| SuperCoolDude a întrebat:

Salut!
Cum as putea sa fac sa rezerv niste bilete de avion? Eventual la un pret bun.
Nu am experienta deloc cu avioanele.

Am o prietena in Elvetia si am vrea sa mergem la mare. Ea sta in Zurich. Cum sa fac sa iau pentru ea niste bilete de avion dus si apoi intors? Zurich - Bucuresti si invers!

Am vazut pe net un site numit "vola", dar simt ca nu ma pricep deloc la treaba asta cu rezervarea. De aceea m-am gandit sa intreb pe cineva care stie mai multe despre treaba asta. Pe voi ????
Ma gandeam sa mergem la mare pe 24 si 25 August, iar ea sa faca calatoria cu avionul pe 23 August si cand vine in Bucuresti, sa mergem de acolo la Garã la trenuri. Iar pe 25 sa plece inapoi gen.
Cum as putea sa fac sa iau niste bilete ieftine si sa gasesc o varianta buna pentru toata treaba asta? Dau funda

PS: Si daca iau de aici biletele, cum face ea sa demonstreze ca sunt ale ei, de vreme ce eu i-le iau fizic hmm ???? chiar nu ma pricep.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Biletele cele mai ieftine de avion se cumpara marti, miercuri si joi, ca de vineri pana duminica este weekend si atunci preturile sunt duble, fiindca toata lumea le solicita mai ales in sezonul de vara.

Apoi, intri direct pe site-ul oficial al companiei cu care vrei sa zbori si cumperi bilete direct de la compania de zbor, fiindca agentiile de calatorie iti iau intotdeauna comision.

Nu stiu cum ai putea tu sa cumperi cuiva bilete de avion, dar cred ca trebuie sa discuti deschis cu ea si sa vezi ce prefera, ca-i posibil sa-si gaseasca singura biltele, tu doar sa i le platesti, daca ti musai sa-i platesti transportul.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa o luam cu inceputul.

Intri pe un site gen Vola cum ai zis si tu si vezi ce zboruri gasesti apoi intri direct pe siteul companiei de zbor si iei de acolo biletele pentru ca acolo ar trebui sa fie ceva mai ieftine decat prin intermediari gen vola.

In cazul scris de tine, cred ca e zimplu, nu cred ca opereaza altcineva zboruri Zurich-B decat Swiss Air.

Fiind si august si o locatie precum Elvetia tare ma indoiesc ca vei gasi bilete ieftine, asta daca nu e dispusa persoana sa plece din Geneva de unde cred ca zboara si wizzair.

Legat de bilet, totul se intampla online, nu cumperi tu nimic fizic.
Cumperi online biletul cu datele respectivei persoane.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu gasesti acum preturi ieftine cand toti merg de Paste in vacante, la toamna cand numai merge nimeni gasesti, acum in extra sezon nu ai nicio șansa, sa iti dea prietena ta bani daca te cheama banii de drum macar sa-ti dea ea.

| Torrpi a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ea vrea in august. Tu pana unde ai citit?

| suntserios a răspuns (pentru Torrpi):

El nu citește niciodată întrebare... Adică nu o înțelege. Răspunde ce ii trece prin cap, in general cearta useri

| SuperCoolDude explică (pentru CristiDinBucuresti):

Esti pe langa subiect, in primul rand.
In al doilea rand esti cam egoist. Se vede ca nu ai face o fapta buna pentru prietenii tai (poate pentru ca nu ai, cine stie).
Se numeste reciprocitate. Cand faci tu cinste pentru ca ea a facut deja, dar raspunsul tau denotă si caracterul pe care il ai.

| MistarGoGu a răspuns:

Bătaie mare de cap zău! Are 10 ani? Nu poate sa isi rezerve singurica biletele? Suna cam dubios sa ii cumperi tu biletele! Poate ii faci mai mult " probleme " de cat sa o ajuți! La vamă oamenii cu bilete cumpărate de alte persoane ridica suspiciuni de chestii ilegale!

| suntserios a răspuns (pentru MistarGoGu):

In Europa nu ridica nicio suspiciune că nici măcar nu o să știe cineva de cine e cumpărat biletul.

Acu că profita de el/ea e alta discuție.

| SuperCoolDude explică (pentru suntserios):

Ce filme aveti frate. mistargogu esti cam egoist si tu, suntserios, cam paranoic
In lumea voastra e numai vorba de profit si sa fiti voi pe plus
Se vede de ce sunteti singuri.
Dar oricum, pe langa atitudine, macar ati zis niste informatii. Ms

| suntserios a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Paranoic? De ce? Că cineva din Elveția efectiv tara cu cel mai ridicat nivel de trai așteaptă să îi cumpere un bilet de avion cineva din Ro care aparent nici nu a mai făcut asta vreodată în viața lui? Hahaha.

| SuperCoolDude explică (pentru suntserios):

O sa mori singur, trist

| suntserios a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Zici?
Deci cam am dreptate că e o țeapă?

| SuperCoolDude explică (pentru suntserios):

Poti sa iti iei dreptatea si sa ti-o bagi undeva
Se vede ca nu ti-ai ajuta prietenii la nevoie, poate pentru ca nu ai sad ups
Hai gata cu fotosinteza, esti off topic.

| suntserios a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Mna, ce e drept nu am prieteni in cea mai bogată tara din lume care sa nu aibă bani de un bilet de avion.

| SuperCoolDude explică (pentru suntserios):

Si nici contextul nu il stii, dar iti dai cu parerea
altceva mai ai de zis sau? oricum postarea e inchisa.

| suntserios a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Cine a închis postarea?

Nu știu contextul e drept, dar faptul că nu l-ai zis tind sa cred că am dreptate. In fine.

| SuperCoolDude explică (pentru suntserios):

Mi-a facut cinste fratimiu si acum e randu meu
altceva mai ai de zis?
eu unul as face orice pentru prietenii mei si cine ma ajuta/e generos cu mine, mi se rupe de bani. eu nu sunt ca unii din voi la postarea asta. eu sunt genu de om care cumpara un gram de iarba, fumam toti si va mai dau sa luati acasa. dar unii din voi aici sunteti cu egoismu adanc in gat smra bibi. iar postarea e inchisa devreme ce am dat funda vietii, intelegi cz?
si te legi ca e o tara bogata. o fi, dar ea e studenta. si eu am venit cu idea, de vreme ce a facut cinste prima data. sau tu esti genul de om care invita fata in oras si o pune sa plateasca pentru amandoi (apoi se gandeste ca o si **** putin)? sau?
e greu rau cu voi sa moara bibi ce am mai scump.

| Korkodeln a răspuns:

Nimeni, dar absolut nimeni, care locuieste in Zürich nu are o problema in a-si cumpara singur(a) bilete de avion, sunt o tona de agentii in oras.

As paria 169% ca a o teapa speciala, pe vremuri era sa-i trimiti tu banii direct ca ea saraca nu are, dar cum la Elvetia nu tine se poarta sa iei bilete care pot fi anulate si banii trimisi intr-un cont specificat.

In cazul de 0.2% cand nu e teapa de teapa, la orice comanda de bilete online te intreaba datele pasagerului care pot fi total diferite de cele ale cumparatorului, si poti pune pe cine vrei tu.

Ca veni vorba, pestii care duc fete in Elvetia, unde prostitutia e legala, le puneau sa le fure clientilor mai neatenti si insurati cardul, dadeau datele la unu care comanda bilete de avion la toate sa vina in tara si pe urma il aruncau si dadeau din umeri, ca nu era nimeni nebun sa spuna ca l-a pierdut la fetite.

| SuperCoolDude explică (pentru Korkodeln):

Frate, ce filme ai.
Te-ai gandit vreodata sa devii regizor?