraboi din nimic(doar auzind latraturi pe afara ) ma refer sa nu latre de nebun
- talie nu foarte mare...
- sa se plieze ct mai bine in mediul de apartament
- sa fie cat mai ascultator, sa nu manance de oe jos toate cacaturile cum mananca cainele unui vecin...
- sa nu fie nici prea jucaus, adica sa sara pe oameni pe strada...
- un caine care sa reziste intr-o zona montana unde iarna e destul de frig (P.Neamt ), vara nu sunt probleme cu temperaturi prea ridicate...

astept Pareri..va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| JulyStorm a răspuns:

In primul rand, la 27 de ani esti barbat, nu baiat.
Mai apoi... cainele ti-l alegi in functie de personalitate. Daca esti o fire activa, ia-ti un Labrador, un Husky, un Pointer...
Daca esti o persoana comoda, careia ii place sa leneveasca, alege un Bulldog englezesc sau unul francez, un Rottweiler, un Mops ori un Basset.
Fiind la primul caine, nu iti recomand sub nici o forma PitBull, Amstaff, Dogo sau orice alta rasa de genul. Desi sunt caini minunati si n-ai sa gasesti o rasa mai buna... nu sunt recomandati oamenilor care sunt la primul caine. Greselile in educarea lor pot avea consecinte grave.
Daca vrei un caine cu care sa agati gagici... ei bine, ia-ti orice pufosenie de talie mica: Yorkie, Bishon.

Frigul n-ar trebui sa fie o problema daca nu il tii afara, de aceea exista hainutele pentru catei.

| calmopenmind18 a răspuns (pentru JulyStorm):

Sa agati cu cainelelaughing. Inseamna ca nu l-ai vazut pe Mihai Bobonete la Stand-Up Comedy big grin.

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru JulyStorm):

Iti multumesc si va multumesc tuturor pentru. raspuns.sunteti niste scumpi

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru JulyStorm):

Nu vreau sa agatzz gagici laughing si nici nu mi plac asa mult aia mici si pufosi laughing aia sunt pentru fetite mai mult...sau na depinde. mersi mult

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru calmopenmind18):

Chiar m-ai facut curios laughing

| calmopenmind18 a răspuns (pentru Bors_Andrei_1985):

Http://www.romaniarelease.net/......onete.html
Are si o parte cu cainele dar este funny in general :D

19 răspunsuri:
| PiTbuLuL a răspuns:

I-ati un husky parerea mea ca-ci nu-ti recomand un pitbul sau un rottweiler daca esti doar acum la primul caine. Oricum husky, labrador, malamut de alasca astea cred ca ti-ar fi bune.
SAL!

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru PiTbuLuL):

Mersi fratioare. bafta multa...un raspuns excelent

| PiTbuLuL a răspuns (pentru Bors_Andrei_1985):

N-ai pentru ce!winking

| briosicabriosel a răspuns:

Buna eu am un Canis de talie mijlocie, si indeplineste toate cerintele de mai sus. E si ea jucausa dar doar daca ii fac eu semne sau ceva de genul big grin

| LaurC a răspuns:

Mai bine vorbim de talie si aspect deoarece cainele se modeleaza pe comportamentul stapanului si acum depinde de tine cum il cresti si educi. E ca un om. Am un rottweiler femela de 1 an si 4 luni, si da, totii oamenii se sperie ca prostii pe starda cand o vad, dar m-am obisnuit, ce pretentii sa am?

In legatura cu tine, eu zic ca ti s-ar potrivi un labrador.

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru LaurC):

Mersi mult de tot pentru raspuns, un labrador cred ca am sa mi iauhappy

| MrBlue a răspuns:

Eu iti recomand un caine impaiat. E foarte cuminte, nu se misca, nu face pipi, nu roade cablurile etc..Este cel mai potrivit pentru tine. Orice rasa de caine vei avea nici unul nu va fi ca cel impaiat! Toti cainii fac mizerie pentru ca sunt caini si sunt animale. Orice caine dresat vei avea tu nu va fi asa ca si in cerintele tale. Sa nu manance caca? - Tu crezi ca cainii sunt de plus!

| Bors_Andrei_1985 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.sunteti minunati

| Marrry a răspuns:

Cere parerea unui veterinar (deoarece el stie mai multe rase)winking

| AnnyLovx a răspuns:

Husky, sunt foarte ascultatori si inteligenti
Chow-Chow, este ascultator si se imprieteneste greu cu strainii
Samoyed

| Preda_Daniela_Andreea_1990 a răspuns:

Un caine ff dragut este chow chow au limba mov sun pufosi de talie mica nu mananca orice porcari si nici nu te intampina cu vreo limba cand te apleci in jos

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru Preda_Daniela_Andreea_1990):

Sunt f draguti..ms de raspuns deea