| Tarzhan a întrebat:

Urgent! Am luat un incalzitor de acvariu. Temperatura apei este de 16°C, iar incalzitorul l-am setat la 20°C. Cel care mi l-a vândut mi-a spus ca incalzitorul v-a incalzi apa in 24 h, nu imediat. E adevarat.? Când am bagat încălzitorul in priza s-a aprins butonul de ON, a stat așa cam 1 minut si s-a stins.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In acvariu, apa trebuie sa fie peste 27-28 grade pentru pesti.

Senzorul incalzitorului este posibil sa "simta" ca apa este deja de 20 grade si opreste incalzirea.
In acest caz trebuie sa tii cont de diferenta dintre reglaj si temperatura de decuplare efectiva.

Pui in acvariu un termometru calibrat, dupa care reglezi termostatul pana la 30 grade, in trepte de cate 2 grade.
Rezultatele (temperatura reglata si de decuplare reala) le notezi intr-o tabela, de unde vei putea vedea functionarea reala.

Timpul in care se incalzeste apa din acvariu depinde de mai multi factori:
- temperatura ambientala (din camera)
- temperatura apei din acvariu
- puterea electrica a incalzitorului

| Tarzhan explică (pentru Bula):

Deci inseamna ca incalzitorul nu e prea bun?

| Bula a răspuns (pentru Tarzhan):

Nu.
"Un ceas indica totdeauna ora exacta. Doua niciodata"
Este valabil si la termometre... happy