| SamsungElectronics a întrebat:

Bună seara!

Astăzi pe la 13:21 m-a sunat un număr din străinătate ( Regatul Unit ) Și nu am răspuns, i-am arătat la un prieten de al meu și a zis să nu răspund sau să sun înapoi că ați poate fura datele de pe telefon, a zis prietenul meu că și pe el l-a sunat din Emiratele Arabe Unite, și pe varul meu l-a sunat din Tunisia sau din Rusia nu stiu exact.

Ce înseamnă asta?

Este ceva rău?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Că n-ai răspus, e rău (dacă te anunța că ai moștenit vreo rudă bogată)

că n-ai sunat tu inapoi, e bine

| anonimg a răspuns:

Să nu răspunzi la apelurile din străinătate. Dacă era o persoană cu intenții bune te-ar fi contactat pe WhatsApp.
Acestea sunt apeluri care au ca scop frauda, chiar dacă nu cunoaștem cum funcționează. Important este să nu răspundem.
https://www.revistabiz.ro/......de-frauda/

| haileewatson a răspuns:

Daca nu astepti niciun apel din strainatate, atunci e posibil sa fie scam asa cum au zis prietenii tai. Se intampla ca numerele de telefon sa fie cumparate de diversi dubiosi care te suna sa iti fure bani.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu-i nimic rău, dar nici nimic bun.
Eu răspund la toate apelurile cu excepția celor cu care nu mai vreau să vcorbesc. Insă cu străinii,, da, le răspun și aștept să văd ce au de spus. De foarte multe am avut de căștigat că am răspuns.