| 9eMMy3 a întrebat:

Permis romanesc preschimbat în Marea Britanie în timp ce UK era in UE și ulterior expirat.
Dacă se vrea reînnoirea in țară, este posibil; deși Anglia nu mai este in UE?
Permisul cum ziceam a fost obținut în România.
Dacă ați întâmpinat sau v-ați confruntat cu situația asta v-aș fi recunoscător pentru ceva informații.
Comentarii cu alte polemici nu ajută la nimic.
Mulțumesc pentru ajutor

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cred ca in Romania trebuie schimbat deoarece aici in Romania ti l au dat.Ar trebuii sa intrebi la ambasada României in Anglia, sa vezi ei ce spun.

| relian a răspuns:

Permise si tot actele nu le face UK sau tara unde esti, le face tot RO. Faptul ca tu nu trebuie sa mergi in Ro sa le afci, aia nu inseamna ca ti le-a facut UK.
Atit timp cit esti roman, chiar de ai viza de sedere de luc ru pe teritoriul altei tari, actele tot tara ta ti le face,, a cui cetatean esti, aia iti schimba, face orice act genul asta.

Deci reinoiesti ce ai cum spune legea din RO. Ma refer daca actul deja este expriat, poate sa zica ca trebuie sa mergi tu acolo in RO., e doara un exemplu sa intelegi.
Dar cel mai bine, te duci la ambasada RO din UK sau unde esti tu si intrebi acolo, simplu, apoi stii ce ai de facut.

| MrAM a răspuns:

Banuiesc ca procedezi la fel ca si in momentul in care l-ai schimbat in permis britanic. Te duci frumos la un post office/sau online, iti ei forma de completat pentru schimbat permise. Completez ce ai de completat referitor la reanoirea permisului, platesti taxele aferente si cam atat. https://youtu.be/Aspnr1Afzf4?si=zA8kFZVJlx1ms0js