| elefantiiaucoada34 a întrebat:

Voi v-ati intrebat vreodata de ce pisica are coada asa lunga pentru dimensiunea ei iar elefantii o au mica pentru dimensiunea lor?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Coada felinelor are un rol foarte important in mentinerea echilibrului. Este lunga pentru a fi folosita ca si contragreutate.
Cum acrobatii isi intind mainile pentru a merge pe sfoara, la fel, pisica isi muta centrul de greutate, folosindu-se de coada si de pozitia capului.

| elefantiiaucoada34 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai si elefantii de ce au coada?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru elefantiiaucoada34):

Nu stiu, la elefanti nu ma pricep laughing

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Elefantul nu se cațără in copaci

| elefantiiaucoada34 explică (pentru suntserios):

Pai si ce legatura are coada cu cataratul in copaci? voiam sa aflu scopul cozii, ca sa nu o poarte asa degeaba dupa ele.

| suntserios a răspuns (pentru elefantiiaucoada34):

Sa arate că fructele.

| anonimg a răspuns:

Pentru feline coada ajută la alergare, și mai ales în curbe.