| mircea22 a întrebat:

Buna. Știe cineva daca se poate da iarba udă de la ploaie la iepuri?

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Iarba udă dacă este proaspătă nu are nimic, roua este problema, să nu le dai iarbă cu rouă.

Nu pune multă iarbă, fiindcă se mucegăiește de la umezeală și iar e problemă

8 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

NUUUU! Nu te lua dupa cel din comentarii. Iti spun eu. Am trait o parte din copilarie la tara, unde avea unchiul meu crescatorie de iepuri. In nici un caz, NU trebuie sa le dai iarba uda la iepuri. Iarba uda fermenteaza rapid in sistemul lor digestiv si vor muri de la balonare.

| LisaJulie a răspuns:

Nu! Niciun aliment ud nu se da la iepuri

| Madaxo97 a răspuns:

Da, poți sa ii dai, ca doar apa de ploaie nu e otravă.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Madaxo97):

Boss, vrei sa-i moara iepurii? Am copilarit la tara si stiu foarte bine ca sistemul lor digestiv e destul de sensibil incat sa moara de la asta.

| Madaxo97 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Faci mișto, nu? laughing) si eu am iepure in prezent si i-am dat iarba uda de multe ori si nu are nimic

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu stiu ce iepure ai tu, dar intra pe link-ul de mai sus... Am si acum amintiri in cap cu unchiul meu care tipa la mine cand aduceam iarba uda pentru iepuri.

| Madaxo97 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Am de un an un iepure pe care il țin "de companie" dar este iepure de mâncat de fapt, de carne, din aceia care se taie pentru carne dar mie imi e milă sa il tai si il tin de companie pentru copil. Pana acum i-am dat sa mănânce cam orice, i-am dat salată din solar proaspăt udata, iarba, trifoi, nu am ținut cont sa fie sau nu uscat, i-am rupt dimineața cu un pic de rouă, nu era uda rau, si nu ii dau in fiecare zi, doar ocazional, ii mai dau mere, morcovi, varza, știuleți de porumb sa roadă la ei, acum depinde poate persoana care a întrebat are iepure de rasa de companie special, caz in care ar trebui sa fie atent la alimentație. Ar putea sa ii dea iarba dar nu foarte uda sa o scuture bine, nu îmbibata complet in apa.