| fatoon a întrebat:

Cum imi antrenez cainele sa faca treaba mica unde vreau eu?
e pui si face peste tot DAU FUNDA SI VOT LA TOTI

3 răspunsuri:
| TrottiForYouOfSurprise a răspuns:

SI eu am aceeasi problema! Uite cum o rezolvi : Mai intai asteapta pentru ca e un pui, un catelus este ca si un bebelus! Exista niste covorase speciala unde ar trebui sa faca pipi dar cainele meu nu a facut. Doar invata regula asta: Dupa ce mananca si te joci un pic cu el du-l afara, dupa cea bea multa apa du-l afara si dupa o lunga tura de joaca du-l afara. Succes si tine minte nu te enerva e doar un pui!

| Leocerba a răspuns:

Ai rabdare,in cateva saptamani scapi de faza asta.
Pana atunci,sa-ti faci un program si sa-l respecti,sa stie cainele cand mananca si cand e dus la plimbare. Daca nu respecti programul cat de cat,cainele isi da digestia peste cap,intelegi? Cand face prin casa, e suficient sa-i spui ca nu-i voie si sa i te adresezi raspicat, sa-l certi.Cainele e bine sa stie cand urmeaza sa iesiti si sa-l lauzi dupa fiecare pipi pe care l-a facut unde trebuie.E absolut necesar:in felul asta cainele va afla ca el, daca-si face nevoile afara, face ceea ce trebuie.Recompenseaza-l c-o vorba buna,asa va pricepe usor ce doresti.
E important sa nu-i lasi mancare toata ziua, ii pui o cantitate dimineata si una seara, i-o lasi maxim 30 min si apoi iei tot si plecati la plimbare. Daca pe parcursul zilei toti cei din casa ii vor da fel de fel de gustari ca-i dragalas,ca-i mic si ca-i in crestere e firesc sa se "goleasca",macar pentru a face loc altor bunatati.
Daca nu poti iesi cu animalu` de mai multe ori pe zi afara(trebuie sa iesi de mai multe ori ca-i mic si nu are un organism atat de disciplinat) atunci lasa-i intr-un loc "de sacrificiu", consimtit de toti ai casei,un scutec sau un servetel special(se gaseste la orice magazin pentru animale), cu care ai sters urmele de pipi deja facute. Mirosul acela impregnat e suficient sa-i semnalizeze locul in care sa faca pipi data viitoare.Dar vezi, sa nu inchizi usile din greseala si sa-l privezi de acel servetel ca atunci il pui degeaba.Invata-l drumul pana la noua lui toaleta si pune-l sa miroase, ca sa memoreze caci memoria unui caine se bazeaza mult pe miros.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Il duci in locul dorit de tine si il bati pana se ca*a pe el. Pe urma te rastesti la el si ii spui: " Aici te c*ci de acum incolo! " Clar nu mai face in alta parte. laughing