| cristianNB a întrebat:

Salut, de ceva timp ma tot gandesc sa-mi iau un caine, dar. eu stau la bloc si nu stiu daca este "legal" nu prea cunosc multe in "domeniul" asta, dar am auzit multe vorbe ca cica nu ar fi legal sa tii un caine la bloc, ma rog.
Vreau sa mentionez ca am un apartament de 2 camere, credeti ca ar fi suficient?

Ce rasa ar trebui sa iau? Am vrut ceva mare, dar ma gandesc ca nu ar fi ok la bloc.

Ar fi greu sa il invat sa faca afara? Sau cand dorm sa ma poata trezi si sa il duc? Nu as vrea sa ma trezesc cu surprize prin camera. stiu ca prima saptamana v-a fii mai greu, dar pe viitor vreau sa il invat sa faca afara sau ceva.

Credeti ca vecinii ar avea ceva impotriva? Adica cand nu sunt acasa imi e sa nu latre si sa-l auda.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ai probleme atata timp cat nu deranjeaza cu latratul. Ideea este ca te poti alege cu un chist hidatic datorat parazitului Echinococcus granulosus, sau alte boli.
Gazda pentru parazitul Echinococcus granulosus este cainele. Ouale ingerate provenind din scaunul acestui animal (sau din blana lui) ajung in intestinul omului, eliberand oncosfere (forme imature ale parazitului). Acestea patrund in peretele intestinal, migrand prin circulatia sangvina, fixandu-se in ficat sau plamani, mai rar in creier sau alte organe. Oncosferele parazitului Echinococcus granulosus se dezvolta intr-una sau mai multe formatiuni pline cu lichid.

| Rocsid a răspuns (pentru Salontanul):

Pentru asta exista deparazitarea interna la caini.Te duci frumos la veterinar si tot la 3-4 luni se face o deparazitare interna. Daca respecti recomandarile spuse de un veterinar nu o sa ai probleme.

| Salontanul a răspuns (pentru Rocsid):

Cine te-a intrebat? Eu n-am intrebat nimic!

| Atim a răspuns:

Bună! Legal vorbind, nu te oprește nimic sa ții un câine la bloc, probleme pot apărea doar dacă te reclamă vecinii. Reclamații pot apărea dacă nimerești un câine gălăgios care latră mult sau urlă (mai ales noaptea). Nu contează dacă iei un câine mic sau unul mare, important este să ai timpul necesar sa te ocupi de el. Eu am avut 5 ani un Rottweiler la bloc (acum e la curte) și nu am avut probleme cu el, ci cu vecinii. El era foarte blând și cuminte, dar latra când bătea cineva la ușă și nu le convenea vecinilor. Totodata făceau scandal unii legat de locurile unde il duceam sa își facă nevoile (pana si la gunoiera daca il duceam se gasea cineva sa comenteze). Trebuie luat în calcul, e și ăsta un stres. În funcție de vârsta câinelui, va fi mai greu sau mai ușor de învățat sa facă afara. Nu poți avea așteptări de la un puiuț mic sa înțeleagă din primele zile cum stau lucrurile cu făcutul afara, dar odată ce învață nu ai sa mai ai treaba cu el, iar dacă il înveți cu un program fix de ieșit nu vei avea probleme cu trezitul (decât dacă îl înveți să iasă la 7 dimineața si într-o zi vrei sa dormi mai mult).

| partzul a răspuns:

Cainii reusesc sa se adapteze si la apartament, bineinteles depinde de caine. de invatat se invata sa faca afara, recompensat mereu cand face afara si laudat, de trezit la inceput nu o sa te trezeasca cand vrea, trebuie sa il duci din 2-3 ore chiar daca nu cere. abia la 3 luni poti sa il scoti. daca iti iei caine mare vecinii mai mult ca sigur o sa aiba ceva impotriva dar fiind apartamentul tau, trebuie sa ignori si sa faci orice doresti pentru ca sigur nici ei nu sunt sfintii pe pamant happy eu te incurajez sa ti iei caine pentru ca chiar daca minim 5 luni e greu, merita